جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

سرانه کتابخانه‌های عمومی استان قم از "فقر پنهانی" رنج می‌برد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

سرانه کتابخانه‌های عمومی استان قم از "فقر پنهانی" رنج می‌برد


مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قم بابیان اینکه استان ایلام جزء استان‌های کمتر برخوردار است اما تعداد کتابخانه‌های این استان بیشتر از استان قم است، گفت: این مسئله نشان‌دهنده این واقعیت است که استان قم از "فقر پنهانی" رنج می‌برد.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قم:

حجت‌الاسلام امیرعطاء الله جباری در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان قم که در سالن جلسات امام جواد (ع) استانداری قم برگزار شد، اظهار داشت: کتابخانه‌های عمومی استان قم بر اساس سرانه جمعیت در مقایسه با استان‌های شرقی و یا استان‌هایی که جمعیت کمتری نسبت به استان قم دارند از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قم افزود: استان ایلام جزء استان‌های کمتر برخوردار است اما تعداد کتابخانه‌های این استان بیشتر از استان قم است و این مسئله نشان‌دهنده این واقعیت است که استان قم از فقر پنهانی رنج می‌برد و این در حالی است که به استان قم به‌عنوان استانی فرهنگی و برخوردار نگاه می‌کنند.

جباری با اشاره به اینکه که کتابخانه‌های مشارکتی کتابخانه‌هایی هستند که به‌صورت مستقیم با کتابخانه‌های عمومی مرتبط نیستند، گفت: در کتابخانه‌های مطرح و بزرگی مثل کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی امکان پذیرش کودکان و نوجوانان را نداریم.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قم افزود: باید گفت که یکی از جامعه‌های هدف، افراد دبیرستانی و پیش‌دبستانی است و در کتابخانه‌های عمومی حتی از افراد پیش‌دبستانی هم پذیرش داریم و باید از سنین کودکی کتاب و کتاب‌خوانی ترویج یابد.

جباری بابیان اینکه در اکثر روستاها کتابخانه تنها پایگاه فرهنگی در حال فعالیت است، گفت: سعی شده کتابخانه‌ها به نهادهای دیگر مثل هلال‌احمر و بسیج واگذار شود و این مسئله امکان خوبی برای استفاده این نهادها از کتابخانه است.

وی با تأکید بر اینکه مردم هم باید در اهداء زمین و کتاب مشارکت داشته باشند، گفت: درآمد و بودجه نهادهای دولتی از نیم درصد بودجه‌ای است که شهرداری‌ها پرداخت می‌کنند و محقق نشدن این امر سبب ضربه خوردن شده است.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قم با اشاره به اینکه استان قم ازجمله شهرهایی است که شهرداری آن برخلاف شهرداری‌های دیگر کتابخانه ندارد، اظهار داشت: توزیع نامناسب کتابخانه‌ها در سطح استان قم سبب شده است که در برخی از محله‌ها که لازم است کتابخانه داشته باشیم از وجود آن محروم باشیم.

جباری بابیان اینکه در منطقه پردیسان قم به‌جز کتابخانه «خسروشاهی» که اخیراً افتتاح شد کتابخانه عمومی در این منطقه نداریم، افزود: بر اساس قانون، وزارت مسکن و شهرسازی مکلف شده که زمین‌های مناسب را در اختیار اداره کل ارشاد و نهاد کتابخانه‌های عمومی قرار دهد.

وی مشکل دیگر کتابخانه‌های عمومی استان قم را پروژه کتابخانه خیابان نوبهار بیان کرد و گفت: این کتابخانه در حال بازسازی است و 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اما به دلیل مشکلات بودجه‌ای متوقف مانده است./تسنیم

آدرس کوتاه :