رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

فناوری اطلاعات در حوزه علمیه توسعه می‌یابد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


مدیر حوزه علمیه استان قم از توسعه بهره‌گیری از فناوری اطلاعات در بخش‌های مختلف حوزه‌های علمیه خبر داد.

مدیر حوزه علمیه استان قم:

به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد فرخ فال گفت: در بخش شبکه و سخت‌افزار مرکز فناوری اطلاعات حوزه مدیریت، فعالیت‌های گسترده‌ای صورت گرفته است.

وی افزود: ارتقای سطح کارکردهای حوزه‌های علمیه در ابعاد مختلف آموزشی، پژوهشی، تبلیغی تهذیبی و مدیریتی و اجرایی از جمله فعالیت‌های اصلی در این حوزه بوده است.

مسئول حوزه مدیریت حوزه‌های علمیه کشور گفت: در راستای توسعه فعالیت‌های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشنهاداتی ارائه می‌شود که از آن جمله می‌توان به طراحی و پیاده سازی دیتاسنتر اختصاصی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه(برادران)، راه اندازی و تکمیل پروژه شبکه ملی طوبی ابتدا برای سایر مراکز استان‌ها و در ادامه اتصال مدارس هر استان به این شبکه و استقرار نیروهای پشتیبان آن، تجهیز مراکز استانی به تجهیزات مورد نیاز ویدئو کنفرانس برای برقراری جلسات بین استانی و تهیه تجهیزات سخت افزاری کاربران ستادی استان‌های سراسر کشور اشاره کرد.

وی افزود: از دیگر پیشنهادات در این حوزه اصلاح ساختار محلی و داخلی شبکه‌های استانی با تهیه تجهیزات سخت افزاری متناسب برای هر استان، تامین امنیت اطلاعات مراکز استان‌ها از قبیل تجهیز اتاق‌های سرور به دستگاه‌های ورود و خروج و تامین امنیت اطلاعات و همچنین ارائه خدمات ایمیل سازمانی به تمام پرسنل مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در سراسر کشور است.

فرخ فال در بیان گزارش فعالیت‌ها و پیشنهادات در زمینه نرم افزار گفت: ترسیم جایگاه فناوری اطلاعات در استان‌ها، تعیین وضعیت بودجه و هزینه‌های فناوری اطلاعات و تطبیق با استانداردهای ابلاغی از سوی مرکز فناوری اطلاعات، فراگیری اتوماسیون مکاتبات اداری، فعال کردن پایگاه‌های اطلاع رسانی، نرم افزارهای و سامانه‌های حوزوی (نجاح، نجما، سماوات و...)، بانک اطلاعات حوزوی، دستگاه‌های کارتخوان و حضور و غیاب و سیستم آمایش از جمله پیشنهادات در این زمینه است.

مدیرحوزه علمیه استان قم تصریح کرد: در بخش پایگاه اطلاع رسانی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه (www.ismc.ir) طرحی توسط دفتر حوزه مدیریت اجرا شد. برنامه مذکور در سال 1393 توسط این دفتر به اجرا درآمد که اهم اقدامات انجام شده شامل مواردی چون طراحی گرافیکی و...، معرفی مرکز مدیریت، بررسی و تحقیق و استخراجی تاریخچه اجمالی از مرکز مدیریت از زمان امام راحل تا کنون، انعکاس اخبار مدیر حوزه‌های علمیه، ارتباط با سامانه‌های مرکز مدیریت و... بود.

مسئول حوزه مدیریت حوزه‌های علمیه کشور در خصوص فعالیت‌های خبرگزاری حوزه گفت: مطالبات و برنامه‌های مرکز خبر و اطلاع رسانی حوزه در بخش‌های مختلفی انجام شد. در این زمینه باید مدیران استانی رابطینی را برای تعامل هرچه بهتر با استان‌ها برای پوشش اخبار حوزه و بزرگان هر استان معرفی کنند. همچنین طرح هر مدرسه یک خبرنگار نیز باید از سوی مدیران استانی مورد عنایت بیشتری واقع شود./ فارس

آدرس کوتاه :