جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

سوءمدیریت آل‌سعود چنین حوادثی را در منا به وجود آورد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

سوءمدیریت آل‌سعود چنین حوادثی را در منا به وجود آورد


یکی از مراجع تقلید گفت: سوءمدیریت آل‌سعود چنین حوادثی را به وجود آورد و این حادثه را می‌توان از حوادث کم‌نظیر مکه دانست ولی عربستان پس از وقوع حادثه نیز برخورد مناسبی نداشت.

حضرت آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

 آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حادثه منا اظهار کرد: این حادثه در اثر سوء مدیریت به وجود آمد و در سوء مدیریت و تدبیر این حادثه جای تردید و شک وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر برنامه‌ریزی و مدیریت لازم به کار برده ‌شود، چنین حوادثی به وجود نمی‌آید، بنابراین می‌توان از وقوع حوادث ناگوار این چنینی جلوگیری کرد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه سوء مدیریت آل سعود چنین حوادثی را به وجود آورد گفت: این حادثه را می‌توان از حوادث کم‌نظیر مکه دانست ولی عربستان پس از وقوع حادثه نیز برخورد مناسب نداشت، بنابراین از این فرصت که می‌توانست این واقعه را با تدبیر مناسب تغییر دهد نیز استفاده نکرد.

وی با اشاره به اقداماتی که عربستان در این حادثه می‌توانست انجام دهد گفت: ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان این حادثه از جمله امور بود و در بخشی دیگر می‌توانست با مسببان و خطاکاران این حادثه برخورد کرده و آنها را به مجازات اعمال خود برساند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: آل سعود می‌توانست درصدد جبران خسارات وارد شده برآید و برنامه‌ریزی لازم را داشته باشد تا چنین حوادثی در تاریخ به وجود نیاید، ولی هیچ اقدامی انجام ندادند و قضا و قدر را سرپوشی بر بی‌تدبیری خود قرار دادند.

وی ادامه داد: آیا می‌توان باز کردن مسیر حرکت حجاج را گردن قضا و قدر الهی انداخت، اقدامات آنها نشان می‌دهد که معنای صحیح قضا و قدر الهی ندانسته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مفتی عربستان در سخنانی بیان کرده برخی افراد آرزو دارند در منا کشته شده و به این وسیله به درجات بالایی برسند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه مدیریت و برخورد با حادثه منا نادرست است گفت: آل سعود می‌توانست با برخورد و اقدام درست آبی بر آتش این حادثه بریزد در حالی که به صورت غیرمنطقی عمل کرد و اکنون نیز این حادثه را به بی‌نظمی حجاج مربوط می‌دانند.

وی عنوان کرد: آل سعود برخورد نادرستی با این حادثه داشت که از اصل حادثه کمتر نیست و این امر تاسف را به همراه داشته است و حتی آل خلیفه به سعودی‌ها در زمینه حج موفق تبریک گفته است که از نادانی آنها سرچشمه می‌گیرد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان اینکه حج برای همه مسلمانان است، تصریح کرد: امیدواریم که سعودی‌ها در ادامه برخورد عاقلانه‌ای داشته باشند تا جهان اسلام به کمک و همکاری آنها بیایند.

وی با اشاره به اهمیت حج گفت: این حادثه سبب شد که به قداست حج ضربه وارد شود که برای برطرف کردن این آسیب زمان فراوانی باید صرف شود و برطرف کردن آن مشکل است./ فارس

آدرس کوتاه :