جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

قطار برقی تهران ـ قم ـ اصفهان سالانه 800 میلیارد تومان صرفه‌جویی به دنبال دارد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

قطار برقی تهران ـ قم ـ اصفهان سالانه 800 میلیارد تومان صرفه‌جویی به دنبال دارد


مدیر کل راه آهن استان قم گفت: راه آهن دوخطه سریع السیر برقی تهران، قم و اصفهان تا ‏چهار سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید که سالانه 8 هزار و 125 میلیارد ریال صرفه ‏جویی در پی دارد.‏

مدیرکل راه آهن استان قم:‏

فرشاد زادخور امروز در قم بیان کرد: قطار سریع‌السیر که با سرعت 300 کیلومتر در ساعت می‌توانند حرکت کنند مسیر ریلی 410 کیلومتری تهران تا اصفهان را که از قم عبور می‌کند در زمان یک ساعت و نیم طی خواهد کرد.

وی افزود: سوخت این قطارها از نیروی برق 25 کیلو وات تامین می‌شود و برای نخستین بار در کشور مسیر ارتباطی، استان‌های تهران، قم و اصفهان را به یکدیگر متصل خواهد کرد.

مدیرکل راه آهن استان قم اعلام کرد: با راه‌اندازی قطارهای سریع السیر با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال اول 6 میلیون نفر مسافر جابه‌جا خواهند شد که در مجموع 40 میلیون ساعت صرفه جویی در زمان را در پی خواهد داشت که این تعداد مسافر تا سال دهم به 12.5 میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

زادخور به کاهش هزینه سوخت در این سیستم ریلی اشاره کرد و گفت: با استفاده از این سیستم ریلی سالانه 65 میلیون لیتر سوخت صرفه‌جویی خواهد شد که این مقدار هزار و 625 میلیارد ریال صرفه جویی ریالی برای کشور ایجاد می‌کند.

وی تاکید کرد: راه‌ اندازی این طرح از لحاظ ریالی برای مسافرین هم به صرفه خواهد بود و سالیانه مبلغی معادل چهار هزار میلیارد ریال صرفه جویی می‌شود.

مدیرکل راه آهن استان قم گفت: در مجموع با احتساب هزینه‌های کاهش سوانح رانندگی و آلودگی هوا، این قطار سالیانه بالغ بر 8 هزار و 125 میلیارد ریال صرفه جویی برای کشور به همره دارد که امیدواریم هر چه زودتر به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: قطارهایی که در این مسیر مورد استفاده قرار می‌گیرد از نوع قطارهای ویژه هستند که قابلیت افزایش سرعت تا 300 کیلومتر در ساعت را دارند که تهیه و ساخت قطارهای این مسیر برعهده شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور است.

زادخور به میزان تردد قطارها در ایستگاه‌های راه آهن قم اشاره کرد و گفت: روزانه 48 قطار در ایستگاه‌های راه آهن قم تردد دارند که از این تعداد 24 قطار در ایستگاه محمدیه توقف می‌کند و 24 قطار شامل قطارهای مسیر مشهد، تهران، شهرهای شمالی و غربی در ایستگاه مرکز شهر توقف می‌کنند.

وی ادامه داد: روزانه حدود چهار 4 نفر مسافر برای مسافرت از خدمات ریلی قم استفاده می‌کنند و حدود 17 هزار نفر هم از ایستگاه‌های قم عبور می‌کنند.

زادخور اعلام کرد: برنامه‌هایی برای توسعه در سیستم حمل و نقل ریلی استان قم طراحی شده که با جذب مسافر و انتقال کالا بار ترافیکی جاده‌های کشور کاسته شده و در این راستا تصمیم داریم سرعت و خدمات ریلی را افزایش دهیم تا مسافرین علاوه بر آسایش در مسافرت زمان کمتری را در مسیر باشند.

مدیر راه آهن قم بیان کرد: هم اکنون 1800 صندلی برای مسیر قم و تهران در نظر گرفته شده که متاسفانه در برخی ساعات میزان استقبال از این قطارها پایین است و توقع داریم با توجه به تردد زیادی که در مسیر قم، تهران و بالعکس وجود دارد مردم از خدمات ریلی استفاده کنند تا بتوانیم در آینده میزان قطارهای این خط را افزایش دهیم.

وی از برنامه‌های آینده راه آهن قم افزایش تعداد قطارهای قم ـ مشهد اعلام کرد و گفت: با رایزنی‌هایی که با مدیر عامل راه آهن کشور داشته‌ایم تلاش داریم میزان قطارهای خط قم به مشهد را افزایش دهیم تا دوستداران امام هشتم بتوانند به راحتی برای زیارت این امام همام راهی مشهد مقدس شوند.

زادخور بیان کرد: مردم و مسافرین می‌توانند هر گونه شکایت و یا مشکل خود را که از قطار و سیستم حمل و نقل ریلی دارند با شماره تلفن 1539 با ما در میان بگذارند تا با شنیدن نظرات، پیشنهادات و انتقادات مسافرین، در ارتقاء و خدمت رسانی به مردم برنامه‌ریزی بهتر داشته باشیم./ فارس

آدرس کوتاه :