جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

ضرورت توسعه مهدهای‌کودک‌ قرآنی در قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

ضرورت توسعه مهدهای‌کودک‌ قرآنی در قم


مهد کودکی قرآنی است که همه اصول و روش‌های تربیتی آن قرآنی باشد و ادعای گزافی نیست اگر بگوئیم خلأ چنین مهدهای‌کودکی در فضای شهری مانند قم احساس می‌شود.

جامعه مدرن ویژگی‌های خاص به خودش را دارد. ویژگی‌های که موجب تغییرات جدیدی در زندگی بشر شده است. گاهی این تغییرات مثبت و گاهی هم منفی است. گاهی برای حل این تغییرات منفی قابلیت چاره هست و گاهی ناگزیر باید به مصلحت اندیشی تن دارد.

یکی از همین ویژگی‌های توسعه جوامع مسئله اشتغال زنان است. فشارهای اقتصادی و همچنین تمایل زنان برای حضور بیشتر و گسترده‌تر در حوزه‌های اجتماعی منجر به آن شده است تا میان ایفای نقش مادری و همسری و همچنین ایفای نقش اقتصادی و اجتماعی تعادل به هم بخورد و گاهی یکی فدای دیگری شود. هرچند هستند زنانی که توانسته‌اند این حد از تعادل را رعایت کنند و هم مادر و همسر خوبی باشند و هم به اشتغال بپردازند اما در اکثریت موارد این میزان حداکثری از تعادل وجود ندارد.

از قدیم همواره کودکان از بدو تولد تا زمانی که بتوانند خوب و بد را از هم تمیز دهند متکی به مادرانشان بودند که در خانه وظیفه تربیت آنها را متحمل می‌شد. اکنون و با اشتغال زنان گاهی اوقات فرصت کافی برای تربیت بچه و نگهداری از وی در منزل وجود ندارد و از همین رو مادران فرزندان خود را برای ساعاتی به مهدهای کودک می‌سپارند تا هم عده‌ای از آنان مراقبت کنند و هم بخشی از وظیفه تربیت این فرزند را به دوش بکشند. اگر تا دیروز خانواده اصلی‌ترین مامن تربیت فرزندان بود امروز مهدهای کودک نیز عملا وارد روند و فرایند تکامل شخصیتی کودکان شده‌اند.

جالب اینجاست که بدانیم با توجه به سن پایین کودکان در زمان نگهداری در مهد، شخصیت آنها به شدت اثر پذیر است و لوح سفید ذهن این کودکان می‌تواند از رفتار خوب یا بد مربیان مهد تاثیر پذیرد.

با توجه به چنین حساسیتی انتظار آن است که فضای مهدها نیز فضای کاملا سالمی برای تربیت و شخصیت‌یابی کودکان باشد اما واقعیت آن است که در برخی از این مهدها که نمونه‌های آن در برخی از کلانشهر‌ها قابل رویت است نه تنها فضای سالمی برای تربیت کودک مبتنی بر ارزش‌ها و هنجار‌های جامعه فراهم نیست بلکه عملا آموزه‌هایی به کودک منتقل می‌شود که نفی کننده تمام ارزش‌ها و نرم‌های جامعه دینی است. به عنوان مثال در برخی از این مهد‌های‌کودک‌ آموزش آواز و مدلینگ، آوازه‌خوانی  و... به کودک آموخته می‌شود که مطمئنا این نوع از تربیت در نهایت شخصی هنجارگریز را تحویل جامعه می‌دهد هرچند که این ویژگی‌ها در مهدهای قم کمتر مشاهده شده و شاید اصلا مشاهده نشده باشد.

در چنین شرایطی یکی از رویش‌های امیدوار کننده در این حوزه تاسیس و ترویج مهد کودک‌های قرآنی است. بر اساس بخش نامه‌ای که بهزیستی منتشر کرده است منظور از مهد کودک قرآنی آن مهد کودکی است که مضاف بر مراقبت و رشد و پرورش کودکان، به امر آموزش قرآن و مفاهیم آن نیز فعالیت دارد.

همچنین بخش دیگری از این آئین‌نامه می‌افزاید: فراهم آوردن فرصت مناسب برای آشنایی کودکان با ارزش‌های اخلاقی و اسلامی و آموزش مفاهیم قرآنی به صورت تخصصی و با بهره‌گیری از منابع علمی و مذهبی از وظایف مدیر موسس و مدیر مهد کودک است.

در واقع می‌توان گفت هدف از تاسیس مهدهای‌کودک‌ قرآنی برپایی فضاهایی است که در آن تربیت کودکان همراه با آموزه‌های قرآنی توام و همراه است. هرچند که در برخی از موارد از موضوع تربیت قرآنی فاصله گرفته می‌شود و صرفا موضوع فراگیری و یا حفظ کلام الله مجید هدف اصلی قرار می‌گیرد.

در استان قم نیز خوشبختانه در سال‌های اخیر شاهد توسعه و گسترش این مهدکودک‌ها بودیم اما در واقع امر باید گفت در شهری مانند قم این انتظار هست که با همکاری حوزه یک الگو از مسئله تربیت قرآنی در مهدهای کودک ارائه شود.

در همین زمینه فهیمه محمدی مادر یکی از کودکانی که فرزند خود را به یکی از مهد کودک‌های قرآنی در قم سپرده است به خبرنگار فارس می گوید: من واقعا از اینکه فرزندم باید در مهد بزرگ شوم ناراحت هستم اما واقعا چاره‌ای جز اینکه کودکم را به مهد بسپارم ندارم. در یک شرکت خصوصی مشغول به کار هستم و به دلیل مسایل مالی نمی‌توانم کارم را رها کنم و همه ساعات در کنار فرزندم باشد. اما در این مهد کودک حداقل خیالم راحت است که فرزندم در یک فضای سالم و بدون گناه بزرگ می شود

وی ادامه می‌دهد: البته متاسفانه داخل برخی از همین مهدهای‌کودک‌ قرآنی هم ضعف‌هایی فراوانی هست. مثلا برخی از مربیان درباره یادگیری قرآن و احادیث خیلی سختگیری می کنند و این مسئله بیش از آنکه موجب شوق و علاقه بچه‌ها به دین و قرآن بشود گاهی موجب دلزدگی می‌شود.

محمدی همچنین به نقش دولت برای حمایت از زنان اشاره کرد و گفت: الان مدت زیادی است که قرار است مرخصی زایمان افزایش یابد اما هنوز این طرح اجرایی نشده در حالی که دولت می‌تواند تسهیلات بهتری را برای بانوان شاغل در نظر بگیرد تا زنان هم بتوانند شغلشان را داشته باشند و هم بتوانند بیشتر در کنار فرزندشان باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین یدالله میرعمادی کارشناس مسایل تربیتی کودک در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با تاکید بر اهمیت نقش و جایگاه مادری می‌افزاید: مهم‌ترین نقشی که خداوند برای زنان در نظر گرفته همسری و مادری است و بهتر آن است که این نقش به درستی اجرایی شود. متاسفانه امروز برخی خانه نشینی زنان را یک عیب می‌دانند در حالی که حضور زن در خانواده یعنی تقویت کانون خانواده و بهبود فرایند تربیت فرزندان و در نهایت تربیت نسل موفق‌تر و سالم‌تر برای جامعه آینده.

وی با تاکید بر اینکه با این حال بین مهدهای عادی و قرآنی مهدهای‌کودک‌ قرآنی اولویت دارد گفت: در فرایند تربیت و کمال شخصیتی فرزندان ما احادیث و روایت‌های گسترده و دقیقی داریم که عملیاتی کردن آنها و توجه به ظرافت‌های ریز آنها در مهدهای‌کودک قرآنی می‌تواند اثر بخش باشد.

میرعمادی همچنین با تاکید بر اینکه صرف آموزش قرآن در مهدهای‌کودک‌ به معنای قرآنی بودن آن فضا نیست گفت: مهد کودکی قرآنی است که همه اصول و روش‌های تربیتی آن قرآنی باشد و ادعای گزافی نیست اگر بگوئیم خلا چنین مهدهای‌کودک‌ در فضای شهری مانند قم احساس می‌شود.

این کارشناس مسایل تربیتی با تاکید بر اینکه هنوز از منظر نظری کار چندانی در زمینه تربیت اسلامی کودک با توجه به مقتضیات جامعه امروز صورت نگرفته است ادامه داد: این نقد به نظرم وارد است که حوزه باید جدی‌تر در این عرصه ورود کند و اگر نظریه‌پردازی هم صورت گرفت آن را کاربردی کند.

در نهایت باید گفت بهترین وضعیت برای تربیت کودک در آغوش گرم خانواده و دامان پرمهر مادری است با این حال خانواده‌هایی که چنین امکانی را ندارند باید به شدت در انتخاب مهد کودک برای فرزندانشان دقت نظر داشته باشند. همچنین این انتظار از حوزه‌های علمیه در شهر قم هست که الگوی مهد کودک قرآنی را تبیین، ترویج و عملیاتی سازی کنند.

شاید پیشنهاد بدی نباشد اگر قانون الزام کند که در مهد کودک‌ها باید یک کارشناس دینی تربیتی نیز وجود داشته باشد تا بر روند رفتار مربیان و شیوهای تربیتی نظارت بیشتر داشته باشد./ فارس

آدرس کوتاه :