جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

فرهنگ‌سازی ازدواج آسان به پویایی جامعه کمک می‌کند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

فرهنگ‌سازی ازدواج آسان به پویایی جامعه کمک می‌کند


استاد حوزه علمیه قم گفت: نباید از مسائل و مشکلات ازدواج جوانان غافل شد، با برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی رواج ازدواج آسان باید به پویایی و نشاط جوانان جامعه کمک کنیم.

حجت الاسلام ظهیری؛

حجت‌الاسلام علی‌ ظهیری در جمع نمازگزاران و مجاوران این مکان مقدس بر اهمیت پیگیری مسائل و مشکلات معیشت و ازدواج جوانان تاکید کرد و افزود: اگر فرهنگ‌سازی به سمت ازدواج‌‌های آسان و آگاهانه سوق داده شود قطعاً بسیاری از مشکلات موجود از میان می‌رود.

وی با تأکید بر آیات و روایات اسلامی در زمینه ازدواج گفت: قرآن و روایات هیچ‌‌گاه تنها به ازدواج توصیه ندارند بلکه والدین و دولتمردان را موظف به انجام وظیفه پیرامون برطرف کردن مشکلات آن می‌کنند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم بیان کرد: وقتی جوانان به سن ازدواج می‌رسند، والدین وظیفه دارند در طوفان غرائز، زمینه و بسترهای ازدواج را آماده کنند تا عفت عمومی به واسطه فقدان زمینه‌‌های ازدواج لکه‌‌دار نشود.

این محقق و پژوهشگر حوزه علوم و معارف اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به سوء استفاده دشمنان از شبهات اشاره کرد و گفت: در جریان وجود شبهات، دشمن با طراحی‌‌های خود نسل جوان و افکار آنها را نشانه گرفته که باید در این زمینه به آگاه بخشی و روشنگری بپردازیم.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در سفر خود به قم بارها بر عدم تمرکز امکانات مادی و معنوی در یک نقطه خاص اشاره کرده‌اند که باید مورد توجه برنامه‌‌ریزان قرار گیرد.

وی ادامه داد: اگر در مناطق محروم نیز فرصت‌‌های معنوی خوبی ایجاد شود بسیاری از چالش‌‌ها و مشکلات از میان خواهد رفت چون مردم تشنه درک حقیقت هستند و وظیفه ما انتقال حقایق به همه مردم است.

حجت‌الاسلام ظهیری در ادامه با بیان اینکه عاشقان امام زمان (عج) باید همواره مهیای ظهور باشند گفت: یکی از فلسفه‌‌های مشخص نبودن زمان ظهور حضرت ولی عصر (عج) همواره منتظر و مهیای ظهور بودن منتظران است.

وی با اشاره به اینکه دعبل خزاعی شاعری هم‌ عصر امام رضا (ع) بوده است، اظهار کرد: زمانی که دعبل، اشعار جانسوز خود را در محضر امام هشتم قرائت کرد و در ضمن اشعار خود اشاره به ظهور امام زمان(ع) داشت، حضرت پس از تشویق و تأیید او فرمودند «ای خزاعی، آیا می‌دانی این امام کیست و چه موقع قیام می‌کند؟»

وی ادامه داد: سپس حضرت رضا (ع) به معرفی حضرت مهدی (عج) پرداختند و در ادامه به دعبل فرمودند «به خدا اگر یک روز از عمر عالم باقی مانده باشد خداوند آن روز را آنقدر طولانی خواهد کرد تا آخرین حجت خدا بر روی زمین ظهور کند».

استاد حوزه علمیه افزود: امام رضا (ع) ادامه دادند که مثال ظهور امام زمان (عج) مثال قیامت کبری است و همان‌گونه که احدی در زمین قدرت ندارد وقت قیامت را مشخص کند کسی مجاز نیست برای ظهور نیز وقت تعیین کند.

حجت الاسلام ظهیری با تاکید بر اینکه امامان معصوم (ع) که خود سرچشمه علم هستند نیز مجاز به پرده برداشتن از وقت ظهور نیستند، بیان کرد: مشخص نبودن زمان ظهور چندین ثمره برای ما دارد که نخستین ثمره آن این است که ما خود را به ظهور نزدیک ببینیم.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه امروز 5 هزار شبکه ماهواره ‌ای در دنیا فعالیت می‌کنند ادامه داد: بیش از یک هزار و 400 شبکه ماهواره‌‌ای به صورت شبانه‌روزی علیه فرهنگ اهل بیت (ع) و مهدویت در حال فعالیت هستند و به شبهه‌ افکنی در مورد حضرت و ظهور ایشان می‌پردازند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه برخی از جوانان به دلیل عدم آگاهی و شناخت مناسب مورد تأثیر این شبهات قرار می‌گیرند، گفت: جوانان به ویژه کسانی که به مسجد مقدس جمکران و یا حرم کریمه اهل بیت (علیها السلام) مشرف می‌شوند باید شبهاتی که برایشان پیش می‌‌آید را از افراد آگاه بپرسند و شبهه پیش آمده را برطرف کنند.

آدرس کوتاه :