جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

سخنرانی حرم مطهر - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

سخنرانی حرم مطهر

سخنرانی حرم مطهر


Loading the player...

یادگیری ها گاهی برای عمل و انجام تکلیف است و گاهی برای تعلیم و آموزش دیگران.قسم اول در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته تقسیم می شود:

دسته اول از احکام مربوط به همه مسلمانان است و ربطی به شغل، حرفه و سن و جنسیت خاصی ندارد بلکه در وهله اول به همه مکلفین مربوط است؛ همانند احکام نماز، روزه، خمس، و... .

دسته دوم که به یک قشر خاص از جامعه مربوط است. از این رو فقط بر همان قشر لازم است که آن را بیاموزند و بر بقیه لازم نیست؛ مثل تجار که برای تجارت شان احکام تجارت از قبیل انواع معاملات، معاملات باطل و صحیح، انواع خیارات، حق فسخ و... و یا کشاورزان که باید مزارعه، مساقات و... را بیاموزند از این رو می بینیم علمای ما با استفاده از آیات و روایات می فرمایند: مسائلى را که انسان غالباً به آنها احتیاج دارد، واجب است یاد بگیرد.

اما در باره قسم دوم (یادگیری هایی که برای تعلیم و آموزش دیگران است نه فقط برای عمل خود مکلف) باید گفت: همان گونه که اصل دین و دینداری و اعتقاد به معنویت برای انسان ها لازم است، باید اشخاصی؛ برای شناخت صحیح و دقیق دین؛ تربیت شوند، تا دین از مسیر واقعی خود جدا نشده و دچار انحرافات و خرافات نشود و این به تنهایی، اهمیت یادگیری علوم دینی را موجه می­سازد.

سخنرانی بزرگان و عالمان دینی بهترین راه برای یادگیری مسائل دینی می باشد که سابقه طولانی در مذهب و فرهنگ مسلمانان داشته است.

ماه مبارک رمضان ماه دعا و عبادت و نیایش است. ماه مهمانی خدا و ماه قرآن و عمل به دستورات آن. با توجه به نقش اساسی آموزش احکام دین و نیز عمل به دستورات دین هر روز ویژه برنامه ایی با عنوانی سخنرانی حرم مطهر توسط حجت الاسلام رفیعی از سیمای قم پخش می شود. تا نقش موثری در یادگیری مسائل دینی ایفا کند.

این برنامه هر روز ساعت 13:45 از سیمای نور به صورت زنده و مستقیم پخش می گردد.

سال تولید: 1394

تهیه کنندگان: آقاین مختص آبادی و خراسان

تصویر برداران: آقایان  متقیان، سلطانی و جعفری

صدابردار: آقای خسروی

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.