جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

سریر عفاف - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

سریر عفاف

سریر عفاف


Loading the player...

مستند سرير عفاف

ايرانيان از10هزارسال پيش تمدن پيشرفته ي داشته اند. آن را مي توان از آثار تاريخي مانده از گذشته هاي دور فهميد. پس مي توان ريشه بسياري از دستاوردهاي بشر را در ايران جستجو نمود.

 

اولين ابزار ريسندگي و بافندگي در غار کمربند و هوتو در نزديکي بهشهر مازندران پيداشده است. قدمت اين آثار به 7 هزار سال پيش از ميلاد مسيح برمي گردد. در قديمي ترين بخشهاي شهر شوش که در خوزستان امروزي قرار دارد سوزن هاي سوراخ دار پيدا شده است.

اين ابداعات و ديگر نوآوري ها ، که در دورانهاي بعدي بوجود آمدند، صنعت پارچه بافي و پوشاک ايران را پيشتاز و سرآمد در تمام دنيا نمود. با اينکه مردمان تمدنهايي نظير بابليان، اشوريها و يونانيها لباس کامل مي پوشيدند اما ايرانيها مردماني بودند که کت آستين دار وشلوار بر تن داشتند.

حتي اسکندر پس از حمله به ايران لباس ايرانيان را پسنديد و لباس ايراني مي پوشيد. نکته قابل تامل اين است که ايرانيان از گذشته ئ دور به پاکدامني معروف بودند. زن هاي ايراني پوشيده در پوشش هايي بودند که بخش هايي از موها وبدن آنها را در برابر مردان مي پوشاند.

روي مهر سنگي که از دوره هخامنشيان به جامانده و در موزه لوور فرانسه مي باشد، شاهزاده ايراني و نديمه هايش ديده مي شوند.شاهزاده با چادر و نديمه ها با سرپوش و اين نشانگر اين مهم است که بانوان ايراني حتي قبل از اسلام نيز از پوشش کامل استفاده مي کردند.

بطور کلي اعتقاد پارس ها بر اين بود که باز گذاشتن دستها و سر خانم ها خلاف ادب است. با اين توضيحات برخي از پژوهشگران معتقدند که منشا حجاب در ايران شکل گرفته است.

 

مستند سرير عفاف به اين مهم ميپردازد، که با مشارکت ادره کل ورزش و جوانان استان قم تولید شده است.

 

عوامل اين برنامه

کارگردان: آقاي جهاني

تهيه کننده: آقايان سيد سعيد صادقي و پور محمدي

تحقيق و پژوهش: مصطفي صمديان تکاب

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.