جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

ضریح عشق - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

ضریح عشق

ضریح عشق


Loading the player...


دلش درياي خون، چشمش به در بود/ اميدش ديدن روي پسر بود

پدر مي‎ گشت قلبش پاره پاره/ پسر مي‎ کرد بر حالش نظاره

پدر چون شمع سوزان آب مي شد/ پسر هم مثل او بي‎تاب مي شد

پسر از پرده ‎ي دل ناله سر داد/ پدر هم جان در آغوش پسر داد

امام علي بن موسي الرضا عليه السلام در يازده ذيقعده 148 ق در شهر مدينه به دنيا آمد. پدر بزگوار آن حضرت، امام موسي کاظم عليه السلام نام مبارک او را «علي» گذاشت.

نام اصلي امام هشتم علي بن موسي عليه السلام است لقب يا نام مشهور آن حضرت رضا عليه السلام مي باشد. درباره علت نام گذاري آن حضرت به رضا عليه السلام چنين گفته اند: «او را رضا ملقب گردانيده اند براي آن که پسنديده خدا بود در آسمان و پسنديده رسول خدا صلي الله عليه و آله وسلم و ائمه عليه السلام بود در زمين براي امامت».

امام رضا عليه السلام نقش به سزايي در توسعه حوزه معارف اسلامي و تربيت شاگردان برجسته داشت. آن حضرت با انجام دادن و پي گيري کارهاي پدر، پشتوانه علمي استواري براي پيش برد آرمان هاي فرهنگي خاندان رسالت بود.

در سال 183 ق با شهادت امام موسي کاظم عليه السلام ، امامت امام رضا عليه السلام شروع شد. آن حضرت 35 سال بيشتر سن نداشت که زمام امور امامت را به دست گرفت و هدايت و راهنمايي فکري و اعتقادي جامعه اسلامي را عهده دار شدند.

ده سالِ اول امامت امام رضا عليه السلام مقارن با خلافت هارون عباسي بود. موضع گيري امام رضا عليه السلام در برابر هارون، مانند موضع گيري پدر بزرگوارش امام کاظم عليه السلام بود، و از اين موضع، حتي يک قدم عقب نشيني نکرد. در همين عصر، امامت خود را آشکار نمود و اين کار به منزله اعلان مخالفت با حکومت غاصبانه هارون الرشيد عباسي بود. پنج سال از دوره امامت امام رضا عليه السلام در زمان خلافت امين سپري شد، امين فرزند ارشد هارون و ولي عهد او بود.

امام رضا عليه السلام پنج سال آخر امامت خويش را در دوران خلافت مأمون عباسي سپري کرد. مأمون عباسي که پس از قتل برادر خود، امين به عنوان هفتمين خليفه عباسي بر مسند خلافت نشسته بود، از چند جهت ارکان حکومت خود را در خطر مي ديد. نخست، از طرف علويان و طرف دارانشان که از حکومت عباسيان دلي پرخون داشتند و در هر فرصتي پرچم مخالفت برمي افراشتند؛ دوم از سوي عباسيان؛ زيرا مأمون برادر خود امين را کشته و سر بريده او را بر نيزه زده بود که اين کار موجب رنجش بسيار عباسيان شده بود. گفتني است عباسيّان امين را خليفه رسمي و مشروع پس از هارون مي دانستند؛ سوم از سوي ايرانيان و خراسانيان که به صورت فطري و باور اعتقادي طرف دار و دوستدار خاندان رسالت بودند.

مأمون عباسي که خلافت خود را از چند طريق مورد تهديد مي ديد، تصميم به آوردن امام رضا عليه السلام از مدينه به مَرْو گرفت تا با پيشنهاد خلافت يا ولايت عهدي به امام رضا عليه السلام ، مقداري از فشارها و تهديدهاي احتمالي از سوي علويان و ايرانيان را فرو نشاند

امام رضا عليه السلام با قبول ولايت عهدي اجباري هم چون امام حسن عليه السلام که صلح تحميلي معاويه را پذيرفتند به مردم فهماندند که سياستش از سياست مأمون کاملاً جداست

امام عليه السلام دست هايش را به سوي آسمان بلند کرده، به خدا چنين عرض کرد: «خدايا، تو مي داني که من در مورد قبول ولايت عهدي ناگزير شدم. پس مرا مورد بازخواست قرار نده، چنان که بنده و پيامبرت يوسف عليه السلام را هنگامي که حکومت مصر را به دست گرفت، بازخواست نکردي».

مأمون که براي حفظ حکومت خود امام رضا عليه السلام را از مدينه به مرو آورده بود و با ترفندهاي خود و اطرافيان به اهداف خود نرسيده بود، وقتي که رفتار و قاطعيت آن حضرت را ديد، دريافت که گفتار و رفتار آن حضرت در نهايت موجب ضعف و تزلزل حکومت او مي شود و از سوي ديگر عباسيّان همواره در مورد ولايت عهدي امام رضا عليه السلام مأمون را تهديد مي کردند و به او هشدار مي دادند.

در نتيجه وي تصميم گرفت که آن حضرت را به گونه اي از ميان ببرد. ولي کاملاً مراقب بود که اين عمل به طور کاملاً محرمانه انجام گيرد تا مسئله جديدي براي حکومتش پيش نيايد. لذا با مسموم کردن آن حضرت به هدف خود رسيد. امام عليه السلام در روز آخر صفر بر اثر زهر مسموم و دعوت حق را لبيک گفت و به اجداد پاکش پيوست.

در سالروز شهادت آن امام همام صداي مرکز قم اقدام به تهيه وپخش ويژه برنامه با بخشهاي کارشناسي، کارشناس تلفني، گزارش از مشهد، پوشش مراسم حرم، شرح حديث سلسله الذهب، و... مي باشد.

عوامل اين برنامه:

تهيه کننده :
آقای سلطان

گوينده:
آقاي نعمت الهي

گزارشگر:
آقای خانی

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.