رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

علما مرزبان شیعه هستند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه حوزه‌های علمیه به‌روز و بالنده هستند، گفت: علما مرزبان شیعه هستند و باید علوم را کسب کرده و حوزه‌ و شرایط مرزبانی را بشناسیم.

آیت‌الله حسینی بوشهری:

 آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری صبح امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه که در مدرسه فیضیه برگزار شد، با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه بیان کرد: امروز نه تنها در قم بلکه در اکثر استان‌ها و شهرستان‌ها مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه برگزار می‌شود و البته در برخی از استان‌ها طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته از ابتدای شهریور دروس آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه حوزه پس از تعطیلی در نیمه خرداد، در طول این مدت به کار تبلیغی اهتمام داشته است افزود: در کنار فعالیت تبلیغی در تعداد قابل توجهی از مدارس علمیه اردوهای تبلیغی برگزار شده است.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه گاهی گفته می‌شود که تعطیلات حوزه زیاد است، گفت: در سال‌های اخیر با نظر شورای عالی و مدیران حوزه در این خصوص تدبیر شده است و اردوهای تابستانی مد نظر قرار گرفته است و علاوه بر برنامه‌های درسی، آموزش زبان عربی مورد توجه قرار گرفت و 500 نفر از طلاب در قم و دیگر نقاط در کلاس‌های آموزش عربی شرکت کردند.

وی تصریح کرد: حوزه علمیه بالنده و زنده بوده و در مسیر رسالتی که بر عهده دارد تلاشی مجاهدانه دارد.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) گفت: انسان‌ها در زندگی خود از سه فرصت برخوردارند؛ بخشی از این فرصت‌ها مربوط به فرصت‌هایی است که گذشته و دیگر قابل بازگشت نیست.

وی ادامه داد: برخی از فرصت‌ها آن است که در اختیار داریم و باید از این فرصت نهایت بهره‌برداری را داشته و از تمام لحظات آن طبق فرموده امام صادق(ع) باید استفاده شود.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه در حوزه طلاب به دنبال پاس کردن دروس و نمره‌ای گرفتن و اخذ مدرک نیستند، افزود: تحصیل و فراگیری علوم دینی در حوزه‌های علمیه پایان ناپذیر است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته شرایط سختی بود و امکان تحصیل آسان وجود نداشت و طلاب به دور از دید امنیتی دستگاه جبار طاغوت به فراگیری علوم دینی اهتمام داشتند، افزود: امروز در فضایی که معطر به عطر اهل بیت(ع)، انقلاب و فضای جمهوری اسلامی است باید از فرصت موجود بهره‌برداری درستی داشته باشیم. باید هم اساتید از این فرصت‌ها خوب استفاده کرده و خواهند کرد و هم طلاب به بهره‌گیری از طلاب اهتمام جدی داشته باشند.

آیت‌الله حسینی بوشهری حضور پرشور طلاب در کلاس‌های درس را مورد تاکید قرار داد و افزود: طلاب باید نسبت به حضور در کلاس‌های درس مداومت داشته باشند.

وی با بیان اینکه انتظارات از حوزه برای آینده بسیار زیاد است، تصریح کرد: هرچه نیازها بیشتر می‌شود به تناسب وظیفه حوزه‌های علمیه نیز بسیار بیشتر خواهد شد.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه امروز دایره علوم بسیار گسترده شده است ادامه داد: امروز شبهات بسیاری وارد می‌شود که پاسخگوی به این شبهات وظیفه حوزویان است.

وی با بیان اینکه حوزه علمیه به‌روز و بالنده است، تصریح کرد: وقتی حوزه در کنار سایر مراکز آموزشی مطرح شود باید یک سر و گردن بالاتر باشیم و البته طلاب همواره مشغول تحصیل و تبلیغ و تدریس هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: این فرصت و موقعیت در هیچ برهه تاریخی در اختیار روحانیت نبوده است. امروز روحانیت در راس نظام است و انقلابی با این عظمت به دست روحانیت و با رهبری روحانیت به پیروزی رسیده است.

وی افزود: به همان مقدار که روحانیت اقتدار و جایگاه اجتماعی پیدا کرده است دشمنان ما نیز هوشیار پیدا کرده‌اند.

آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان اینکه امروز در جای جای دنیا علیه روحانیت و آموزه‌های دین نقشه می‌کشند، خاطر نشان کرد: امروز مسئولیت ما اصلا با گذشته قابل مقایسه نیست و اگر تمام اوقات ما صرف تعلیم و تعلم و پاسخ به شبهات شود باز هم وقت کم خواهد داشت.

وی تصریح کرد: امروز باید زمان شناس باشیم و بدانیم در کجا زندگی می‌کنیم و رابطه ما با انقلاب را بدانیم چه رابطه‌ای است، رهبر فرزانه انقلاب به عنوان یک شخصیت برجسته در مسائل حوزه اظهار نظر می‌کنند و به عنوان یک کارشناس در مسائل بین‌المللی می‌درخشند و ایشان نعمتی است که خداوند به ملت عنایت کرده که باید قدردان این نعمت باشیم.

عضو خبرگان رهبری تصریح کرد: باید دغدغه‌های رهبری را مورد توجه قرار داده و در تحولات حوزه، مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... همراهی و همکاری داشته باشیم.

آیت‌الله حسینی بوشهری تاکید کرد: علما مرزبان شیعه هستند و باید علوم را کسب کرده و حوزه‌ و شرایط مرزبانی را بشناسیم.

وی با اشاره به حضور آیت‌الله نوری همدانی در کشور آذربایجان و استقبال باشکوه مسلمانان این کشور از این مرجع تقلید گفت: امروز حوزه و حوزویان با اقبال بسیار گسترده‌ای روبه‌رو هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه 50 نشریه پژوهشی، 60 نشریه تخصصی، 16 نشریه ترویجی و... در حوزه منتشر می‌شود، افزود: شکل‌گیری انجمن‌های علمی، تشکیل کرسی‌های آزاداندیشی، تربیت و اعزام اساتید اخلاق و اجرای طرح تبلیغی بینات را از دیگر اقدامات صورت گرفته بوده است./ فارس

آدرس کوتاه :