رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

سراب - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

سراب

سراب


Loading the player...
پدیده های اجتماعی پدیده هایی واقعی و متغیر و قابل کنترل و پیشگیری اند آسیب اجتماعی به هرنوع عمل فردی یا جمعی اطلاق می شود که در چارچوب اصول اخلاقی و قواعد عام ، جمعی ، رسمی و غیر رسمی با منع قانونی روبه رو می گردد و یا اخلاق و نظم عمومی را به اختلال می کشاند.


جامعه‌شناسی را علم به قوانین کلی پدیده‌های اجتماعی می‌داند. پدیده اجتماعی خود حاصل عمل تاریخی و واقعیت‌های اجتماعی پیچیده‌ای است که به‌صورت کلی خود اخذ شده و به یک نظام کلی از قوانین در آمده است.وی معتقد است که پدیده‌های اجتماعی را می‌بایست چون پدیده‌های طبیعی بررسی کرد.این پدیده‌ها دارای علت و معلول‌هایی هستند و محقق می‌بایست با تحلیل پدیده‌های اجتماعی از طریق روش تجربی، به کشف علت‌ها بپردازد.


مسئله مربوط به آسیبهای اجتماعی از دیرباز در جامعه بشری مورد توجه اندیشمندان بوده است. همزمان با گسترش انقلاب صنعتی و گسترش دامنه نیازمندیها ، محرومیتهای ناشی از عدم امکان برآورده شدن خواستها و نیازهای زندگی موجب گسترش شدید و دامنه‌دار فساد ، عصیان ، تبهکاری ، سرگردانی ، دزدی و انحراف جنسی و دیگر آسیبها شده است.


هر چند اکثر مشکلات اجتماعی انواعی تکراری در طول نسلهای مختلف هستند، اما چنانکه مشاهده می‌شود برخی از این انواع در برخی نسلها اهمیت بیشتری پیدا کرده است و حتی برخی انواع این آسیبها در نسلهای بعدی زاده شده‌اند. از سوی دیگر از آنجایی که یکسری علل غالب در هر جامعه وجود دارند که نسبت به سایر علل اهمیت بیشتری در بروز آسیبها دارند، هر چند از انواع متمایز آسیبها سخن می‌رود، اما عمدتا همپوشیهایی بین آنها دیده می‌شود.


آسیب های اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد،سلامت جسمی، سرقت و غیره با توجه به محور اخلاق  و رفع مشکلات جامعه در برنامه مستند گزارشی سراب مورد بررسی و دقت قرار گرفته است.
 
عوامل این برنامه:

تهیه کننده: آقای یاوری
گزارشگر: آقای اشرفی

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.