جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

ضرورت باور قلبی امر به معروف و نهی از منکر برای اجرای کامل آن - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

ضرورت باور قلبی امر به معروف و نهی از منکر برای اجرای کامل آن


تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت:‌ در خصوص امر به معروف و نهی از منکر علاوه بر آگاهی باید اعتقاد و باور داشته باشیم و این موضوع الزامی است.

آیت‌الله سعیدی مطرح کرد

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی پیش از ظهر امروز در نشست شورای اداری استان ویژه هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر که در تالار معصومیه فرمانداری برگزار شد،‌ به تبیین اهداف قیام امام حسین(ع) پرداخت و اظهار کرد:‌ ایشان حرکت خودشان را برای احیای دو فریضه امر به معروف و نهی از منکر انجام دادند و در سخنانشان به این موضوع اشاره کردند،‌ البته امر به معروف و نهی از منکر شرایط و الزامات خاص خودش را دارد،‌ برخی از اوقات به دلیل بی‌اطلاعی،‌ این دو فریضه بد انجام ‌می‌‌شود یا اصلاً انجام نمی‌شود.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) ادامه داد:‌ یکی از الزامات امر به معروف و نهی از منکر شناخت موضوع و حکم آن است،‌ انسان تا زمانی که با حکمی آشنا نشده است،‌ نمی‌تواند آن را به خوبی انجام بدهد،‌ به همین دلیل ‌می‌‌بینیم که در ایام حج همراه با حجاج روحانی اعزام ‌می‌‌شود تا آنها مناسک حج را به خوبی انجام دهند.

وی در خصوص ضرورت داشتن معرفت در حوزه امر به معروف و نهی از منکر تصریح کرد:‌ باید برای انجام این دو فریضه الهی،‌ معرفت و شناخت داشته باشیم و یکی از الزامات امر به معروف و نهی از منکر آموختن است،‌ به عنوان مثال همانطوری که نماز واجب بوده،‌ شناخت احکام نماز هم یک موضوع واجب است.

سعیدی خاطرنشان کرد:‌ برای احیای امر به معروف و نهی از منکر علاوه بر بحث معرفت، باید به این دو فریضه هم اعتقاد و باور داشته باشیم،‌ انسان گاهی در خصوص چیزی معرفت دارد،‌ اما به آن باور ندارد و این موضوع مشکل‌ساز است.

وی در خصوص ضرورت ایجاد باور درباره امر به معروف و نهی از منکر تصریح کرد:‌ بسیاری از مردم در خصوص این دو فریضه آگاهی دارند،‌ اما باور ندارند که این دو از تکالیف مهمی است که ما درباره آن از سوی خداوند بازخواست می‌شویم؛ فرایض دیگر در پرتوی امر به معروف و نهی از منکر انجام می‌شود.

تولیت حرم مطهر حضرت معصومه(س) افزود:‌ زمانی یک همایش در خصوص مضرات مصرف نوشابه در کشور برگزار شد، مهمانان این همایش همه بر مضرات استفاده از نوشابه تاکید کردند،‌ اما خودشان در سر میز ناهار نوشابه خوردند،‌ این به دلیل ناآگاهی آن افراد نبود،‌ بلکه آنها خودشان با وجود آگاهی به این باور نرسیدند که نوشابه مضر است و به حرف خودشان عمل نمی‌کردند.

سعیدی با اشاره به ضرورت توجه خانواده‌ها به موضوع امر به معروف و نهی از منکر اظهار کرد:‌ در جامعه می‌بینیم که خانواده‌ها مراقب هستند که کودکانشان به سوی پریز برق نروند، اما همان خانواده‌ها نسبت به دوستی فرزندان‌شان با دوستان نامناسب دغدغه ندارند،‌ در خصوص امر به معروف و نهی از منکر علاوه بر آگاهی باید اعتقاد و باور داشته باشیم و این موضوع الزامی است.

وی ادامه داد:‌ در اجرای این دو فریضه الهی باید ملاحظات دنیایی و نفسانی را کنار بگذاریم،‌ برخی در خصوص تذکر به خانواده‌ها و بستگان خودشان ملاحظه‌کاری می‌کنند که این موضوع درست نیست،‌ خود من اهل موضع‌گیری سریع نیستم،‌ ولی موضع‌گیری‌های صریحی دارم.

سعیدی با اشاره به ضرورت دوری از جناحی‌کاری در اجرای امر به معروف و نهی از منکر و موضع‌گیری‌ها گفت:‌ برخی در موضع‌گیری‌های خود به صورت خطی عمل می‌کنند که این موضوع درست نیست و ما نباید در امر به معروف و نهی از منکر جناحی عمل کنیم،‌ در هر جایی که چیزی مناسب نبود، باید تذکر بدهیم،‌ اهل‌بیت(ع)‌ با چیزهای نامناسبی که در حوزه خودشان اتفاق می‌افتاد،‌ برخورد می‌کردند. / فارس

آدرس کوتاه :