جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

عطش فرات - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

عطش فرات

عطش فرات


Loading the player...

 

ويژه برنامه مناسبتي عطش فرات روز تاسوعا از ساعت 09:00 از صداي قم پخش شد.

آنچه اکنون کار را بر عباس دشوار کرده، تعداد چند هزاري سپاه دشمن نيست کمين‌هاي ناجوانمردانه پشت نخل‌ها هم نيست گرسنگي هم نيست، تشنگي طاقت سوز و جگر گذاز هم نيست، خستگي هم نيست، زخم‌هاي متعدد سر و صورت و سينه و دست و پا هم نيست.

تنها يک چيز، جنگيدن را بر عباس دشوار کرده و آن آزاد نبودن دست‌هاي عباس است و آن کودکي است که عباس در بغل دارد و حفظ جانش را بر جان خويش مقدم مي‌شمارد. کاش آنچه در آغوش عباس است، کودک بود کودک اگر خراش هم بردارد، مصدوم و مجروح هم اگر بشود باز به مقصد مي‌رسد.

جان مشکي که در آغوش عباس است از جان کودک هم لطيف تر و آسيب پذيرتر است. اگر خراشي بر بدن مشک بيفتد، اگر تيري بر بدن مشک بخورد، اگر نوک نيزه يا تيزي شمشيري با مشک مماس شود، تمام هستي عباس بر باد مي رود، تمام اميد کودکان، به ياس بدل مي شود.

عباس بايد هم از مشک محافظت کند، هم از جان خويش. حفظ جان براي حفظ آب و حفظ آب براي حفظ جانان. اگر عباس نماند چه کسي آب را به خيمه‌ها برساند و اگر آب نماند، عباس با چه رويي خودش را به خيمه‌ها برساند!؟

براي عباس اين فقط يک مشک آب نيست قيمتي ترين محموله عالم است اين فقط يک مشک آب نيست، رسالت تاريخي عباس است. در آينه اين آب، پدرش علي نشسته است، مادرش ام البنين رخ نموده است، زهراي مرضيه تجلي کرده است.

اجر رسالت محمد و مودت ذي القرباي او متجلي در اين مشک است و عباس اگر -شده با فديه جانش - اين آب را برساند کار ديگري در اين جهان ندارد. حکيم بن طفيل که از کمين نخل‌ها درآمد و چندي است که سايه به سايه عباس مي‌تازد، ناگهان شمشيرش را فرا مي آرد و دست راست عباس را که در دايره اي کامل در گردش‌ا‌ت از ساعد قطع مي‌کند.

تنها کاري که عباس مي‌تواند بکند اين است که پيش از افتادن دست راست، شمشيرش را در هوا با دست چپ بستاند. دست راست بر زمين مي‌افتد اما دست چپ و شمشير همچنان باقي است.
در اين هنگام زيد بن رقاد که تاکنون در کمين به دست آوردن لحظه اي براي فرود آوردن شمشير بوده است، ناگهان دست چپ عباس را از ساعد قطع مي کند.
با قطع شدن دست چپ، اميد عباس کاهش مي يابد اما به کلي از ميان نمي رود.

او همچنان رجزخوان پيش مي تازد:

اکنون نه دستي مانده است و نه سپري و نه شمشيري، اما مشک آب مانده است و چه باک اگر هيچ چيز جز مشک نماند، حتي خود عباس، به شرطي که بتواند اين مشک را به خيمه ها برساند....
ويژه برنامه عطش فرات در روز تاسوعاي حسيني در دو نوبت صبح وعصر با بخشهاي متنوع به همه شنوندگان عزيز ارائه شد.

در اين برنامه سعي شد تا فداکاريهاي امام حسين (ع) و خاندان مطهرش در راه احيا دين واسلام به اندازه وسع وظرفيت برنامه بازگو گردد.
بخشهاي مختلف برنامه شامل متن، گزارش، ارتباط با حرم حضرت معصومه(س)، بخش کارشناسي مذهبي و ....

عوامل اين برنامه:

تهيه کننده: خانم رضواني

گوينده: خانم لطفي

کارشناس مذهبي: حجه الاسلام والمسلمين جهانگيري

گزارشگر: خاني، اشرفي

نويسنده: راونجي

صدابردار: اکبري 
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.