جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

عارضه پی کی یو را جدی بگیریم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

عارضه پی کی یو را جدی بگیریم


مدیرکل بهزیستی قم، توجه به عارضه پی کی یو در نوزادان را مهم دانست و از والدین خواست آن را جدی بگیرند.

سلیقه عنوان کرد؛

رضا سلیقه اظهار داشت: پی کی یو یک بیماری ارثی است که از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود و به علت کمبود آنزیم در کبد نوزاد به وجود می آید.

وی افزود: بیماری پی کی یو در بدو تولد نشانه خاصی ندارد و ظاهر نوزاد درهفته های اول زندگی، سالم است اما به تدریج علائمی مانند تأخیر دررشد و نکامل، بی قراری، استفراغ، ضایعات پوستی در سطح بدن، بورشدن موهای سر بدون سابقه خانوادگی و بوی زننده و نامطبوع عرق و ادرار ظاهر می شود.

وی ادامه داد: با گذشت زمان کودک دچار عقب ماندگی ذهنی می شود و اغلب ناآرام و پرجنب و جوش و بیش فعال است.

وی گفت: این عارضه ، صحبت کردن، نشستن و راه رفتن کودک را نیز مختل می کند و ممکن است این عارضه ها همیشگی شود.

سلیقه افزود: علائم بیماری تا 5 و 6 ماهگی گمراه کننده است و ممکن است پزشکان در بسیاری از موارد در تشخیص دچار اشتباه شوند.

وی گفت: تشخیص به موقع بیماری بسیار مهم است و بهترین زمان تشخیص هفته اول و دوم بارداری است.

وی با توجه به اینکه تشخیص به دونوع بدو تولد و هنگام بارداری هست گفت:تنها و بهترین راه تشخیص این بیماری بعد از تولد و اندازه گیری غلظت فنیل آلانین خون نوزادان در بدو تولد است.

سلیقه در ادامه گفت: در آمار جهانی از میانگین 10 تا 12 هزار نفر یک نفر مبتلا به این بیماری می شود، ولی در کشور ما از هر سه هزار و نفر یک نفر مبتلا به پی کی یو می شود که علت افزایش در کشور ما به ازدواج های فامیلی و عدم غربالگری بر می گردد.

سلیقه در ادامه افزود: هم اکنون 40 نفر افراد مبتلا به پی کی یو، تحت حمایت بهزیستی قم می باشند که، از مستمری ماهیانه سازمان برخوردار هستند و سالیانه نیز حدود سه بار کمک هزینه خرید غذاهای مخصوص به ایشان داده می شود .

سلیقه اضافه کرد: همچنین افراد مبتلا به پی کی یو از خدمات توانبخشی از جمله کاردرمانی و گفتار درمانی نیز بهره مند می گردند.

وی توصیه کرد: خانواده های که پی کی یو دارند به ازدواج فامیلی توصیه نمی شود ولازم است قبل از ازدواج، حتماً مشاوره ژنتیک انجام دهند.

آدرس کوتاه :