جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

لزوم دفاع جوانان مقابل شبهه افکنان با مطالعه عقاید اسلامی - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

لزوم دفاع جوانان مقابل شبهه افکنان با مطالعه عقاید اسلامی


عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه گفت: سطح مطالعه در کشور پایین است. جوانان باید با مطالعه از عقاید اسلامی خود مقابل شبهه افکنان دفاع کنند.

حجت الاسلام رفیعی؛

حجت الاسلام ناصر رفیعی در مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان که در حرم حصرت معصومه (س) برگزار شد، اظهار کرد: در طول سال سه ماه حساب ویژه دارد که هر ماه نیز شب ویژه‌ای دارد و در ماه رجب شب آرزوها یا لیلة الرغائب، در ماه شعبان شب نیمه شعبان و در ماه مبارک رمضان شب قدر است که به صورت ویژه خداوند به بندگان توجه دارد.

وی با بیان اینکه خداوند رضایت خود را در عبادات قرار داده است، تصریح کرد: خداوند عباداتی را که نسبت به انجام آن بیشتر رضایت دارد را مخفی کرده تا ما همه عبادات را انجام دهیم.

این مدرس برجسته حوزه با اشاره به مخفی بودن شب قدر گفت: خداوند شب قدر را مخفی گذاشته است تا بندگان در هر سه شب به عبادت بنشینند و تضرع کنند زیرا اگر معلوم بود که شب قدر دقیقا چه زمانی است در دیگر شب‌ها کسی احیا نمی‌گرفت و دعا نمی‌کرد.

رفیعی با تاکید بر اینکه سفره ماه مبارک رمضان در حال جمع شدن است، تصریح کرد: از خدا می‌خواهیم در این نیمه شب که خالصانه دست به دعا برداشتیم کسی را دست خالی بازنگرداند.

وی با اشاره به شمار بالای جمعیتی که در حرم حضرت معصومه (س) برای احیا حاضر شدند، گفت: این شمار جمعیت همیشه به صورت یکجا دیده نمی‌شوند و این از اعجاز قرآن و شب‌های قدر است.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه به حضور گسترده جوانان در مراسم احیای شب قدر اشاره و بیان کرد: خداوند به جوانان علاقه فراوانی دارد و این علاقه به دلیل دل پاک آنان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به چهار آفتی که جوانان جامعه را تهدید می کند، تصریح کرد: یکی از آفت‌های مهم در زندگی و آسیب‌های پر خطر  که جامعه و جوانان را تهدید می‌کند کسالت، سستی و تنبلی است.

رفیعی با اشاره به روایتی در این زمینه گفت: کسالت و سستی دشمن عمل انسان است و در دعاها به صورت مکرر می‌خوانیم خدایا به تو از سستی و کسلی پناه می‌برم.

وی فرازهایی از دعاهای امام سجاد (ع) را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: در دعاهای امام سجاد داریم که می‌فرمایند خدایا کسالت و تنبلی را از من دور کن.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه با اشاره به انواع تنبلی گفت: تنبلی و سستی عبادی یکی از مواردی است که انسان را درگیر خود می‌کند و ما باید با درایت از آن دوری کنیم.

وی مصداق تنبلی و سستی عبادی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: برخی افراد در نماز تنبل هستند و برای خواندن نماز تنبلی می‌کنند؛ برخی افراد نیز اقامه نماز اول وقت برایشان دشوار بوده و همچنین روزه گرفتن نیز برایشان سخت است.

رفیعی تنبلی عبادی را ناشی از احساس بی‌نیازی افراد عنوان کرد و گفت: انسان‌ هر جا احساس نیاز کند، حال خاصی برای عبادت پیدا می‌کند و هرگاه با خطری مواجه می‌شویم همه دست به دعا برداشته و احساس نیاز می‌کنیم.

وی با اشاره به نوع عبادات ائمه اطهار (ع) تصریح کرد: امام صادق (ع) زمانی که در نماز می‌ایستادند غرق در نماز می‌شدند و متوجه اتفاقات پیرامون خود نبودند.

این مدرس حوزه با اشاره به نماز شهید چمران گفت: زمانی که از چمران راجع نمازش پرسیده شد پاسخ داد که من سربازی هستم که مقابل مقام بالا دستی قرار دارد.

رفیعی به جوانان توصیه کرد: جوانان نماز خود را در اول وقت بخوانند زیرا که خدا عبادت جوانان را دوست دارد و  جوان را به خاطر قلب پاکش و خصوصیات ایمانی‌اش دوست دارد.

وی نوع دیگر تنبلی را تنبلی اخلاقی دانست و گفت: فردی سال‌ها مبتلا به وسواس، غیبت، شهوترانی و حرص است و می‌گوید نمی‌توانم توبه کنم و این به دلیل تنبلی است.

مدرس حوزه با تاکید بر اینکه عالم محضر خداست، تصریح کرد: جوانی خدمت امام حسین (ع) آمد و گفت من با گناه آمیخته شدم و به دلیل اینکه به گناه کردن عادت دارم نمی‌توانم توبه کنم. امام حسین فرمود شما می‌دانید که در محضر خدا قرار گرفته‌اید پس چرا به خود اجازه می‌دهید در مقابلش بایستید و به گناه خود اصرار کنید.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی با بیان اینکه برخی افراد با قلم و پیام‌های نادرست در فضای مجازی نسبت به ریختن آبروی مومن اقدام می‌کنند، گفت: این افراد از اینکه خدا ناظر بر اعمال آنهاست آگاهی ندارند به همین دلیل به سادگی با آبروی افراد بازی می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه اسلام بن بست ندارد، گفت: راه برای همه مومنان باز است و خداوند نقشه حرکت را نیز برای ما ترسیم کرده است. نباید از رحمت خدا ناامید شد، زیرا بزرگترین گناه یاس و نامیدی از درگاه خداست.

رفیعی با تبیین نوع تنبلی سوم تصریح کرد: تنبلی سوم تنبلی اقتصادی است و این شامل حال افرادی می‌شود که ساعت‌های عمرشان به بیهودگی می‌گذرد و مصداق این تنبلی کسی است که مدرک گرفته و گوشه‌ای بیکار می‌نشیند تا استخدام شود.

این مدرس حوزه با تاکید براینکه کار کردن عار نیست، گفت: تمام ائمه (ع) چوپانی می‌کردند که در این راستا می‌توان به حضرت علی (ع) اشاره کرد که نسبت به چوپانی و درختکاری اهتمام داشت.

وی با اشاره به روایتی از ائمه اطهار (ع) در ارتباط با بیکاران تصریح کرد: بدترین افراد کسانی هستند که روز بیکارند و شب عین مرده در خواب هستند.

رفیعی کسالت و تنبلی علمی را از دیگر موارد تنبلی برشمرد و گفت: سطح مطالعه در کشور پایین است. جوانان باید با مطالعه از عقاید اسلامی خود مقابل شبهه افکنان دفاع کنند.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه با اشاره به تنبلی جوانان در مطالعه بیان کرد: دست جوانان خالی از اعتقادات است به همین دلیل زمانی که شبکه‌های ماهواره‌ای را می‌بینند دچار شبهه می‌شوند.

وی با اشاره به مطالعه بزرگان دینی مانند شیخ عباس قمی گفت: در حالی که دسترسی به اینترنت و شبکه‌های مجازی وجود نداشت شیخ عباس قمی صاحب مفاتیح الجنان نسبت به تالیف 110 جلد کتاب اقدام کرد و 25 سال عمرش را روی سفینه البحار گذاشت.

آدرس کوتاه :