جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

صدور بیش از 7میلیون و صد و چهارده هزار ابلاغ الکترونیکی - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 

در برنامه ی گفتگوی خبری؛

صدور بیش از 7میلیون و صد و چهارده هزار ابلاغ الکترونیکی


طرح ابلاغ الکترونیکی ازآبان سال گذشته اجرایی شده و تاکنون بیش از 7میلیون و صد و چهارده هزار ابلاغ الکترونیکی صادر شده است.

معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در برنامه گفتگوی خبری با بیان این که دسترسی آسان و سریع به عدالت بدون پیچیدگی اداری از مطالبات مردم است گفت:طرح جامع عدالت الکترونیک درحوزه ی قضایی از سال 88 طی دو سال تدوین شد.

حجت الاسلام والمسلمین شهریاری افزود:پیش از اجرای طرح حدود 60درصد ابلاغ صادر شده به دست شهروندان نمی رسید و با طراحی این سامانه 700نقطه ی قضایی به شبکه ی ملی عدالت متصل شد.

وی با توجه به این که ابلاغ سنتی یکی ازبزرگترین معضلات دستگاه قضایی بود،هزینه ی زیاد ارسال،مطلع نشدن در زمان مقرر،اطاله ی دادرسی،رعایت نشدن حریم خصوصی و سوء استفاده های احتمالی را از جمله کاستی های های این نوع ابلاغیه دانست.

معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه خاطرنشان کرد:طرح ابلاغ الکترونیک پس از یک سال مطالعه ی تیم تحقیقاتی قضایی برای طراحی سامانه از آبان 95اجرایی شد.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری در ادامه گفت:افراد با ثبت نام دردستگاه قضایی وبا کد دسترسی و دریافت پیامک از ابلاغ آگاه می شوند و با ورود به سامانه و به محض مشاهده ابلاغیه به قاضی پرونده اطلاع رسانی می شود.

وی با اشاره به ابلاغ الکترونیکی 30 درصدی عنوان کرد:حدود 32میلیون و 600هزار ابلاغیه صادر شده که ازاین تعداد 7میلیون و 114هزارابلاغ الکترونیکی بوده است.

معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با بیان این که طراحی سامانه از سوی متخصصان داخلی بوده و از امنیت بالایی برخوردار است گفت:متاسفانه سرمایه گذاری کافی در حوزه ی امنیت شکل نگرفته و اعتبارکافی از سوی دولت در اختیار قوه قضاییه در حوزه ی فناوری در نظرگرفته نشده است.

حجت الاسلام والمسلمین شهریاری با توجه به ابلاغ جعلی ازسوی کلاهبرداران خارج از کشور و اعلام آن از طریق ایمیل تصریح کرد:صدور ابلاغ تنها از طریق سامانه دستگاه قضایی به نشانیwww.ebhagh.ir  انجام می شود.

وی با اشاره به این که در حال حاضر 150دفتر خدمات قضایی در تهران و مراکز استان ها فعال است از راه اندازی حدود یک هزار دفتر خدمات قضایی درکشور طی یک سال آینده خبر داد.

معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه ثبت دادخواست،دریافت خلاصه پرونده،تسلیم لایحه دفاعی،اظهارنامه و درخواست تجدیدنظرخواهی را از جمله خدمات قابل ارائه در این دفاتر عنوان کرد.

حجت الاسلام والمسلمین شهریاری از راه اندازی مرکز تماس قوه قضاییه به منظور مشاوره به شهروندان با شماره تلفن 129در تهران و09699درشهرستان ها خبر داد و گفت: قضات بازنشسته مجرب درمرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه مشاوره می دهند.

وی افزود:امسال طرح پابند الکترونیک با همکاری سازمان زندان ها به صورت پایلوت بر روی 300نفر در تهران در حال اجرا است.

معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه خاطرنشان کرد:آیین نامه اجرایی طرح پابند الکترونیک تدوین و تا آخرتابستان سال جاری از سوی رئیس قوه قضاییه ابلاغ می شود.

 


آدرس کوتاه :