رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

سپرده‌های مردمی در بانکداری اسلامی نوعی امانت است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

سپرده‌های مردمی در بانکداری اسلامی نوعی امانت است


یکی از مراجع تقلید گفت: بانک‌ها در دنیای اسلام نباید پول را به عنوان قرض از سپرده‌گذاران ‏بگیرند بلکه این سپرده‌ها امانتی در نزد بانک‌ها برای انجام کارهای اقتصادی در قالب‌های ‏مشروع هستند.‏

آیت‌الله نوری همدانی:‏

 آیت‌الله حسین نوری‌همدانی ظهر امروز در جمع مدیرعامل و کارکنان بانک مهر اقتصاد با اشاره به مشکلاتی که به واسطه اقتصاد ربوی برای دنیای غرب به وجود آمده است، اظهار کرد: همین مشکلات موجب شد 99 درصد مردم آمریکا علیه یک درصد ثروتمند و صاحب قدرت بیاستند.

وی افزود: حقیقت آن است که در دنیای غرب، ثروتمندان جریان عمومی جوامع را به قبضه خویش در آورده و دولت‌ها را هم کنترل می‌کنند و به تبع آن، دولت‌ها هم، قوانینی وضع خواهند کرد که به نفع ثروتمندان یعنی حامیان اصلی و پشتیبانان مادی و معنوی‌شان باشد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه این جریان سرمایه‌داری در نهایت به ضرر عموم جامعه و به نفع صاحبان ثروت و قدرت خواهد بود، گفت: اما در اسلام قوانینی وضع شده تا چنین مشکلاتی بروز نکند.

وی ادامه داد: اقتصاد اسلامی با اقتصاد به معنای غربی آن تفاوت‌های زیادی دارد، به بیان دیگر بانک‌ها در دنیای اسلام نباید پول را به عنوان قرض از سپرده‌گذاران بگیرند بلکه این سپرده‌ها امانتی در نزد بانک‌ها برای انجام کارهای اقتصادی در قالب‌های مشروع همچون مضاربه و شرکت محسوب می‌شوند.

آیت‌الله نوری‌همدانی عنوان کرد: منافع حاصل‌ از این فعالیت‌های اقتصادی باید در اختیار صاحبان سرمایه قرار گیرند زیرا در اسلام، منافع هر سرمایه متعلق به صاحب اصل آن سرمایه است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان اینکه جریمه دیرکرد وام در اسلام مشروع نیست خاطرنشان کرد: تنها می‌توان ضمانتی برای وام در نظر گرفت و سپس شرط کرد برای یک بار اگر وام گیرنده مبلغ مورد نظر را در موعد مقرر تحویل نداد، از آن ضمانت کسر شود وگرنه بر روی هر قسط نمی‌توان جریمه دیرکرد تعیین کرد و حتی بر روی منفعت از آن وام، باز هم جریمه گرفت.

وی با اشاره به لزوم رعایت شیوه‌های صحیح بانکداری و اقتصاد اسلامی در کشورهای مسلمان‌نشین گفت: در این صورت کشورهای اسلامی می‌توانند در قالب‌های گوناگون، اقتصاد خود را رونق بخشند و به قدرت دست یابند.

آیت‌الله نوری‌همدانی در ادامه با انتقاد از راکد ماندن بخشی‌های سرمایه‌ها توسط گروهی از افراد تصریح کرد: پول و ثروت برای جامعه مانند خون در بدن انسان محسوب می‌شود که باید در گردش باشد و بتواند مشکلات را حل کند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه لازم است بانک‌ها در کشور اسلامی فقط به اندازه تامین هزینه‌هایشان کارمزد بگیرند و بر روی قرض چیزی اضافه نکنند، گفت: بر اساس روایتی از حضرت علی(ع) ربا آنقدر آهسته در جریان اقتصاد نفوذ می‌کند که حرکت آن از راه رفتن مورچه‌ای سیاه رنگ بر روی سنگی سیاه در شب تاریک هم مخفی‌تر است و طبق آیات و روایات، ربا سقوط یک جامعه را در پی دارد و کشور را به نابودی می‌کشاند.

آدرس کوتاه :