جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

قم قطب بازیکن سازی در فوتسال - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

قم قطب بازیکن سازی در فوتسال


فوتسال قم در سطح کشور به عنوان یکی از قطب‌های بازیکن سازی به شمار می‌رود و موفقیت‌های اخیر فوتسال قم مهر تاییدی بر این ادعا بوده است.

فوتسال قم یکی از رشته‌های ورزشی محبوب در قم است که می‌تواند همواره تماشاگران زیادی را به ورزشگاه‌ها بکشاند.

موفقیت‌های فوتسال قم از زمان‌های دور و نشان دادن ظرفیت‌ها در حوزه بازیکن‌سازی کار را به جایی رساند که یک فوتسالیست قمی توانست در سال 2014 عنوان بازیکن سال آسیا را به خود اختصاص دهد.

علی اصغر حسن‌زاده بزرگ‌ترین ستاره فوتسال قم بوده است که با حضور در چند دوره جام جهانی و مسابقات قهرمانی آسیا و نیز حضور در لیگ حرفه‌ای فوتسال روسیه توانست بازیکن سال آسیا شود و ظرفیت‌های فوتسال قم را به نمایش بگذارد.

علاوه بر حسن‌زاده چند بازیکن فوتسال قم در تیم‌های ملی حضور داشته یا دارند چنان که علیرضا وفایی که هم اکنون در تیم یاسین پیشروی قم حضور دارد یکی از این بازیکنان است و ابوالقاسم عروجی بازیکن سابق تیم ماهان تندیس و فعلی تاسیسات دریایی دیگر بازیکن ملی پوش است.

سعید تقی‌زاده بازیکن با تجربه فوتسال قم نیز که در تیم گیتی پسند اصفهان بازی می‌کند دیگر چهره قمی در تیم ملی و یکی از ستارگان لیگ بر‌تر فوتسال است و چند بازیکن از فوتسال قم نیز در گذشته به اردوی تیم‌های ملی فوتسال پایه فراخوانده شده‌اند.

فوتسال قم همیشه پای ثابت حضور در لیگ بر‌تر فوتسال بوده است و با وجود اینکه تیم‌های قمی در دسته‌های پایین‌تر حضوری بی‌ثبات داشته‌اند اما در لیگ بر‌تر همیشه فوتسال قم توانسته نام این استان را سرافراز و برافراشته نگاه دارد

از دوران حضور تیم فوتسال سهیل قم تا گذر زمان و ظهور تیم‌هایی چون ارم کیش، کیش ایر، صبا، ماهان تندیس و حالا یاسین پیشرو، فوتسال قم همواره در سطح کشور حرف‌های زیادی برای گفتن داشته است.

تیم‌های فوتسال قم گرچه هرگز نتوانسته‌اند قهرمانی در لیگ بر‌تر فوتسال را جشن بگیرند اما همواره در زمره تیم‌های خوب لیگ به شمار رفته‌اند و گاهی تا یک قدمی قهرمانی پیش رفته‌اند در رسیدن به قهرمانی ناکام مانده‌اند.

ناکامی تلخ تیم فوتسال صبای قم در سال 91 در رسیدن به قهرمانی در هفته پایانی که البته حرف و حدیث‌های فراوانی نیز داشت نزدیک‌ترین حالت فوتسال قم به قهرمانی لیگ بر‌تر بود.

با این حال حمایت کنونی از نماینده لیگ برتری فوتسال قم که همواره سال‌هایی پرحاشیه را سپری کرده است می‌تواند فوتسال قم را به آینده‌ای قابل افتخار امیدوار کند.

در رده‌های سنی پایه، فوتسال قم توانمندی‌های خود را بار‌ها به رخ کشیده است و حالا در آخرین موفقیت کسب شده، قهرمانی نوجوانان کشور توسط تیم مهر الوند قم به دست آمده است.

با وجود اینکه فوتسال قم سال‌ها در کسب عناوین در مسابقات پایه کشور ناموفق بود طلسم ناکامی‌ها در سال 94 بالاخره شکست و تیم فوتسال مهر الوند به نمایندگی از قم موفق شد جام قهرمانی فوتسال نوجوانان کشور را برای قم به ارمغان آورد.

در رده سنی امید نیز این موفقیت‌ها ادامه داشته است به طوری که یکی از نمایندگان فوتسال قم در لیگ بر‌تر حضور دارد و دیگری نیز امسال تا یک قدمی لیگ بر‌تر پیش آمد.

تیم فوتسال امید ماهان تندیس در سال 93 توانست قهرمانی لیگ بر‌تر فوتسال رده سنی امید را جشن بگیرد تا برای نخستین بار یک تیم قمی در این سطح به مقام نخست برسد.

آن‌ها با وجود قهرمانی دلچسب در سال 93، امسال در لیگ بر‌تر موفق عمل نکردند و با حذف در مرحله گروهی لیگ بر‌تر در عین شایستگی میدان را به سایر رقبا تحویل دادند.

در همین رده سنی و در دسته اول تیم فوتسال امید آتلیه طهران حتی به جمع چهار تیم پایانی این مسابقات راه یافت و می‌توانست با حضور در رده اول یا دوم مرحله پایانی به لیگ بر‌تر رسیده و سهمیه قم را دو برابر کند اما در آخرین گام کم آورد و در حسرت صعود به لیگ بر‌تر باقی ماند.

بمانی: کیفیت لیگ‌های فوتسال قم زبانزد است

مسئول کمیته فوتسال هیئت فوتبال قم می‌گوید کیفیت لیگ‌های فوتسال قم زبانزد است اما در کیفیت تیمداری با مشکلاتی مواجه هستیم.

رضا بمانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم اظهار کرد: حضور پرتعداد تیم‌های فوتسال قم در لیگ باشگاهی اتفاقی مثبت در فوتسال قم است اما در بخش تیمداری و نظم باشگاه‌داری نیازمند دگرگونی‌هایی هستیم.

وی افزود: لیگ‌های نوجوانان و جوانان قم با بیش از 10 تیم برگزار می‌شود و هیئت فوتبال، همیشه نگاه ویژه‌ای به لیگ‌های پایه فوتسال داشته است و کیفیت لیگ‌های فوتسال قم در سطح کشور همیشه زبانزد بوده است.

مسئول کمیته فوتسال هیئت فوتبال قم گفت: از نظر فنی هیچ مشکلی در فوتسال قم وجود ندارد و فوتسال قم غنی از استعداد‌ها است اما باشگاه‌ها باید به صورت سازمان یافته‌تر فعالیت کنند تا بازیکنان در مسیر درستی هدایت شوند.

بمانی عنوان کرد: ترکیب تیم‌های فوتسال قم در لیگ دسته دوم کشور را بازیکنان بومی تشکیل دادند و فوتسال قم به حدی ظرفیت دارد که می‌تواند تیم لیگ برتری استان را از جذب بازیکن غیربومی بی‌نیاز کند.

وی تصریح کرد: مسئولان باید بیش از پیش به این رشته که مخاطبان و تماشاگران زیادی در قم دارد توجه کنند و شرایط به گونه‌ای نباشد که برای برگزاری لیگ‌های استانی با چالش‌هایی همانند مشکل سالن برگزاری مسابقات مواجه باشیم.

موفقیت بزرگ آرش در صعود به لیگ یک

اما مهم‌ترین موفقیت فوتسال قم در سال 94 مربوط به صعود یک تیم در رده سنی بزرگسالان از دسته دوم به دسته اول بود اگرچه استان قم دو نماینده در لیگ دسته دوم داشت که هر دو تیم شایسته صعود بودند.

تیم فوتسال آرش با وجود شروع نه چندان مطمئن در لیگ دو و با وجود اینکه به عنوان تیم دوم از مرحله گروهی به دور دوم صعود کرد اما در ادامه آن قدر خوب نتیجه گرفت که در ‌‌نهایت به عنوان قهرمانی لیگ دسته دوم دست پیدا کرد.

آن‌ها در شرایطی دشوار از نظر مالی توانستند فوتسال قم را در مصاف با تیم‌های پرهزینه سرافراز کنند اما آتلیه طهران که بر خلاف آرش در دور گروهی مقتدر عمل کرده بود با یک شکست بی‌موقع در پلی آف در ‌‌نهایت جواز صعود به دسته اول را به دست نیاورد.

پس از پایان لیگ دسته دوم، باشگاه آرش که در تدارک حضور در دسته اول با مشکلات مالی عدیده‌ای مواجه شده بود تصمیم گرفت با مشارکت آتلیه طهران تیمداری کند و نام این تیم به آتلیه طهران تغییر یافت.

لیگ پویا، رمز موفقیت فوتسال قم

به عنوان یک قاعده کلی، پویایی لیگ‌های محلی هر رشته ورزشی به صورت زنجیروار به رشد یک رشته تا رده‌های بالا کمک شایانی می‌کند.

به طور کلی تیم‌های منتخب موفق همواره از دل لیگ‌های قدرتمند و با کیفیت خارج می‌شوند و همین مسئله رمز موفقیت فوتسال قم بوده است.

استان قم از این نظر که با وجود محدود بودن به یک شهر دارای لیگ‌های دسته اول و دوم بزرگسالان، لیگ جوانان، لیگ امید و لیگ نوجوانان است یک استان خاص در کشور محسوب می‌شود.

حضور 14 تیم در لیگ دسته اول و 12 تیم در لیگ دسته دوم فوتسال قم برای یک استان کوچک فوق‌العاده است و آثار آن در موفقیت‌های سال‌های اخیر فوتسال قم به وضوح هویدا است.

رقابت نزدیک میان باشگاه‌ها، رشد کیفی لیگ‌های فوتسال نوجوانان و جوانان با توجه به اینکه بسیاری از استان‌ها هنوز لیگ فوتسال پایه ندارند و در ‌‌نهایت نوعی علاقه قلبی خاص به فوتسال در میان مردم قم، فوتسال قم را در سطح کشور تبدیل به برند کرده است.

بهرامی: قم مهد فوتسال کشور محسوب می‌شود

رئیس هیئت فوتبال استان قم معتقد است قم مهد فوتسال کشور محسوب می‌شود و فوتسال قم ظرفیت حضور بیش از یک تیم در لیگ‌های بر‌تر و دسته اول را دارد.

کریم بهرامی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در قم اظهار کرد: فوتسال قم همیشه در سطح کشور جایگاه خاصی داشته است و این جایگاه سال به سال در حال تقویت شدن است.

وی افزود: بهترین بازیکن سال فوتسال آسیا محصول فوتسال قم است و تلاش کرده‌ایم در چند سال اخیر بتوانیم پشتوانه مناسبی برای ستاره‌هایی که از فوتسال قم در سطح ملی حضور دارند بسازیم.

رئیس هیئت فوتبال استان قم گفت: در نظر داریم برای نخستین بار لیگ فوتسال نونهالان استان قم را راه اندازی کنیم در حالی که این برنامه پیش از این برای نخستین بار در ایران در فوتبال قم اجرا شد و حالا می‌خواهیم در فوتسال قم نیز این طرح را فعال کنیم.

بهرامی بیان کرد: ما می‌توانیم تیم‌های بیشتری در لیگ بر‌تر یا دسته اول داشته باشیم برای مثال وقتی شهری مثل مشهد دو تیم در لیگ بر‌تر دارد قطعا قم هم این توانایی را دارد اما باید حامی مالی مناسب برای تیم‌داری در چنین سطحی وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: امسال می‌توانستیم دو تیم راه یافته به لیگ دسته اول داشته باشیم و امیدوارم این اتفاق در سال آینده رخ دهد و بتوانیم به این روند رو به رشد ادامه دهیم.

رئیس هیئت فوتبال استان قم خاطرنشان کرد: حضور یاسین پیشرو در لیگ بر‌تر فوتسال و حمایت از نماینده قم نیز بخش مهمی از دغدغه‌های ما را رفع کرده است و همه برای حمایت از یاسین پیشرو باید دست به دست هم دهند./فارس

آدرس کوتاه :