جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

قم یکپارچه مهیای جشن نیمه شعبان / شهر در «انتظار» - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

قم یکپارچه مهیای جشن نیمه شعبان / شهر در «انتظار»


شهر قم چند هفته‌ای است که در انتظار برپایی یک جشن بزرگ و مهدوی است و شهروندان و مسئولان همه در انتظارند تا یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای مذهبی و آئینی که توأم با جشن و سرور است را در پایتخت مذهبی جهان تشیع برگزار کنند.

فارس گزارش می‌دهد

 کم کم موعدی که برایش لحظه لحظه شوق بود و امید می‌رسد، روزی که دل‌ها برایش به تپش درآمده بود، روزی که آخرین ستاره امامت درخشیدن گرفت و با پرتویی از نور و امید عشق را به همگان هدیه کرد. فردا مولود عشق متولد می‌شود و تولدش خاموش می‌کند  تمام ظلمت‌ها را، تمام تیرگی ها و تمام پستی‌های عالم ظلم را... 

شهر قم چند هفته‌ای است که در انتظار برپایی یک جشن بزرگ و مهدوی است. شهروندان و مسئولان همه در انتظارند تا یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای مذهبی و آئینی که توأم با جشن و سرور است را در پایتخت مذهبی جهان تشیع برگزار کنند. هزاران زائر از سرتاسر ایران و حتی دیگر کشورهای اسلامی خود را به قم رسانده‌اند تا در این جشن بزرگ حضوری پرشور داشته باشند. اگرچه صندلی شهردار قم در این روزها خالی است اما به نظر می‌رسد دستگاه‌ها و ارگان‌ها توانسته‌اند به هماهنگی لازم برای برپایی این آئین بزرگ دست یابند.

آمادگی آستان مبارکه معصومیه برای پذیرایی از زائران

یکی از بخش‌هایی که به طور جدی درگیر برگزاری جشن نیمه شعبان در قم است آستان مقدس حضرت معصومه (س) است و آن طور که مسئولان این آستان عنوان کرده‌اند همه برنامه‌ها برای پذیرایی مطلوب از میهمانان و زائران مهیاست.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی عبدی مدیر حرم مطهر حضرت معصومه (س) در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به سیل عظیمی از جمعیت که در این روزها وارد قم می‌شود گفت: از سوی دیگر امسال مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال حضرت امام نیز با ایام نیمه شعبان مقارن شده است و لذا بخشی از زائرانی که قصد دارند به حرم امام خمینی (ره) بروند در قم توقف می‌کنند و این مسئله اندکی مدیریت در این ایام را سخت کرده است با این حال برنامه‌هایی برای تسهیل رفت و آمد و بهره برداری معنوی زائران در نظر گرفته شده است.

عبدی با بیان اینکه امانتداری‌های حرم حضرت معصومه آماده دریافت امانت‌های زائران هستند تا آن‌ها زیارت آسوده‌ای را داشته باشند، گفت: البته بهتر است در این ایام زائران از آوردن اشیای قیمتی همراه خود پرهیز کنند.

جدیت تیم‌های امدادی بهداشت و درمان برای نظارت و خدمت‌رسانی

یکی دیگر از دستگاه‌هایی که برای برگزاری این جشن بزرگ مهدوی در قم به صورت جدی فعال است، تیم‌های امدادی دانشگاه علوم پزشکی قم است که خوشبختانه تمام تیم‌های این دستگاه برای مدیریت اوضاع بهداشتی و رسیدگی به سوانح در آماده باش کامل هستند.

محمدرضا مظفری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان قم در همین خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به حضور میلیونی زائران در ایام نیمه شعبان در قم گفت: سعی داریم تا بهترین خدمات خود را در این ایام به زائران ارائه دهیم.

وی با اشاره به آمادگی 100 درصدی اورژانس پیش بیمارستانی و 115 گفت: تیم‌های سیار ما در اطراف مسجد مقدس جمکران، اطراف حرم حضرت معصومه و محورهای مواصلاتی مستقر هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان قم با اشاره به هماهنگی با استان‌های دیگر برای حضور در قم و ارائه خدمات به زائران گفت: اصفهان، البرز، سمنان و مرکزی به طور جدی راه‌های مواصلاتی به قم را پوشش خدماتی می‌دهند و در صورت نیاز از امکانات سایر استان‌ها نیز استفاده خواهد شد.

وی یکی از اقدامات مهم دانشگاه علوم پزشکی قم در ایام نیمه شعبان را برپایی بیمارستان سیار عاشقان ولایت در کنار مسجد مقدس جمکران دانست و گفت: این محیط اورژانس درمانی در زمینی به مساحت 2500 متر مربع در یکی از شبستان‌ها فعال است و 200 نفر از کادر پزشکی و بیمارستانی آماده خدمت رسانی به مردم هستند.

مظفری به موضوع تشدید نظارت‌ها بر بهداشت محیط و مراکز اقامتی و پذیرایی اشاره کرد و گفت: 10 تیم بازرسی بهداشت محیط به طور کامل در حال نظارت بر هتل‌ها ، هیئت‌های مذهبی، رستوران‌ها و مراکز توزیع مواد غذایی هستند تا خدای نکرده مشکل خاصی پیش نیاید.

4 هزار پلیس آماده تأمین امنیت جشن مهدوی

نیروی انتظامی به ویژه پلیس راهنمایی و رانندگی به طور جدی برای تأمین نظم و امنیت برگزاری جشن نیمه شعبان آمادگی کامل دارند. در همین خصوص فرمانده انتظامی قم اعلام کرده است چهار هزار نیروی پلیس در برای تأمین امنیت این مراسم بزرگ در قم در آماده باش کامل هستند.
کاظم مجتبایی با اشاره به حضور میلیونی مردم در جشن نیمه شعبان در قم گفت: برای افزایش ضریب امنیت و احتیاط 12 پایگاه انتظامی، عملیاتی و تخصصی پلیس اطلاعات، آگاهی و راهور در مسجد جمکران حضور خواهند داشت.

فرمانده نیروی انتظامی قم با اشاره به اینکه سال گذشته این مراسم بدون هیچ مشکلی خاصی برگزار شد افزود: امسال نیز پیش بینی می‌شود قریب به 2.5 میلیون زائر از سراسر کشور خود را در ایام نیمه شعبان به قم برسانند. ضمن اینکه امسال ایام سالگرد ارتحال امام همزمان با نیمه شعبان است و حجم ترافیک به شدت افزایش پیدا می‌کند.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی قم در ادامه از شهروندان قمی خواست در این ایام از وسایل نقلیه شخصی به جز در موارد ضروری استفاده نکنند، تا کیفیت خدمات به زائران افزایش یابد و مشکلی در عبور و مرور ظهور و بروز نکند.
 

برنامه‌های شهرداری قم برای برگزاری جشن نیمه شعبان

یکی دیگر از دستگاه‌های فعال و البته محوری در برگزاری جشن نیمه شعبان شهرداری قم است که توانسته فضای شهر را آماده پذیرایی از زائران کند.

در همین زمینه مرتضی عزتی مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری قم با اشاره به لغو مرخصی تاکسی‌داران در ایام نیمه شعبان گفت: بیش از 100 بنر راهنما با آرم تاکسیرانی برای هدایت زائران به سمت ایستگاه‌های تاکسی نصب شده است و همچنین 5 هزار بطری آب معدنی از طرف سازمان تاکسیرانی بین زائران توزیع می‌گردد.

سعید امراللهی مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم نیز با اشاره به در نظر گرفتن 50 دستگاه اتوبوس برای انتقال زائران از پارکسوارها گفت: از اواخر سال گذشته بیش از 30 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل قم افزوده شده است.
وی همچنین به توزیع 2 هزار بسته فرهنگی به مناسبت این ایام برای خانواده رانندگان اتوبوس اشاره کرد و گفت: مسیرهای سرویس دهی نیز برای رانندگان با استفاده از نقشه راهنما مشخص شده است.
وی گفت: در اطراف جمکران و مرکز شهر تعمیرگاه‌های سیار سازمان اتوبوسرانی برای تأمین امکانات مورد نیاز رانندگان مستقر هستند.

آماده سازی 20 بوستان قم برای اسکان زائران در ایام نیمه شعبان 
معاون خدمات شهری و امور اجتماعی شهرداری قم نیز از آماده سازی 20 بوستان برای اسکان زائران خبر داد و گفت: بوستان‌های امام رضا (ع)، فدک، مهدی، ولیعصر و هاشمی از جمله این بوستان‌ها هستند.
مهدی اصفهانیان مقدم بیان کرد: از دیگر اقدامات شهرداری، آماده‌سازی و پاکسازی بیش از 140 هکتار پارکینگ و پارکسوار در اطراف مسجد مقدس جمکران است و جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار بیش از 150 هزار لیتر مازوت‌پاشی انجام گرفته است.
وی نرده گذاری، نصب گاردریل و خط کشی در آستانه نیمه شعبان در پارکینگ‌ها و پارکسوارها را از جمله اقدامات تکمیلی بیان کرد.

اصفهانیان مقدم تعداد پرسنل خدمات شهری فعال در مبادی ورودی پارکینگ‌ها، شهر قم و جمکران را بیش از 3 هزار نفر دانست.
وی ادامه داد: برای گسترش امنیت شهر خودروهای عملیاتی سازمان آتش ‌نشانی و 450 نفر از پرسنل سازمان در مراکز مختلف شهر به صورت آماده باش قرار گرفتند.

معاون شهردار قم ادامه داد: به منظور حفظ نظافت محیط شهر کیسه‌های زباله در سطح شهر توزیع شده تا شهری پاک با وجود حضور میلیونی زائران داشته باشیم.

وی سامانه 137 مدیریت شهری را آماده ارائه خدمات شبانه روزی به زائران و شهروندان اعلام کرد و گفت: در مناطق مختلف شهر تسهیلات رفاهی مورد نیاز زائران از جمله غرفه توزیع یخ، آب، نان و سرویس بهداشتی مهیا شده است و برای انتقال زائران از پارکسوار به حرم حضرت معصومه(س) ناوگان حمل و نقل عمومی در پارکسوار شمالی در ایام رحلت امام(ره) نیز در حالت آماده باش است.

برگزاری دوره‌های آموزشی برای خادمان جمکران 
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم هم در خصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه ارتقاء سطح ایمنی در ایام نیمه شعبان اظهار کرد: در سال جاری 40 نفر از خادمان مسجد مقدس جمکران دوره‌های آموزشی را طی کرده و کپسول‌های اطفاء حریق این مسجد مقدس آماده استفاده است.
عباس جعفری بیان کرد: در نیمه شعبان مرکز فرماندهی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم در اطراف مسجد مقدس جمکران استقرار می‌یابد و با استفاده از این ظرفیت‌ها می‌توانیم نیازهای زائران را رفع کنیم.

در پایان امید است جشنی هم‌شأن با آن امام بزرگوار با همراهی و همکاری تمام مسئولان و مردم در شهری که متعلق به امام غایب است برگزار شود.

آدرس کوتاه :