رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

شوراهای اسلامی شهرها در تدوین برنامه ششم مشارکت داشته باشند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


شوراهای اسلامی شهرها در تدوین برنامه ششم مشارکت داشته باشند شهردار قم گفت: شوراها باید در تدوین برنامه ششم توسعه مشارکت و همکاری داشته باشند و میزان همفکری شوراها در این برنامه نیازمند بررسی است.

مرتضی سقائیان‌نژاد ظهر امروز در نخستین همایش بانوان عضو شوراهای اسامی شهرهای سراسر کشور ضمن تسلیت ایام محرم اظهار کرد: فلسفه قیام و نهضت سیدالشهدا(ع) برای احیای پیام اهل بیت(ع) و سیره نبوی بود، بنابراین این امام بزرگوار با قیام خود به اصلاح جامعه پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: شغل‌ها، مسئولیت و وظیفه‌ای است که بر عهده افراد قرار گرفته، بنابراین باید مسئولیت‌های خود را به خوبی انجام دهیم تا در پیشگاه خدا سربلند باشیم.

شهردار قم با اشاره به اهمیت شناخت سرمایه‌ها گفت: با شناخت سرمایه‌ها می‌توانیم به رشد و پیشرفت برسیم و در صورت نداشتن شناخت مشکلات و ابهامات فراوانی ایجاد می‌شود.

وی به سابقه 16 ساله شوراها اشاره کرد و افزود:‌ شوراها دارای جایگاه قانونی هستند و باید دارای ظرفیت تعریف شده باشند، یکی از مواردی که جایگاه شوراها را مشخص می‌کند اصل ششم قانون اساسی است که در این قانون جایگاه شوراها در زمینه اداره کشور هم‌رده رئیس جمهور و رئیس مجلس عنوان شده است.

سقائیان‌نژاد با بیان اینکه شوراها به عنوان وظیفه خود نظارت‌هایی بر امور مختلف شهر انجام می‌دهند، گفت: مردم سالاری دینی با وجود شوراها تحقق پیدا می‌کند و گسترش این مهم از سوی شوراها امکان‌پذیر است.

وی خاطرنشان کرد: شوراها باید در تدوین برنامه ششم توسعه مشارکت و همکاری داشته باشند بنابراین میزان همفکری شوراها در این برنامه نیازمند بررسی است.

شهردار قم عنوان کرد: اکنون مشکلاتی در شهرداری‌ها وجود دارد و کمک‌های دولت به شهرداری محقق نشده و همچنین وظایفی که برای دولت در زمینه حمل و نقل عمومی وجود دارد، عملیاتی نشده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: باید در برنامه ششم به اختیارات شوراها توجه شده و اجازه نداد که اختیارات شوراها ضعیف شود و اعضای شورای شهر باید در این زمینه آگاه و هوشیار باشند.

سقائیان‌نژاد با بیان اینکه اختصاص سالانه 10 درصد بودجه از سوی دولت برای بافت فرسوده یکی از قوانین بود که اجرایی نشد، گفت: شورای شهر باید به قوانینی که در زمینه اختیارات و وظایفش وجود دارد، توجه داشته باشد و از آن بهره‌برداری لازم را انجام دهد.

آدرس کوتاه :