جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

قم بیشترین تراکم دانش آموزی درکشور را دارد - صفحه اصلی

 

 

قم بیشترین تراکم دانش آموزی درکشور را دارد

قم بیشترین تراکم دانش آموزی درکشور را دارد


مدیرکل آموزش و پرورش استان در برنامه گفتگوی خبری گفت:ثبت نام از دانش آموزان در سطح مدارس استان به منظور برنامه ریزی های منسجم چند سالی است که بعد از امتحانات خرداد و از اوایل تیرماه آغاز می شود.

 

شیخ الاسلام با اشاره به این که سال گذشته 235هزار دانش آموز در مقاطع مختلف اشتغال به تحصیل داشتند افزود:امسال جمعیت دانش آموزی استان به 241هزار نفر می رسد که مقطع ابتدایی بیشترین تعداد دانش آموزی را به خود اختصاص می دهد.

 

وی با توجه به این که استان قم با بیش از 95درصد دانش آموز شهرنشین بیشترین تراکم دانش آموزی در کشور را دارد گفت:از 235 هزار دانش آموز 210هزار نفر تنها در شهر قم اشتغال به تحصیل دارند.

 

مدیر کل آموزش و پرورش با اشاره به کمبود فضای آموزش عنوان کرد: با همکاری اداره نوسازی و تجهیزات مدارس با آموزش و پرورش نزدیک به 140مدرسه احداث و نوسازی شد.

 

شیخ الاسلام با بیان ان که سرانه آموزشی در دروره های مختلف تحصیلی متفاوت است گفت:در بسیاری از مدارس استاندارد کشوری رعایت شده به طور مثال در هنرستان ها سرانه آموزشی به ازای هر هنرجو 6متر است.

 

وی با اشاره به استاندارد کشوری و جهانی سرانه فضای آموزشی گفت:استان قم در حال حاضر 100مدرسه،هر کدام با استاندارد12کلاس،و ظرفیت 360دآنش آموزکم دارد.

 

مدیر کل آموزش و پرورش خاطرنشان کرد:با توجه به کمبود فضای آموزشی و بنا به درخواست عده ای از والدین سال گذشته تعدادی زیادی از مدارس را در نوبت بعدازظهر فعال کردیم.

 

مدیرکل راه و شهرسازی استان در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی خبری با اشاره به این که در منطقه پردیسان اراضی ملی داریم گفت:طی چند سال گذشته 6 باب مدرسه  احداث و 46 قطعه زمین با کاربری آموزشی دراین منطقه پیش بینی شده است.

 

صبوری خاطرنشان کرد:در کمیسیون ماده پنج، استانداری،شهرداری،جهادکشاورزی و گردشگری و راه و شهر سازی به عنوان دبیرخانه عضو ثابت این مجموعه هستند و قرار است آموزش و پرورش به عنوان مدعو در این کمیسیون حضور داشته باشد و از نظرات کارشناسی آن بهره مند شویم.

 

مدیرکل آموزش و پرورش در خصوص مدارس هیئت امنایی گفت:هیچ اجباری درشکل گیری این نوع مدارس نبوده است و بنا به درخواست انجمن اولیا مربیان مدارس هیئت امنایی شکل می گیرد.

 

وی با بیان این که امسال هیچ مدرسه ای هیئت امنایی نشده است افزود:روند آموزشی در مدارس هیئت امنایی همانند مدارس دولتی است با این تفاوت که کلاس های فوق برنامه و کلاس تقویتی برای دانش آموزان در این مدارس برگزار می شود.

 

شیخ الاسلام در ادامه گفت:شهریه سالانه مدارس هیئت امنایی در مقطع ابتدایی 150هزار تومان متوسطه اول 170هزار  و متوسطه دوم 200هزار تومان است گفت:در صورتی که دانش آموزی در این مدارس استطاعت مالی نداشته باشد از طریق کمیته امداد این امر انجام می پذیرد.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان با توجه به این که 1400واحدآموزشی در سطح استان داریم بیان کرد:سرانه ای که دولت در اختیارمدارس می گذارد کفاف امور جاری را نمی دهد.

 

شیخ الاسلام در ادامه گفت:سال گذشته یک و نیم میلیارد سرانه به تمامی مدارس اختصاص یافت که سهم هر مدرسه 500هزار تومان بود.باتوجه به این میزان اعتبارات کم، لزوم مشارکت خیران و انجمن های اولیا و مربیان را خواستاریم.

 

وی در پایان با بیان این که در زمان ثبت نام ،مدارس دولتی حق دریافت هزینه ازدانش آموزان را ندارندافزود:اولیای دانش آموزان هر گونه تخلف و اشکال در روند ثبت نام را به بازرسی نواحی و یا خود ادارات نواحی چهارگانه و در نهایت اداره کل آموزش و پرورش اطلاع دهند.

     

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.