جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

سرشماری تابستانه حیات وحش در قم آغاز شد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

سرشماری تابستانه حیات وحش در قم آغاز شد


سرشماری تابستانه حیات وحش در مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم با حضور جمعی از محیط بانان و مأموران اجرایی محیط زیست آغاز شد.

 به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سرشماری تابستانه حیات وحش همچون سنوات گذشته با حضور جمعی از محیط‌بانان، ماموران اجرایی و داوطلبان دوستدار طبیعت در مناطق تحت مدیریت این اداره کل آغاز شده و طی چند روز ادامه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش در عملیات سرشماری حیات وحش که به صورت پیمایشی و مشاهده مستقیم انجام می‌گیرد، آمار دقیق تمام پستانداران، پرندگان و خزندگان موجود در مناطق زیرپوشش مدیریت حفاظت محیط زیست استان قم احصاء شده و در راستای برنامه‌ریزی و مدیریت بهینه مناطق، زیستگاه‌ها و گونه‌های جانوری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم نیز در حاشیه بازدید از روند سرشماری حیات وحش در مناطق زیرپوشش اظهار کرد: تهیه و فراهم آوردن آمار دقیق از وضعیت گونه‌های گیاهی و جانوری و زیستگاه‌های طبیعی استان، قطعا در مسیر برنامه‌ریزی هدفمند و اعمال مدیریت بهینه مناطق موثر خواهد بود.

سید رحمان دانیالی بر ضرورت استفاده از روش‌های علمی و نرم افزارهای رایانه‌ای برای احصاء آمار دقیق از حیات وحش در مناطق زیرپوشش تاکید کرد و گفت: با استفاده از دو روش مشاهده مستقیم و نرم افزاری می‌توان دقت آمار به دست آمده را ارتقاء بخشیده و در راستای حفظ و حراست حداکثری و هوشمندانه از آن به خوبی استفاده کرد.

وی در پایان از تعهد و تلاش محیط‌بانان اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم در حفاظت از مناطق طبیعی و گونه‌های گیاهی و جانوری استان قدردانی کرد و گفت: محیط‌بانان و ماموران اجرایی محیط زیست با وجود تمام مشقات و مشکلات، متعهدانه و دلسوزانه از محیط زیست کشور عزیزمان حفاظت می‌کنند.

در جریان سرشماری حیات وحش در مناطق زیرپوشش اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، وضعیت بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) نیز با توجه به مجاورت منطقه حفاظت شده پلنگ دره با منطقه حفاظت شده 70 قله در استان مرکزی، مورد بررسی و پایش قرار می‌گیرد که خوشبختانه تا کنون موردی از این بیماری در استان گزارش نشده است. 

// فارس

آدرس کوتاه :