جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

علوم انسانی از شاخصه‌های لازم برای توسعه انسان‌شناسی برخوردار است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

علوم انسانی از شاخصه‌های لازم برای توسعه انسان‌شناسی برخوردار است


یکی از مراجع تقلید جهان اسلام گفت: خداوند متعال نقاط مشترک بسیاری میان انسان و فرشتگان قرار داده است؛ علوم انسانی از ویژگی‌های لازم برای توسعه انسان‌شناسی برخوردار است.

آیت‌الله جوادی‌آملی:

 آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی عصر امروز طی پیامی تصویری به مراسم افتتاحیه طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی که در سالن همایش غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، از دست‌اندرکاران برگزاری این برنامه تقدیر کرد و افزود: علوم انسانی اسلامی نشانه‌هایی از خداوند تبارک و تعالی را در خود جای داده و با دیگر علوم جهان ارتباط دارد.

وی با تاکید بر اینکه رفتارها و برداشت‌های کریمانه انسان به خوبی در علوم انسانی مشخص می‌شود، گفت: بر اساس آیات قرآن کریم افرادی که به خداوند تبارک و تعالی ایمان آورده نسبت به نشانه‌های هستی آگاهی درستی دارند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه خداوند درس کرامت را برای انسان‌ها تشریح می‌کند، عنوان کرد: خداوند تبارک و تعالی مردم را به سمت خوبی‌ها و نیکی‌ها هدایت می‌کند، اما انسان باید در این مسیر نسبت به فرمایش‌ها و رهنمودهای اولیای الهی توجه ویژه داشته باشد.

وی به برخی از ابعاد علوم انسانی اشاره و خاطرنشان کرد: علوم انسانی با فعالیت‌های انسان در ارتباط است و انسان از این علوم استفاده‌های بسیاری انجام می‌دهد؛ قرآن کریم سخن دو رهبر اسلام را که حکومت‌های متفاوتی تشکیل داده‌اند را بازگو کرده است.

آیت‌الله جوادی‌آملی از راهکارهای رسیدن به ایمان و تقوا یاد کرد و گفت: خداوند کریم به پیامبران الهی ابلاغ کرده است که از سلاح‌ها و ابزارهای مختلف باید استفاده‌های صلح‌آمیز انجام دهند.

وی با بیان اینکه مدار کرامت جهان را صلح و صفا اداره می‌کند، یادآور شد: در بخشی از علم پزشکی همایش‌های مشترکی برای تشخیص بیماری‌های مشترک انسان برگزار می‌شود، اما بهره‌های علمی و نیازهای انسان در آن همایش مورد بررسی قرار داده نمی‌شود و انسان مشترکات بسیاری با فرشتگان دارد که ائمه اطهار (ع) به این مشترکات بارها اشاره کرده‌اند.

آیت‌الله جوادی‌آملی امنیت، امانت و گفتمان کرامت را از مشترکات انسان و فرشتگان برشمرد و عنوان کرد: خداوند متعال نقاط مشترک بسیاری میان انسان و فرشتگان قرار داده است؛ علوم انسانی از ویژگی‌های لازم برای توسعه انسان‌شناسی برخوردار است./ فارس

آدرس کوتاه :