جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

عید بندگی - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

عید بندگی

عید بندگیواژه «عید» از ریشه عود گرفته شده ‏و به معناى بازگشت است، و واژه «فطر» از فطرت‏ گرفته شده و به معناى سرشت است. بنابراین عید فطر؛ یعنى بازگشت‏ به فطرت و سرشت.
 
بازگشت از این نظر كه آیا رابطه ما با فطرت پاك انسانى به طور صحیح برقرار است‏ یا نه؟ آیا آن اعماق روح و فطرت پاكى كه خداوند به ما داده و بر اثر حجاب ‏هاى ‏جهل، انحراف و گناه، زنگار بر رویش نشسته، در كلاس ماه رمضان زنگارها زدوده‏ شده‏ اند یا نه؟ كه اگر چنین است‏ باید ابتداى نجات و آغاز پیروزى بر طاغوت نفس را در نماز عید فطر اعلام بدارند و جشن بگیرند. به عنوان این كه: آن چه را در ماه‏ رمضان آموخته‏ اند ودر راه خودسازى و بهسازى به كار برده ‏اند ابراز بدارند، با كلمات و حركات، بلكه در قلب و درون، با تمام وجود و احساس، و با شعار آمیخته با شعور و فریاد برون و درون كه: «الله اكبر، الله اكبر، لا اله الا الله و الله اكبرولله الحمد والحمدلله على ما هدانا وله الشكر على ما اولانا؛ خدا بزرگتر از آن است كه توصیف ‏گردد.

آرى چنین است، معبودى جز خداى یكتا و بى‏ همتا نیست، و خدا بزرگتر از آن ‏است كه وصف شود، حمد و سپاس اختصاص به ذات پاك خدا دارد به خاطر آن كه ما را در راستاى پاكسازى و بهسازى هدایت كرده، و شكر اورا كه جمعیت ما و امت ما را برترین جمعیت و امت قرار داده است.» رمضان اندك اندك پایان مى‏ پذیرد، و به ‏انتهاى خود مى‏رسد، مسلمانان در مكتب رمضان و روزه، در پرتو آیات قرآن و نیایش‏ ها و تقویت صبر و اراده، پس از فراگیرى و آموزش به خودسازى پرداخته ‏اند؛ اینك جشن ‏مى‏ گیرند كه در راه پر دست‏ انداز جهاد اكبر، با گام‏ه اى استوار عبور كرده‏ اند و به ‏مقصود رسیده ‏اند.

چرا كه براى انسان بازگشت ‏به خویشتن، فرا رسیدن بهار معنویت ‏است؛ مانند درختانى كه پس از گذران زمستان سرد، به بهار رسیده‏اند و در مسیر حركت قرارگرفته ‏اند، به راستى چه عیدى شیرین‏ تر و چه پیروزى‏ اى شكوهمندتر از بازگشت‏ به خویشتن، و پیروزى برطاغوت نفس اماره؟ كه فطرت را زیر پاى سهمگین خود منكوب كرده است.

 ویژه برنامه «عید بندگی» رادیو به پوشش زنده نماز عید در سراسر بخش های استان قم  پرداخت. این ویژه برنامه از ساعت 6 تا 8 صبح از صدای قم پخش شد.
Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده: اسماعیلی

نویسنده و هماهنگی: راونجی

گوینده: مهدیزاده

گزارشگران: آقایان اشرفی و دوازده امامی

تاریخ تولید: 1394
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.