جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

قم 1404 - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

قم 1404

قم 1404


Loading the player...

سند چشم‌انداز پیشرفت کشور در افق 1404، که دو دهه‌ی آینده را نشانه گرفته، نخستین سند تفکر راهبردی و آینده‌نگارانه‌ی ایران است. این سند بر اساس فرمایش رهبر حکیم انقلاب، پس از قانون اساسی، در حال حاضر، به عنوان مهم‌ترین سند بالادستی نظام و به عنوان سندی ملى و تاریخى، جاده‏ای بسیار محکم به سمت آینده‌ای مطلوب‌ـ‌ممکن را ترسیم می‌کند. برنامه‌های پیشرفت پنج‌ساله‌ی چهارم تا هفتم باید بتواند اهداف چشم‌انداز را محقق کند. این سند در تاریخ 13 آبان 1382، توسط رهبر معظم انقلاب، به سران قوای سه‌گانه ابلاغ شد و اجرای آن از سال 1384 آغاز شده و سال 1404 خورشیدی( 2025 میلادی) افق چشم‌انداز است.
 
یک دیدمان در چشم‌انداز برجسته است که در بند اول آن ذکر شده است؛ ایران در افق چشم‌انداز ١٤٠٤، کشوری است توسعه‌یافته با جایگاه اول علمی در سطح منطقه: «در چشم‌انداز بیست‌ساله، ایران کشوری است توسعه‌یافته با جایگاه اول اقتصادی علمی و فناوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی، الهام‌بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین‌الملل.» بنابراین «علم، محور توسعه‌ى حقیقى براى کشور است. ما بدون علم نمى‌توانیم به‌ جایى برسیم؛هم در سند چشم‌انداز بیست‌ساله این آمد هم...»

دفتر مطالعات راهبردي استان قم با همياري عده اي از نخبگان و کارشناسان انديشکده آصف موفق به تدوين سند چشم انداز توسعه استان قم در افق 1404 شدند. اين سند در نهايت به تصويب شوراي عالي لتقلاب فرهنگي رسيد.از دیدگاه رهبر انقلاب، تحقق مرجعیت علمی مندرج در چشم‌انداز، مراحل و لوازمی دارد که به صورت عملیاتی و مشخص به آن اشاره کرده‌اند:
ابتدا ترسیم نقشه‌ی جامع علمی کشور است، چشم‌انداز بیست‌ساله‌ی کشور، نقشه‌ای کلی از آینده‌ای است که باید در زمان مشخص و در مکان معین ساخته شود. این نقشه، نقشه‌‌‌ی هدف است و نیازمند نقشه‏‌ی راه است. برای این کار، رهبر انقلاب طرح نقشه‌ی جامع علمی کشور و نقشه‌ی مهندسی فرهنگی کشور را ذیل سند چشم‌انداز مطرح کردند. «ما اگر بخواهیم سند چشم‏انداز تحقق پیدا کند و آن مرجعیت علمى که براى کشور پیش‏‌بینى شده، به وجود بیاید و عملى بشود، ناچاریم که این کارها را انجام بدهیم که مهم‌ترینش تهیه‏ى نقشه‌‏ى جامع علمى است.»

سال تولید: 1393

عوامل این برنامه:

تهيه کننده:آقاي حميد درگومه

کارگردان: آقاي حسن رامندي

اجرا: آقاي اميرحسين ياوري

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.