جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

فرصتی به نام کشت گیاهان دارویی در قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

فرصتی به نام کشت گیاهان دارویی در قم


در قم به عنوان یکی از شهرهای گرم و خشک کشور کاشت گیاهان دارویی می‌تواند محصول مناسبی برای توسعه کشاورزی باشد و تحقق این مهم به همت عالی و توجه جدی از سوی مسئولان برای هدایت کشاورزان به سوی این نوع از محصولات نیاز دارد.

طی سال‌های اخیر روند کاهش بارندگی‌ها یک روند ثابت بوده و هر سال میزان بارندگی نسبت به ادوار گذشته کاهش جدی نشان می‌دهد. اما با این اوصاف هرسال مصرف آب در کشور ما چه در مصارف خانگی و چه مصارف صنعتی و کشاورزی شدت می‌گیرد و این امر سبب کاهش جدی منابع زیر زمینی آب شده و کاهش آب نیز سبب تغیر در اقلیم آب و هوایی شده که این تغییر اقلیم می‌تواند حتی به چالش‌های اجتماعی بدل شود.

 

 به عنوان مثال در چند سال اخیر کمبود آب سبب مهاجرت افراد زیادی از روستاها به شهرها و رها کردن زمین‌های کشاورزی و تغییر شغل شده است اما نه تنها این افراد نمی‌توانند با مهاجرتشان زندگی ایده آل تری برای خود بسازند بلکه ضربه سنگینی بر اقتصاد کشور وارد می‌کنند.

اما با وجود این کمبود آب افرادی هستند که می‌توانند بهترین فعالیت‌ها را در زمینه کشاورزی و تولید محصولات داشته باشند و این عملکرد تنها به دلیل انتخاب درست و استفاده مناسب از همان میزان اندک آب و همچنین تعیین نوع کشت و محصول است.

یکی از بهترین محصولات برای کشت در مناطق گرم و خشک پرورش گیاهان دارویی است که این گیاهان به دلیل نیاز کم به آب به راحتی در این مناطق قابل کشت هستند. البته براساس سند چشم انداز بیست ساله نیز ایران در سال 1404 باید جزو 12 کشور برتر در زمینه پرورش گیاهان صنعتی و دارویی برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی قرار گیرد.

از آنجایی که قم نیز یکی از شهرهای گرم و خشک کشور است کاشت گیاهان دارویی به جد می‌تواند محصول مناسبی برای توسعه کشاورزی در این استان باشد و تنها آنچه نیاز است یک همت عالی و یک توجه جدی از سوی مسئولان برای هدایت کشاورزان به سوی این نوع از محصولات شفابخش است.

البته این روزها بازار خرید و فروش گیاهان دارویی در عطاری‌ها نیز داغ است و بسیاری از مردم از این نوع گیاهان دارویی استفاده کنند. هرچند که این استفاده باید با در نظر گرفتن خواص و ویژگی‌های خاص داروها باشد.

در همین زمینه سعید رمضانی متخصص گیاهان دارویی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه در کشور ما گیاهان دارویی پایه تولید بیش از 300 نوع دارو و 60 قلم ترکیبات آرایشی است افزود: ده‌ها نوع گیاه دارویی را می‌توان به صورت طبیعی و یا در فضای گلخانه‌ای مورد کشت و تولید قرار داد که برخی از آنها مانند زیره، گشنیز، بابونه، سنبل الطیب، آویشن و... می‌توانند درآمدزایی بسیار مناسبی برای تولیدکنندگان داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه در سال‌های اخیر بیش از یک 100 شرکت خصوصی با هدف خرید و فروش و همچنین تولید گیاهان دارویی در کشور به ثبت رسیده است ادامه داد: این مسئله نشان می‌دهد که خوشبختانه به تدریج گیاهان دارویی به سمت جایگاه اصلی خود پیش می‌روند.

متخصص گیاهان دارویی با تاکید بر اینکه می توان از این گیاهان برای صادرات گسترده به کشورهای حاشیه خلیج فارس و اروپا استفاده کرد افزود: به عنوان مثال کارخانه‌جات آرایشی و بهداشتی کشور فرانسه یکی بازارهای اصلی تقاضا برای برخی از گیاهان داروی و معطر ایرانی است.

رمضانی با تاکید بر اینکه یکی از اصلی‌ترین کاربردهای گیاهان دارویی تولید مواد آرایشی طبیعی است خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مواد آرایشی با پوست بدن در تماس هستند استفاده از مواد شیمیایی در آنها می‌تواند موجب حساسیت و یا تشدید احتمال به برخی از سرطان‌ها شود اما مواد آرایشی و بهداشتی که با گیاهان دارویی تولید می‌شوند این نقیصه را ندارند.

سیف الله صالحی نیز که صاحب یکی از عطاری‌های پر مشتری در قم است در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه در گذشته اغلب گیاهان دارویی مورد نیاز خود را از برخی افراد محلی تهیه می‌کرده است گفت: در سال‌های اخیر برخی شرکت‌ها تاسیس شده‌اند که به صورت مستمر به کشت این نوع از گیاهان دارویی می‌پردازند و حتی ویزیتور هم دارند.

صالحی با تاکید بر اینکه مردم هم تمایلشان برای استفاده از گیاهان دارویی بیشتر شده است گفت: سال‌های قبل بیشتر افرادی به عطاری‌ها مراجعه می‌کردند که دارای بیماری خاصی بودند اما اکنون خیلی از افراد به اینجا می‌آیند و از دمنوش‌های ما برای استفاده در منزل خرید می کنند.

این فروشنده با تاکید بر اینکه برخی از گیاهان کاملا جنبه دارویی دارند و استفاده بدون دلیل آنها می‌تواند حتی آسیب رسان به بدن باشد گفت: گیاهان دارویی شاید طبیعی باشند اما مصرف بیش از حد آنها مانند دیگر داروها می‌تواند خطرناک باشد و از این رو بهتر است تا مردم حتما قبل از مصرف این نوع گیاهان خاص با متخصصین طب سنتی مشاوره کنند.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز طی سفر اخیر خود به استان قم با اشاره به اینکه باید از همه ظرفیت‌ها در مسیر توسعه و پیشرفت استان بهره‌برداری کرد، عنوان کرده بود که یکی از ظرفیت‌هایی که در قم می‌تواند به جد مورد توجه قرار گیرد توسعه کشت گیاهان دارویی است.

می‌توان گفت مسئولان می توانند با راهنمایی کشاورزان و همچنین برگزاری کلاس‌های آموزشی تولید گیاهان دارویی و ارائه تسهیلات مناسب به کشاورزان از این قشر برای تولید یک محصول که می‌تواند اقتصاد و بازار کشور را دچار تغییر و تحولی مثبت کند حمایت جدی به عمل آورند.

کارشناسان جغرافیای سرزمینی میزان گیاهان دارویی را که در کشور ما قابل رویش هستند حدود یک هزار گونه برآورد کرده‌اند اما متاسفانه طی سالیان اخیر میزان کشت گیاهان دارویی در کشور ما حدود 50 درصد کاهش را نشان می دهد که می‌تواند یک هشدار برای اقتصاد کشور تلقی شود.

از جمله گیاهان داروی قابل کشت در قم می‌توان به گیاهانی همچون مریم گلی، رزماری، آویشن، نعنا، به لیمو و آلوئه ورا اشاره کرد که به دلیل تناسب با شرایط آب وهوایی استان و مصرف بسیار کم آب بهترین محصولات برای توسعه کشت دارویی محسوب می‌شوند.

البته در قم در این زمینه نیز فعالیت‌هایی در بعضی نقاط شهر از جمله بوستان علوی و مزارع مربوط به آستان حضرت معصومه سلام الله علیها صورت گرفته است. با این حال یکی از نکاتی که باید برای ترغیب کشاورزان برای کشت گیاهان دارویی مد نظر داشت توسعه بازار هدف می باشد تا کشاورزان خود بتوانند محصولاتشان را با بیشترین سود به فروش برسانند. علاوه بر آنچه گفته شد کاشت گیاهان دارویی می‌تواند زمینه شغلی مناسبی برای دیگرانی غیر از کشاورزان پدید آورد یعنی بسیاری از افراد دیگر می توانند با ایجاد کارگاه‌هایی این محصولات را با بهترین شکل بسته بندی و برای عرضه برای صادرات مهیا کنند و بسیاری از صنایع غذایی نیز می‌توانند از این گیاهان بهترین استفاده را داشته باشند. همچنین شرکت‌های تولیدی دارو نیز می توانند از این ظرفیت عظیم استفاده کرده و بسیاری از دارو‌ها که تولیدشان به وجود گیاهان دارویی گره خورده را خود تولید کنند. بنا براین ما می توانیم با خلاقیت، کمی تلاش و کمی سرمایه و هزینه در این بخش بیشترین و بهترین و پربازده‌ترین استفاده را از اقلیم گرم خود داشته باشیم.

// فارس

 

آدرس کوتاه :