جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

صنایع کوچک محرک خوبی برای رشد و توسعه اقتصادی کشور محسوب می شوند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

صنایع کوچک محرک خوبی برای رشد و توسعه اقتصادی کشور محسوب می شوند


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم با اشاره به ظرفیت خوب استان در زمینه صنایع کوچک، گفت: صنایع کوچک محرک خوبی برای رشد و توسعه اقتصادی کشور محسوب می شوند.

رضوی عنوان کرد؛

سید حسن رضوی روز شنبه در آیین رونمایی از 21 عنوان کتاب صنایع کوچک و بهره برداری از 15 پروژه عمرانی و خدماتی شرکت ها و نواحی صنعتی قم در سالن اجتماعات شهرک صنعتی شکوهیه قم، با بیان اینکه صنایع خرد، کوچک و متوسط سهم بالایی در اشتغال زایی دارند، افزود: این سهم در کشورهای اروپایی و پیشرفته بیش از 90 درصد است، و بیش از 60 درصد از منابع در آمدی این کشورها را نیز این صنایع تشکیل می دهند.
وی با بیان اینکه بدون شک کشور ما نیز از این قادعده مستثنی نیست، افزود: همواره عمده ترین مشکل این صنایع در ایران باور نداشتن آن به عنوان یک محرک و جهش اقتصادی بوده است.
رضوی با بیان اینکه برغم پیش بینی رشد 8 درصدی اقتصاد در برنامه پنجم توسعه این رقم تنها بین 3 تا 3.5 درصد محقق شده است، افزود: با توجه به پیش بینی همین نرخ رشد برای برنامه ششم توسعه باید یک شرایط جهش واری را در تدوین برنامه ششم توسعه در نظر گرفت و کسانی که دست اندرکار تدوین این برنامه هستند، باید با توجه به عملکرد برنامه پنجم و پیش بینی شرایط آینده این کار را انجام دهند تا به یک تعادل در راستای نظام برنامه ریزی برسیم.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی قم با بیان اینکه بستر و زمینه توسعه اقتصادی کشور با توجه به شرایط تحریم ها آماده است، افزود: بدون شک برای رشد و توسعه اقتصادی کشور در برنامه ششم باید یک شرایط بسیار سخت و جهش واری را پشت سر گذاشت.
وی با بیان اینکه پس از جمع بندی مذاکرات هسته ای سیاست اقتصادی دولت بر مبنای صادرات و مبادله پایاپای بنا نهاده شده است، افزود: با توجه به شرایط خاصی که پس از این مرحله کشور با آن مواجه است، باید برای دوره پسا تحریم برنامه ریزی دقیق و حساب شده ای را انجام داد.
رضوی با بیان اینکه این حرکت در قالب برنامه ششم و طبق سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب، دولت و همچنین مجلس شورای اسلامی آغاز شده است، افزود: در سازمان مدیریت و برنامه کشور کار تدوین سیاست های برنامه ششم آغاز شده، و جلسه های منظمی حداقل در بخش منطقه ای و مجموعه استانی در حال برگزاری است، چرا که این سازمان بر آن است، تا در مقام مقایسه با سه برنامه قبل استان ها را بیشتر در این موضوع دخیل کند، تا در راستای برنامه های کلان خروجی بهتری را داشته باشد .

آدرس کوتاه :