رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

سیمای فرزانگان - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

سیمای فرزانگان

سیمای فرزانگان


Loading the player...

مسلم ملکوتي در 15خرداد 1303  در خانواده‌اي مذهبي در سراب آذربايجان شرقي به دنيا آمد. پدرش مشهدي يوسف، کشاورز بود و با علماي منطقه ارتباط داشت. وي که به آموزش علم و خواندن و نوشتن علاقه‌مند بود به مکتب‌خانه مي‌رفت و فرزندش مسلم را نيز با خود به آن‌جا مي‌برد.


از پنج سالگي نزد پدرش به آموختن روخواني و حفظ قرآن پرداخت. در شش سالگي حافظ سوره‌هاي قرآن (از اوّل تا سوره قاف) بود، سپس نزد يکي از علماي منطقه که از منسوبانش بود به تکميل آموخته‌هاي خود پرداخت و در مدتي اندک، خواندن، نوشتن و قرآن مجيد را فراگرفت.

سپس براي ادامه تحصيل به شهر سراب در چهار کيلومتري زادگاهش رفته و در آن شهر کتاب‌هاي متداول ادبي از قبيل مقدمات، سيوطي، شرح جامي، مغني، مطول و مقداري از منطق و اصول فقه مانند کتاب‌هاي حاشيه ومعالم را نزد علماي آن زمان همچون ميرزا رضا قلي، ميرزا يعقوب، ميرزا غلامعلي اصغري و ميرزا حسين محدثي فرا گرفت.

در هفده سالگي براي ادامه تحصيل به تبريز مهاجرت کرد و در مدرسه طالبيه مشغول تحصيل شد. پس از به پايان رساندن دوره سطح در حوزه علميه تبريز، در سال 1321براي ادامه تحصيل، به حوزه علميه قم در شهر قم مهاجرت کرد. در آن زمان به دليل تلاش‌هاي شيخ عبدالکريم حائري بنيان‌گذار حوزه علميه قم دانشمندان ديني در اين حوزه تربيت شده و حضور داشتند.
استقرار در حوزه علميه قم، نهايت آرزوي او بود. از آغاز ورود، مشغول تحصيل نزد اساتيد موجود شد. وي در حوزه درسي فقه و اصول شيخ عبدالنبي نمازي، فيض، سيد محمد حجت کوه کمري حاضر شد.
او همچنين از شاگردان آيت‌الله خميني. در حوزه? درس علوم عقلي وي حضوري مداوم داشت و تا آخرين سال‌هايي که فلسفه تدريس مي‌کرد جزء شرکت‌کنندگان در درس‌هاي او بود. زماني که آيت‌الله خميني تدريس خارج را شروع کرد، آيت‌الله ملکوتي مشتاقانه از درس ايشان استفاده کرد و ديگران را نيز به اين کار ترغيب مي‌نمود.[نيازمند منبع]

در زمان اقامت وي در قم، آيت‌الله بروجردي که تا آن زمان بعد از مراجعت از نجف در شهر بروجرد اقامت داشت در پاسخ به دعوت جمعي از بزرگان قم از جمله امام خميني به قم آمد و آيت‌الله ملکوتي تا زمان مهاجرت به نجف در دروس او شرکت مي‌کرد.

ملکوتي در علم فلسفه از ميرزا مهدي مازندراني، شيخ ابوالقاسم اصفهاني، ميرزا مهدي آشتياني و علامه طباطبايي و امام خميني شرکت کرد و قسمت الهيات شرح منظومه را به طور خصوصي نزد علامه طباطبائي خواند.
ملکوتي در يک دوره يک ساله به همراه دوستانش، همچون احمدي ميانجي، موسوي اردبيلي، و حقي سرابي به مشهد رفت و در مدرسه خيرات خان سکونت گزيد. در اين حوزه در درس فقه و معارف ديني استاداني چون سيد يونس اردبيلي و ميرزا مهدي غروي اصفهاني شرکت جست و نزد شيخ محمد رضا کرباسي، رياضيات و هيئت را آموخت. بخشي از شرح اشارات را نيز نزد شيخ سيف الله ايسي ميانجي فرا گرفت و آنگاه دوباره به قم بازگشت.

ملکوتي در کنار تحصيلات هميشه به تربيت طلبه‌ها در علوم ديني مختلف مشغول بود و قبل از رفتن به نجف در حوزه علميه قم از اساتيد فلسفه، کلام، فقه و اصول به شمار مي‌آمد. مجالس درس وي از مجالس پرجمعيت حوزه علميه قم بود.

ملکوتي در سال1334 براي تکميل درس، عازم نجف شد. پس از ورود به مدت دوازده سال در درس‌هاي خارج فقه و اصول آيت‌الله سيد محسن حکيم، آيت‌الله سيد عبدالهادي شيرازي، آيت‌الله سيد محمود شاهرودي، آيت‌الله سيد ابوالقاسم خويي و آيت‌الله شيخ حسين حلي حاضر شد. در اين مدت يک دوره کامل درس اصول آيت‌الله خويي را به رشته تحرير درآورد. او پس از سه دهه تحصيل و تحقيق در علوم مختلف حوزوي و علوم غريبه، به اجتهاد رسيد و از استادان مشهوري همچون آيت‌الله حجت، آيت‌الله سيد عبدالهادي شيرازي، آيت‌الله حکيم و آيت‌الله خويي، اجازه اجتهاد دريافت کرد. او با شخصيت‌هايي مانند: آقابزرگ تهراني، و علامه اميني ارتباط علمي و دوستي پيدا کرد و از آنان کسب اجازه روايت کرد.

ملکوتي در سال 1347براي ديدار با بستگان و دوستان و با نيت بازگشت به نجف به ايران آمد. کمي پس از ورود به ايران روابط دولت‌هاي ايران و عراق تيره شد و دولت عراق، اقدام به اخراج ايرانيان کرده و ديگر امکان بازگشت او به نجف نبود. اين در حالي بود که کتابخانه و نوشته‌هاي علمي‌اش در نجف مانده بود. براي همين تصميم گرفت در شهر قم اقامت کند. سرانجام پس از يک سال با پي‌گيرهاي بسيار شاگردان پاکستاني‌اش، توانست کتابخانه را به قم انتقال دهد که در اين نقل و انتقال، بعضي از کتاب‌هاي خطي و نفيس و يادداشت‌ها و تقريرات او خسارت اساسي ديد.

آيت‌الله ملکوتي پس از استقرار در حوزه علميه قم، بنا به درخواست استادان و عالمان بزرگ اين حوزه، به تدريس خارج فقه و اصول اقدام کرد. درس خارج فقه و اصول او تا انقلاب ايران (1357) به مدت يک دهه، همچنان به طور مستمر و پرنشاط ادامه پيدا کرد. او از استادان برجسته درس خارج در اين حوزه مطرح و مورد توجه و احترام همگان گشت. آيت‌الله ملکوتي علاوه بر فقه، اصول، در فلسفه، حديث، رجال، درايه که از علوم رايج در حوزه‌هاي علميه به شمار مي‌آيد و نيز در رشته‌هايي همچون رياضيات، هيئت، تاريخ اسلام و تاريخ گذشته و معاصر ايران نيز کار کرده در هر کدام از اين رشته‌ها صاحب نظر است.

ويژه برنامه سيماي فرزانگان بمناسبت چهلمين روز درگذشت اين عالم رباني با ساختار مستند گزارشي ارائه شد.

تهيه کننده و کارگردان: حاج آقا عليرضا جعفري

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.