جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

علی اصغر کرباسچیان

علی اصغر کرباسچیان


میرزا محمد باقر کرباسچیان از دانشوران تهران در سال 1293ش. صاحب فرزندی شد که او را علی اصغر نامید.وی تحصیلات مقدماتی را نزد پدر خویش در ادبیات فارسی و صرف ونحو عربی را تقویت نمود.

او با اشتیاق بسیار قرآن آموخت.در سال 1311ش در سن 18 سالگی برای تحصیل علوم دینی وارد مدارس تهران شد.

در مسیر زندگی علی اصغر بزرگانی قرار گرفتند که جهت زندگی او را به سوی کمالات معنوی تغییر دادند از جمله آیت ا... سید رضا دربندی، آقا بزرگ ساوجی، علامه شعرانی بودند.

عشق به ساحت مقدس خاندان عترت و علاقه به تحصیلات عالی حوزوی ، وی را به شهر علم وفضیلت هدایت کرد.

او حدود 10 سال از پرتو اندیشه های مرجع عالیقدر جهان تشیع آیت ا... بروجردی در عرصه هایفقه اصول و حدیث بهره ها برد.

دکتر علی مدرسی که از نزدیک با این عالم مانوس بود می نویسد:" واقعا این مرد، موجود عجیبی است. خارق العاده تیزهوش قوی با کلماتی سحرآمیز و پشتکار غیر قابل تصور او الگوی کارهای سریع تند و قاطع بود."

زهد و ساده زیستی، اهتمام به تربیت شاگرد،آرامش عمیق، تلاشهای بنیادی بود.

در آن زمان آیت ا... بروجردی رساله ای سنگین با مضامین عالی به نام جامع الفروع ارائه دادند که برایغالب مردم قابل استفاده نبود.کرباسچیان اقدام به بازنویسی رساله با نثری روان و قابل فهم برای همگان نمود.کرباسچیان در جلسات درس آیت ا... بروجردی با فاضل گرانمایه حاج شیخ جواد خندق آبادی آشناشد و همراه وی در درسهای اختصاصی فلسفه علامه طباطبایی حضور یافت.

کرباسچیان در سال 1334ش در تهران مدرسه علوی را افتتاح کرد واستاد روزبه که به علم وتقوا مشهور بود را به مدیریت آنجا برگزیداین مدرسه زمانی تاسیس شد که بنیانهای اعتقادی و تربیت دینی مورد هجوم فرهنگ غرب قرار گرفته بود خدا از تعالیم مدارس رخت بربسته بود فرهنگ وادبیات دستخوش بی شرمانه ترین برنامه ها بود . در این زمان مدرسه علوی

با استادانی نظیر شهید سید کاظم موسوی، دکتر علی مدرسی، سید حسن نیرزاده نوری، استاد محمد آل اسحاق، دکتر سید علی گرمارودی و...به ارائه دروس کلاسیک همراه باآمیزه های قرآن ، روایات نکته های اخلاقی و ادبی و حکمت ممزوج نمود.

سرانجام علامه کرباسچیان در 1382ش.پس از تحمل سالها درد و رنج بیماری دیده از جهان فروبست.صبح فردا در جوار بارگاه حضرت معصومه(س) در فبرستان نو به خاک سپرده شد.

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.