رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

شرایط ازدواج در جامعه تسهیل شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

شرایط ازدواج در جامعه تسهیل شود


استاد حوزه علمیه قم بر تسهیل شرایط ازدواج جوانان در جامعه تاکید کرد.

رفیعی

حجت‌الاسلام و مسلمین ناصر رفیعی که در بیت مرحوم آیت‌الله بروجردی سخن می‌گفت، با اشاره به راه‌های کسب امنیت در روز قیامت اظهار داشت: هر کسی که حسنه و نیکی انجام بدهد، خداوند او را از فزع و سختی روز قیامت حفظ می‌کند، امیرالمؤمنین (ع) فرمودند که حسنه، معرفت ولایت و محبت ما اهل بیت (ع) است، ریشه تمام نیکی‌ها ولایت اهل بیت (ع) است، وقتی ریشه و مبنا خراب باشد، انسان قرآن خواهد خواند، اما این قرآن خواندن ظاهری است و در نهایت راه انحراف را خواهد پیمود.

وی تصریح کرد: انسان تندخو پس از مرگ به فشار قبر مبتلا می‌شود، حتی اگر آدمی مثل سعد بن معاذ از اصحاب پیامبر (ص) باشد، البته داشتن محبت اهل بیت (ع) در قبر به داد انسان می‌رسد و او را عذاب نجات می‌دهد. آقای کریمی جهرمی در کتاب عالم برزخ مجموعه ای از داستان‌های زندگی پس از مرگ برخی از افراد را آورده که محبت اهل بیت (ع) در قبر به دادشان رسید.

استاد حوزه علمیه قم برخی از عوامل رسیدن به امنیت در روز قیامت را سلبی دانست و افزود: انسان در برخی از مواقع لازم فقط خویشتنداری کند، کسی که فحشایی به او عرضه می‌شود، اگر به خاطر خدا دست از آن فحشا بردارد، در روز قیامت امنیت دارد، انسان با چشم پوشی از چنین گناهانی می‌تواند یک شبه راه صدساله را بپیماید و قدرت تعبیر خواب به برخی از صالحینی که از فحشا چشم پوشی کرده‌اند، داده شد.

رفیعی با اشاره به خشم گفت: کسی که خشم خودش را کنترل می‌کند و در جایی که قدرت ابراز خشم را دارد، از خشم خود چشم پوشی می‌کنند، چنین فردی در روز قیامت امنیت و آرامش خواهد داشت. قرآن نمی‌گوید که انسان فقط خشمش را کنترل کند، بلکه از او می‌خواهد که عفو کند و به دیگران هم احسان داشته باشد. کینه موجب می‌شود که انسان از معنویت دور شود و امتیازات ویژه خدا به کارهای ویژه داده می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم انجام برخی از کارها را مایه آرامش در روز قیامت دانست و افزود: اگر کسی جوان مجردی را همسر بدهد، خداوند به او نظر رحمت می‌کند و او را در آرامش قرار می‌دهد. هم اکنون بر طبق آمارها 12 میلیون جوان آماده ازدواج هستند و باید یک فکری به حال آن‌ها کرد.

وی تصریح کرد: پیامبر (ص) فرمودند که در آخرالزمان حلال خدا را با وارد کردن شبهه ای حرام می‌کنند، متاسفانه در این زمان رشوه را هدیه جلوه می‌دهند و اسم گناهان را عوض می‌کنند تا از حالت گناه در بیاید. برای طلاق که مبغوض ترین حلال خدا است، عده ای جشن می‌گیرند.

آدرس کوتاه :