جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

فعالیت 10 پایگاه سنجش سلامت دانش‌آموزان بدو ورود به دبستان در قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

فعالیت 10 پایگاه سنجش سلامت دانش‌آموزان بدو ورود به دبستان در قم


رئیس اداره آموزش و پرروش استثنایی استان قم از فعالیت 10 پایگاه سنجش سلامت کودکان بدو ورود به دبستان در قم خبر داد.

رئیس اداره آموزش و پرروش استثنایی استان قم خبر داد

سید احمد آقامیری امروز در قم با اشاره به طرح سنجش سلامت کودکان بدو ورود به دبستان اظهار کرد: 10 پایگاه ثابت و سیار سنجش سلامت کودکان بدو ورود به دبستان در استان قم از 23 خرداد 94 در استان شروع به فعالیت کرده‌ است.

وی با اشاره به روند طرح سنجش سلامت کودکان بدو ورود به دبستان خاطرنشان کرد: والدین در ابتدای روند اجرای طرح سنجش سلامت به مدارس مراجعه کرده و در مدارس ثبت‌نام می‌کنند و اطلاعات والدین و فرزندشان در سامانه سنجش ثبت می‌شود.

رئیس اداره آموزش و پرروش استثنایی استان قم ادامه داد: والدین بر اساس نوبتی که مشخص شده به پایگاه مشخص شده توسط سامانه مراجعه کرده و ارزیابی بینایی، شنوایی، آمادگی تحصیلی، گفتار، بهداشت، اختلالات رفتاری و معاینات پزشکی آنها انجام می‌شود.

وی یادآور شد:‌ اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد کارت سلامت در اختیار والدین قرار می‌گیرد و به مدارس برای تکمیل پرونده مراجعه می‌کنند.

آقامیری با اشاره به وضعیت دانش آموزانی که دارای مشکل خاصی باشند گفت: این دانش‌آموزان برای معاینات دقیق‌تر به پایگاه تخصصی ارجاع داده می‌شوند، در پایگاه تخصصی در خصوص مشکلی که تشخیص داده شده، در قالب غربالگری اولیه معاینات دقیق انجام می‌شود و مشکل فرد در هر یک از زمینه‌های بینایی، شنوایی و هوش تشخیص داده می‌شود و به مدارس خاص این دانش‌آموزان ارجاع داده می‌شوند.

رئیس اداره آموزش و پرروش استثنایی استان قم خاطرنشان کرد: حدود 18 هزار دانش‌آموز در طول دو ماه به پایگاه‌ها مراجعه کرده و خدمات سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی را دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به ویژگی‌های طرح سنجش سلامت امسال در استان قم گفت: الکترونیکی بودن نخستین ویژگی طرح امسال است که آن را از سایر استان‌ها متمایز می‌کند و به همین منظور تمام فرآیندهای سنجش در سامانه سنجش ثبت می‌شود.

آقامیری خاطرنشان کرد: پیش از این باید اولیا پس از اینکه کار سنجش را در پایگاه سنجش انجام دادند، فرزندان خود را به مراکز بهداشتی می‌بردند و در آن بخش معاینات پزشکی انجام می‌شد.

وی عنوان کرد: با تعامل خوبی که بین اداره‌کل آموزش و پرورش استان و مرکز بهداشت استان به وجود آمد، مقرر شد پزشکان در پایگاه‌ها مستقر شوند و فعالیت‌ها و معاینات پزشکی را در پایگاه‌ها انجام دهند.

رئیس اداره آموزش و پرروش استثنایی استان قم با اشاره به واکسیناسیون دانش‌آموزان گفت: مقرر شد، دانش‌آموزان ابتدا به مراکز بهداشتی مراجعه کرده و واکسن خود را دریافت کنند و سپس به پایگاه‌ها مراجعه کنند.

وی ادامه داد: اگر والدین مشکلی برایشان به وجود آمد و نتوانستند واکسن را دریافت کند به پایگاه‌های سلامت مراجعه می‌کنند و تمام فرآیندها انجام می‌شود و کارت سلامت در اختیار پایگاه قرار می‌گیرد.

آقامیری با بیان اینکه در هر ناحیه دو پایگاه سنجش سلامت کودکان بدو ورود به دبستان قرار گرفته است، گفت: ناحیه یک مدارس میثاق و جابر، ناحیه دو مدرسه طلوع و رویش، ناحیه سه مدارس ولایت و فاطمه الزهرا(س) و ناحیه چهار مدارس کوثر و بلال فعالیت دارند.

وی خاطرنشان کرد: پایگاه‌های سنجش سلامت از 23 خرداد فعالیت خود را آغاز کردند و تا دو ماه فعالیت دارند و چنانچه نیاز باشد زمان فعالیت پایگاه‌ها تمدید می‌شود.

// فارس

آدرس کوتاه :