جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

قانون و زندگی - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

قانون و زندگی

قانون و زندگی


Loading the player...

برنامه قانون و زندگی شنبه ها ساعت 11:00 به صورت زنده از سیمای قم پخش می شود و تکرار آن یکشنبه ها همین ساعت روی آنتن می رود.

اگر به آيات و آموزه هاي قرآني توجه و دقت شود اين معنا آشكار مي شود كه قانون در مركز توجهات مي باشد و محور همه مسايل و موضوعات قرآني و حتي گزارش هاي تاريخي آن به قانون و اجراي آن بازمي گردد.

وقتی كه انسان به عنوان يك آفريده خاص معرفي مي شود، سخن از ظلم و تعدي اين موجود و قانون گريزي او از سوي فرشتگان مطرح مي شود. در همان زمان نخست اولين آزمون بشر، تك ماده قانوني با عنوان عدم نزديكي و خوردن از ميوه درخت ممنوع مي باشد كه با قانون شكني و مجازات بشر همراه مي شود و درنهايت با تنبه و بيداري آدمي، اين مسئله از سر انسان مي گذرد، هر چند كه تبعات و آثار آن هم چنان در نسل هاي بشري باقي و برقرار است.

قوانيني كه از سوي خداوند براي دست يابي به كمال، رستگاري و خوشبختي بشر فرو فرستاده شده داراي انواع و اقسامي است. برخي از اين قوانين را قوانين تأسيسي مي نامند كه عقل انساني به سادگي نمي تواند به آن دست يابد

دسته ديگر از قوانين كه از آن به قوانين امضايي و تأييدي ياد مي كنند، قوانيني هستند كه عقل، آن را درك مي كند ولي نيازمند تحكيم آن از سوي خداوند مي باشد تا بيش تر مورد توجه و عمل قرار گيرد. شايد بسياري از قوانيني كه در حوزه عمل اجتماعي در معاملات و مبادلات ديده مي شود از اين دسته باشد.

قوانین وضعی اصطلاحی است درفلسفه و به قوانینی گفته می‌شود که با تصمیم انسان‌ها در یک جامعه و نه لزوماً مبتنی بر اخلاقیات، قوانین مقدس (الهی) و یا قوانین طبیعی وضع می‌شود. این اصطلاح معمولاً در مقابل حقوق طبیعی به‌کار می‌رود.

چنین نگرشی حقوق را ناشی از اراده حاکم یا قدرت می داند و چنانکه از عنوان آن بر می آید، قانون باید وضع شده و اثبات پذیر باشد؛ یعنی قانون بایستی در جایی محقق شود تا بتوان آن را قانون نامید. این نگرش در برابر حقوق طبیعی قرار می گیرد و نمی پذیرد که اخلاق یا طبیعت بشر توان ایجاد قانون را برای جامعه انسانی داشته باشد.

مقام صالح دولت در وضع قانون یا تصمیم قوه مقننه ( مجلس) مهمترین منبع حقوقی است و هیچ دادرسی نمیتواند ، به بهانه مخالفت این تصمیمها با قواعد حقوق فطری یا آنچه از سیر تاریخی و مطالعه روابط اجتماعی استنباط می شود ، از اجرای آن امتناع ورزد.

برنامه قانون و زندگی سیمای مرکز قم به سوالات حقوقی ، رسمی و قانونی شهروندان گرامی پاسخ می دهد و از کارشناسان خبره استان مدد می گیرد.

 

سال تولید: 1394

تهیه کننده: علی فرحناک

کارگردان: محمد حسین رضایی

مجری: ملیحه توکلی

کارشناس: سید محمد حسینی

مباشر تهیه: سید محسن موسوی

تصویربرداران: مسعود متقیان نژاد و جلال یاری

صدابردار: داریوش خسروی

گرافیست: غلامحسین ماندنی

منشی صحنه: رویا زنیالی نسب

دستیار صدابرار: اسلام عبادی

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ