جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

شبکه بین‌المللی "هدهد" نخستین شبکه کودک و نوجوان شیعی جهان است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

شبکه بین‌المللی "هدهد" نخستین شبکه کودک و نوجوان شیعی جهان است


رئیس سازمان رسانه‌ای صبا گفت: شبکه بین المللی هدهد اولین شبکه کودک و نوجوان شیعی است که ۴۰ درصد از برنامه‌های پخش شده در آن تولید داخلی است.

رئیس سازمان رسانه‌ای صبا

احسان حلمی با اشاره به اینکه شبکه هدهد عربی، فارسی و انگلیسی زیر مجموعه سازمان رسانه‌ای صبا است، اظهارداشت: شبکه هدهد عربی در سال 2009 تأسیس‌شده و به عنوان اولین شبکه کودک و نوجوان شیعه و با هدف تحت پوشش قراردادن کودکان و نوجوانان مسلمان شیعه مشغول به کار کرده است.

مدیر شبکه هدهد فارسی با اشاره به اینکه این شبکه اولین شبکه‌ای است که در آن  به هیچ عنوان از موسیقی استفاده‌ نمی‌شود، افزود: به دلیل فتوای برخی مراجع از جمله آیت‌الله سیستانی در این شبکه از موسیقی استفاده‌ نمی‌شود و برای آن جایگزینی پیداشده است.

رئیس سازمان رسانه‌ای صبا با بیان اینکه شبکه‌های اسلامی در استفاده از موسیقی پیرو غرب بوده‌اند و هیچ خلاقیتی از خود بروز نداده‌اند، خاطر نشان کرد: با کار گروهی 6 ماهه توانستیم جایگزینی برای موسیقی پیدا‌کنیم که درآن به هیچ عنوان از ساز استفاده نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه  با استفاده از صداهای طبیعی می‌توان جای خالی موسیقی را پر‌کرد، خاطرنشان‌کرد: مخاطبان شبکه هدهد گروه سنی 3 تا 14 سال هستند.

حلمی با اشاره به اینکه 60 درصد برنامه‌های این شبکه از شرکت‌های جهانی خریداری می‌شوند، تصریح کرد: شبکه‌ی هدهد یک شبکه‌ی مذهبی و تفریحی است که 40 درصد از برنامه‌ها را خود شبکه  تولید می‌کند.

مدیر شبکه‌ی هدهد فارسی بابیان اینکه دفتر مرکز شبکه عربی در بیروت است، افزود: علاوه بر این دفتر مراکزی هم در ایران، عراق، کویت، مصر و انگلستان دارد.

رئیس سازمان رسانه‌ای صبا با اشار به اینکه دامنه پوشش هدهد از استرلیا تا آمریکا را دربرمی‌گیرد، در سال 2011 نیز شبکه‌ی هدهد فارسی راه‌اندازی‌شد که مرکز آن در دوشنبه تاجیکستان است و سه کشور فارسی زبان افغانستان، تاجیکستان و ایران را پوشش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه کادر این شبکه بسیار جوان است که بیش از 90 درصد کارمندانش زیر 30 سال هستند، تاکید کرد: در پژوهش‌های صورت گرفته شبکه هدهد به عنوان خطرناک‌ترین شبکه فارسی زبان معرفی شده است چون بر روی نسل نوجوان و کودک کار می‌کند.

حلمی با تاکید بر اینکه شبکه‌ی هدهد فارسی اولین شبکه کودک و نوجوان به زبان فارسی است، خاطرنشان‌کرد: شبکه عربی هدهد نیز اولین شبکه شیعی کودک و نوجوان است.

رئیس سازمان رسانه ای صبا با بیان اینکه برنامه‌های شبکه هدهد انگلیسی هم در دست تولید است و تا چندماه دیگر بر روی ماهواره پخش می‌شود، تاکیدکرد: شبکه هدهد به پژوهش روی مسائل شیعی بدون تعرض به سایر مذاهب و ادیان  می‌پردازد.

مدیر شبکه‌ی هدهد فارسی با اشاره به اینکه شبکه هدهد هرآنچه موافق اهدافش باشد را پخش می‌کند، تصریح‌کرد: اعتقاد داریم که نباید جامعه بسته دینی را ایجاد‌کنیم و در زمانی که کالاهای رسانه‌ای متفاوت ارائه می‌شود ما باید هنر خود را به گونه‌ای عرضه کنیم که مخاطب از بین شبکه‌های مختلف ما را انتخاب کند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر 23 شبکه کودک و نوجوان به زبان عربی داریم، تصریح کرد: در این میان 2 شبکه شیعی است که شبکه هدهد در میان این 23 شبکه همیشه در رتبه چهارم یا پنجم بوده است.

آدرس کوتاه :