جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

غریب مدینه - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

غریب مدینه

غریب مدینه


Loading the player...

حضرت‌ صادق‌ ( ع‌ ) مانند پدران‌ بزرگوار خود در كليه‌ صفات‌ نيكو و سجاياى‌اخلاقى‌ سرآمد روزگار بود.

حضرت‌ صادق‌ (ع‌) داراى‌ قلبى‌ روشن‌ به‌ نور
الهى‌ و در احسان‌ و انفاق‌ به‌ نيازمندان‌ مانند اجداد خود بود . داراى‌ حكمت‌و علم‌ وسيع‌ و نفوذ كلام‌ و قدرت‌ بيان‌ بود.


با كمال‌ تواضع‌ و در عين‌ حال‌ با نهايت‌ مناعت‌ طبع‌ كارهاى‌ خود را شخصاانجام‌ مى‌داد ، و در برابر آفتاب‌ سوزان‌ حجاز بيل‌ به‌ دست‌ گرفته‌ ، درمزرعه‌ خود كشاورزى‌ مى‌كرد و مى‌فرمود : اگر در اين‌ حال‌ پروردگار خود راملاقات‌ كنم‌ خوشوقت‌ خواهم‌ بود ، زيرا به‌ كد يمين‌ و عرق‌ جبين‌ آذوقه‌ ومعيشت‌ خود و خانواده‌ام‌ را تأمين‌ مى‌نمايم‌ .


ابن‌ خلكان‌ مى‌نويسد : امام‌ صادق‌ ( ع‌ ) يكى‌ از ائمه‌ دوازده‌گانه‌ مذهب‌اماميه‌ و از سادات‌ اهل‌ بيت‌ رسالت‌ است‌ . از اين‌ جهت‌ به‌ وى‌ صادق‌مى‌گفتند كه‌ هر چه‌ مى‌گفت‌ راست‌ و درست‌ بود و فضيلت‌ او مشهورتر از آن‌است‌ كه‌ گفته‌ شود . مالك‌ مى‌گويد : با حضرت‌ صادق‌ ( ع‌ ) سفرى‌ به‌ حج‌رفتم‌ ، چون‌ شترش‌ به‌ محل‌ احرام‌ رسيد ، امام‌ صادق‌ ( ع‌ ) حالش‌ تغيير كرد، نزديك‌ بود از مركب‌ بيفتد و هر چه‌ مى‌خواست‌ لبيك‌ بگويد ، صدا در گلويش‌گير مى‌كرد . به‌ او گفتم‌ : اى‌ پسر پيغمبر ، ناچار بايد بگويى‌ لبيك‌ ، درجوابم‌ فرمود : چگونه‌ جسارت‌ كنم‌ و بگويم‌ لبيك‌ ، مى‌ترسم‌ خداوند در جوابم‌بگويد : لا لبيك‌ ولا سعديك‌ .

 

پس از به قدرت رسیدن عباسیان، همانطور که آن حضرت پیش بینی کرده بود فشاربر شیعیان افزایش یافت و با روی کار آمدن منصور این فشار به اوج خود رسید. امام نیز از این فشار ها مستثنی نبود. این دوران، یعنی چند سال آخر عمر آنحضرت بر خلاف دوران اولیه امامتشان،‌ دوره سختی ها و انزوای دوبارة آن حضرتو حرکت تشیع بود. منصور شیعیان را به شدت تحت کنترل قرار داده بود.

ویژه برنامه غریب مدینه با کارشناسی حجه الاسلام والمسلمین صدوقی در روز شهادت آن بزرگوار از صدای مرکز قم تهیه و پخش گردید.

تهیه کننده: یاوری

کارشناس مذهبی: حجه الاسلام صدوقی

دستیار تهیه: سلمانزاد

گوینده: مهدیزاده

گزارشگر: اشرفی- خانی

نویسنده: موگویی

صدابردار: حیدری

ارتباطات: شیرازی

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.