جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

لزوم رفع ابهامات بیانیه لوزان در مذاکرات نهایی - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

لزوم رفع ابهامات بیانیه لوزان در مذاکرات نهایی


مدیر حوزه‌های علمیه با تاکید بر لزوم رفع ابهامات بیانیه لوزان در مذاکرات نهایی گفت: از تیم مذاکره کننده انتظار داریم به طور شفاف بر روی این جزئیات کار کنند و عبارات به گونه‌ای تدوین شود که روشن، دقیق و قابل سوءاستفاده نباشد.

آیت الله مقتدایی؛

آیت‌الله مرتضی مقتدایی با اشاره به حمایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی از تیم مذاکره کننده اظهار کرد: مسلم است که تیم مذاکره کننده به فرمایش مقام معظم رهبری، افرادی دلسوز و مورد اعتماد هستند.

وی تصریح کرد: بدون تردید تیم مذاکره کننده مباحث کلی مورد گفت‌وگو و مطالبی را که در مسیر توافق است با مقام معظم رهبری و مسئولان نظام هماهنگ می‌کند و رعایت حقوق ملت و عزت ایران اسلامی در آن ملاحظه شده است.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه طرف مقابل افرادی هستند که نسبت به جمهوری اسلامی کینه و عقده دارند، ابراز کرد: هدف آن‌ها این نیست که بخواهند به نفع نظام جمهوری اسلامی کاری کنند.

آیت‌الله مقتدایی با تاکید بر اینکه طرف مقابل به دنبال این نیست مشکلات نظام اسلامی حل شود، افزود: آن‌ها برای دستیابی به اهداف از آنچه به نفع خود تمام شود و نیاز به این موافقت دارد اقدام می‌کنند.

وی بر لزوم هوشیاری و دقت کامل و لازم تیم مذاکره کننده نسبت به توافق با 1+5 در آینده تاکید کرد و گفت: مسئولان مذاکره کننده باید مراقب باشند که طرف مقابل قولی ندهد که بعد خلاف آن عمل کرده و به تعهدات خود عمل نکند.

قائم مقام جامعه مدرسین با اشاره به اظهارات مسئولان مذاکره کننده مبنی بر اینکه بیانیه لوزان توافقنامه نیست، بیان کرد: البته انسان با مطالعه این بیانیه متوجه می‌شود نکاتی وجود دارد که قابل سوءاستفاده و بهره‌برداری دوگانه است.

وی با تاکید مجدد مبنی بر اینکه آقایان می‌گویند فعلا توافق نهایی صورت نگرفته است، تصریح کرد: درست است این بیانیه توافق نهایی نیست؛ اما انتظار ما از این عزیزان تلاشگر در احقاق حقوق ملت، مورد اعتماد و دلسوز این است، عباراتی که در این بیانیه وجود دارد و قابل بهره‌برداری چندگانه است اصلاح کنند که قطعا به این مسئله اهتمام خواهند داشت.

عضو خبرگان رهبری افزود: تیم مذاکره‌کننده در مذاکرات سه ماه آتی که در خصوص جزئیات مذاکره خواهد کرد، حتما باید ابهامات برخی جملات را برطرف کند.

آیت‌الله مقتدایی با اشاره به ابهامات بیانیه لوزان اضافه کرد: در خصوص لغو تحریم‌ها آیا این اقدام به صورت مرحله صورت می‌گیرد یا به یک باره تمام تحریم‌ها لغو می‌شود؟؛ در این تفاهم نامه این مسئله به صراحت ذکر نشده است.

وی تصریح کرد: ظاهر عبارات می‌گوید تحریم‌ها به یک باره لغو شود، اما آن‌ها نیز می‌توانند بگویند تحریم‌ها لغو می‌شود، اما به صورت مرحله‌ای.

دبیر شورای عالی حوزه تاکید کرد: از تیم مذاکره کننده انتظار داریم به طور شفاف بر روی این جزئیات کار کنند و عبارات به گونه‌ای تدوین شود که روشن، دقیق و قابل سوءاستفاده نباشد.

آیت‌الله مقتدایی تصریح کرد: در عین حال جداً از زحمات این عزیزان تشکر می‌کنیم چرا که می‌دانیم تا چه اندازه سفر کردن، برگزاری جلسه و گفت‌وگو با افرادی که ایده‌های مختلف و دشمنی‌هایی نسبت به نظام جمهوری اسلامی دارند بسیار مشکل است و تحمل صبر ویژه می‌خواهد.

وی با بیان اینکه آقایان پس از برگزاری جلسات متعدد و طولانی، فعلا به این بیانیه که ان‌شاءالله مقدمه‌ای برای توافق نهایی است دست یافته‌اند، بیان کرد: همین بیانیه نیز مهم است چرا که تیم مذاکره کننده زحماتی متحمل شده که به نتیجه‌ای در کلیات دست یافته و باید قدردان این مسئله بود.

قائم مقام جامعه مدرسین با تاکید بر اینکه ملت از تیم مذاکره کننده تشکر کند، اظهار کرد: همه باید از مقام معظم رهبری تشکر کنیم که با مقاومت و راهنمایی، ملت را به ایستادگی و مقاومت هدایت کردند تا بتوانند به یک توافق نهایی برسانند. از ملت عزیز ایران نیز که نسبت به مشکلات ناشی از تحریم‌ها مقاومت می‌کنند باید تشکر کنیم.

وی تصریح کرد: امیدوارم ان‌شاءالله با خلوصی که در تیم مذاکره کننده وجود دارد و دلسوزانه مشقت‌ها را تحمل می‌کنند، خداوند اجر و پاداش دنیا و آخرت به آن‌ها بدهد.

دبیر شورای عالی حوزه افزود: از خداوند می‌خواهیم کمک کند ملت با اخلاص و مقاوم ایران در مبارزه مهمی که با کشورهای بزرگ دنیا دارد به پیروزی نهایی برسد و به اهداف خود نایل شود.

آدرس کوتاه :