سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

قم سالانه یک سوم گندم مصرفی خود را تامین می کند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

قم سالانه یک سوم گندم مصرفی خود را تامین می کند


رییس سازمان جهاد کشاورزی قم، گفت: این استان سالانه حدود یک سوم از گندم مصرفی مورد نیاز خود را تامین می کند.

طلایی خبر داد؛

محمد رضا طلایی اظهارداشت: طبق ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی، قم باید سالانه حداکثر35 هزار تن از کل گندم مصرفی خود را تولید کند.

وی با بیان اینکه کل گندم مصرفی قم در سال بین 120 تا 130 هزار تن است،افزود: سال گذشته حدود 25 هزار تن از گندم مصرفی در درون استان تولید شد، ولی امسال امید می رود که 35 هزار تن تعیین شده از طرف وزارتخانه تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه کل اراضی قابل کشت موجود در استان ،70 هزار هکتار است،افزود: از این مقدار 52 هزار هکتار مخصوص محصولات زراعی مانند،گندم،جو،یونجه و ذرت است، و 18 هزار باقی مانده نیز مربوط محصولات باغی مانند پسته و گیلاس است،که البته هر چند میزان تولید گیلاس رقم قابل توجهی نیست،ولی از عملکرد مناسبی برخوردار است.

طلایی با اذعان به اینکه قم 46 صدم درصد اراضی قابل کشت کشور را دارد،افزود: در مقابل آن 56 صدم درصد تولید محصولات کشاورزی کشور را بر عهده دارد.

وی همچنین میزان تولید محصولات کشاورزی قم به نسبت زمینی که در این استان موجود است را بالا توصیف کرد، و افزود: کل تولید محصولات کشاورزی قم در سال ، 765 هزار تن است، که 468 هزار و 418 تن آن مربوط به محصولات باغی و زراعی است.

وی با بیان اینکه قم هفت درصد تخم مرغ و همچنین چهار درصد گوشت قرمز و یک و چهار ،دهم درصد شیر ویک و دو دهم درصد گوشت سفید کشور را تامین می کند ،افزود: از کل محصولات کشاورزی و دامی که در استان تولید می شود یکهزار و 50 تن آن مربوط به آبزیان و 295 هزار تن آن نیز مربوط به محصولات دامی است.

آدرس کوتاه :