رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

طلاب پس از بهره‌گیری از حوزه علمیه قم، به مناطق خود مراجعت کنند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


مرجع تقلید شیعیان گفت: طلاب باید از نعمت‌های علمی حوزه علمیه برخوردار شوند و سپس به مناطق خود بروند و تبلیغ را سرلوحه کار خود قرار دهند.

در دیدار با طلاب شرق استان گلستان عنوان شد

 طلاب شرق استان گلستان شامل مناطق رامیان، فندرسک و آزادشهر غروب امروز در دفتر آیت الله سید محمد علوی گرگانی حضور یافتند و در فضای صمیمانه با این مرجع تقلید دیدار و گفت وگو کردند.

آیت الله علی علوی گرگانی پس از استماع سخنان نماینده مجمع طلاب شرق استان گلستان و آشنایی با مشکلات و درخواست‌های آنان، در ابتدا حدیثی از یکی از معصومین علیهم السلام قرائت کرد و با اشاره به ضرورت بهره‌مند شدن طلاب از خوان پر از نعمت‌های علمی حوزه‌های علمیه، اظهار داشت: طلاب باید از حوزه علمیه برخوردار شوند و سپس به مناطق خود بروند و تبلیغ را سرلوحه کار خود قرار دهند.

مرجع تقلید شیعیان افزود: علم در کوفه و نجف بیش از 1000 سال سابقه دارد و دید مردم در زمان قدیم این گونه بود که کسی که در نجف درس نخوانده است، مجتهد نمی‌شود اما زمان به شکلی تغییر کرد که مطابق فرمایش معصوم(س) قم به کوفه صغیر تبدیل شده است.

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: باید وزنه علمی خود را به گونه ای بالا ببریم که علما در نجف در قدیم درس می‌خواندند و اکنون این کار سخت تر شده است زیرا دامنه علم این روزها گسترده تر شده است و زحمت طلاب زمان ما بیشتر شده و از سوی دیگر آفات و موانع نیز فزونی گرفته است.

آیت الله علوی گرگانی خاطرنشان کرد: عید غدیر از بسیاری از اعیاد مهم تر است و ائمه در این باره سخن بسیار گفته‌اند زیرا در این عید اقرار به توحید، اقرار به نبوت و مرحله ولایت آمده است و اگر کسی ولایت را قبول نداشته باشد، خدواند دین وی را قبول ندارد.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به سخنی از معصوم(ع) فرمود: هر چه بتوانیم درباره با رهبر و مرجع در بین مردم سرمایه گذاری کنیم، دنیای ما توأم با آخرت بهبود می‌یابد. کسانی که به مقامات بالا می‌رسند، کسانی هستند که هم دنیا را مد نظر دارند و هم آخرت و این افراد، همان‌هایی هستند که در زیر سایه ولایت حرکت می‌کنند زیرا ولایت دنیا و آخرت انسان را تأمین می‌کند.

وی گفت: انشاء الله شما در منطقه به عنوان چراغی برای گم شده‌ها و تاریکی‌ها فعالیت می‌کنید و مردم را به اهل بیت(ع) جذب می‌کنید و به قول معصوم(س)، بترین راه برای جلب حمایت مردم، خوش اخلاقی و خوش برخوردی است.

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: باید منیت را کنار بگذاریم و هر قدر علم انسان بالاتر می‌رود، تواضع عالم بیشتر می‌شود و به جایی می‌رسد که کلاً متواضانه برخورد می‌کند. در فروتنی و تواضع و تنزیل وصف سیره ائمه(ع) بسیار راهگشاست و ایشان پاسخ گوی همه سؤال‌های مردم بودند که نشان از فرونتی ائمه اهل بیت(ع) دارد.

حضور آیت الله علوی گرگانی در استان گلستان مایه دلگرمی مردم این خطه است

حجت الاسلام و المسلمین حسین منصوری با تبریک عید سعید غدیر خم به همه طلاب و تسلیت فاجعه مصیبت بار جان باختن حجاج بیت الله الحرام اظهار داشت: بالاترین آمار کشته‌های حجاج ایرانی به استان گلستان تعلق داشته است که از میان برادران اهل سنت و شیعه، تعدادی از حجاج در این فاجعه به رحمت خدا رفتند.

نماینده طلاب شرق استان گلستان تصریح کرد: از امام باقر(ع) نقل است که اسلام بر 5 پایه استوار است که یکی از آن‌ها ولایت است و بر هیچ چیز به اندازه آن چه که درباره ولایت در غدیر بیان شده است، تاکید نگردیده است و این اهمیت واقعه غدیر را می‌رساند.

وی با اشاره به سابقه تشکیل مجمع نمایندگان طلاب افزود: این مجمع با هدف ارتباط بیشتر بین طلاب و فضلا و رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید در سال 1368 شکل گرفت و در راستای همین تقویت ارتباط، خدمت شما رسیده‌ایم.

خاطرنشان کرد: نقش آفرینی و عدم غفلت روحانیت در فضاهای مختلف جامعه از دیگر اهداف مجمع طلاب است و از سوی دیگر اعزام مبلغ برای ایام تبلیغی را نیز پیگیری می‌کند. جذب نیروهای لایق برای تحصیل در حوزه‌های علمیه برای ارتقاء فضای علمی نیز از دیگر اهداف این مجمع است که آن را به جد پی گیری می‌کند.

نماینده طلاب شرق استان گلستان تصریح کرد: بیش از 300 طلبه ساکن این مناطق در بخش‌های مختلف اداری از عقیدتی سیاسی تا قوه قضائیه مشغول هستند و 200 طلبه نیز در قم مشغول به تحصیل هستند و اکنون که ایام تبلیغی محرم در حال نزدیک شدن است، این طلاب در ماه محرم برای تبلیغ عازم می‌شوند.

وی با تشکر از آیت الله علوی گرگانی به سبب حضور در استان گلستان و هدایت طلاب، از ایشان درخواست کرد که در سفرهای تبلیغی خود به استان گلستان، به شرق این استان نیز سفر کنند تا مرد و طلاب از انفاس این مرجع تقلید بهره‌مند شوند.

پایان بخش این دیدار صمیمانه، پرسش و پاسخ طلاب با مرجع تقلید شیعیان بود که در فضایی صمیمی و به دور از تعارفات معمول حوزه علمیه برگزار شد و طلاب به ویژه طلبه‌های جوان مسائل خود را از آیت الله علوی گرگانی به طور مستقیم پرسیدند و ایشان با سعه صدر به سوالات ایشان پاسخ گفت./تسنیم

آدرس کوتاه :