جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

لزوم ورود برنامه‌های تفسیر قرآن به متن حوزه‌های علمیه/ نباید قرآن کریم در جامعه به حاشیه رانده شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

لزوم ورود برنامه‌های تفسیر قرآن به متن حوزه‌های علمیه/ نباید قرآن کریم در جامعه به حاشیه رانده شود


یکی از مراجع عظام تقلید قم گفت: برنامه‌های تفسیری نباید در حاشیه دروس حوزوی باشد و باید تفسیر قرآن کریم جزء برنامه‌های اصلی حوزه باشد و باید کمک کنیم تا این برنامه‌ها در در متن حوزه قرار گیرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی تاکید کرد

 آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی شنبه‌شب در نشست با اساتید حوزه علمیه که در دارالقرآن علامه‌طباطبایی برگزار شد با بیان اینکه توجه به برنامه‌های قرآنی در این ماه مبارک دارای اهمیت زیادی است گفت: بعد از انقلاب اسلامی، قرآن کریم حضور بیشتری در همه‌جا و حتی حوزه‌های علمیه پیدا کرد و کارهای قرآنی بسیاری در سطح عموم اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در صدا و سیما شاهد راه‌اندازی شبکه قرآن هستیم و هر سال نیز مسابقات حفظ و تلاوت قرآن کریم با دعوت قاریان کشورهای اسلامی برگزار می‌شود و در شهرستان‌ها نیز مسابقاتی در دانشگاه‌ها و مساجد برگزار می‌شود و این کارها دلیل بر حضور بیشتر قرآن در صحنه جامعه ماست.

این مرجع تقلید با بیان اینکه در حوزه علمیه دروس تفسیر قرآن کریم نسبت به سابق بسیار بیشتر شده است، بیان کرد: در حوزه، مفسران خوبی در بخش‌های مختلف تربیت شده‌اند.

وی با اشاره به برنامه‌های قرآنی دارالقرآن علامه طباطبایی گفت: در خصوص فعالیت‌های قرآنی، یک نگرانی وجود دارد که امیدواریم که با همکاری همه این نگرانی برطرف شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه نباید قرآن کریم به حاشیه رانده شود و به حاشیه رفتن قرآن کریم موجب نگرانی است اظهار کرد: در آیات نخست سوره انفال پنج صفت برای مومنان واقعی بیان شده است، در قرائت قرآن کریم توجه به معانی اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر فردی، حافظ قرآن باشد ولی از معنای آن آگاه نباشد فایده‌ای ندارد.

وی با اشاره به آیه‌ای از سوره توبه اضافه کرد: در زمان پیامبر انتظار بود که با نزول یک‌سوره و آیه، ایمان‌ها افزایش پیدا کند و این در صورتی است که مفاهیم قرآن کریم در متن قرار گیرد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: از این آیات در می‌یابیم که اگر قرآن کریم در جامعه بیشتر مورد توجه قرار گیرد بیشتر بر قلب‌ها نفوذ می‌کند.

وی با اشاره به سخنان امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه در خصوص قرآن کریم یادآور شد: هیچ کسی در حضور قرآن کریم نمی‌نشیند مگر اینکه بیشتر هدایت شده و گمراهی وی کمتر شده‌باشد.

آیت‌الله مکارم شیرازی اضافه کرد: باید هربار که قرآن می‌خوانیم و هر بار قرآن کریم را ختم می‌کنیم هدایت ما بیشتر شده و گمراهی ما کمتر شود.

وی با اشاره به سخن دیگری از امام علی(ع) در خطبه 13 نهج البلاغه بیان کرد: در این خطبه، 110 صفت برای پرهیزگاران ذکر شده و یکی از آن صفات، این است که شب‌‌هنگام از خواب بر می‌خیزند و آیات قرآن کریم را با ترتیل می‌خوانند و دوای دردهای روحانی و معنوی خود را از قرآن کریم می‌گیرند. مفاهیم قرآن کریم به قدری در اینها اثر می‌گذارد که می‌خواهند روحشان پرواز کند و بهشت را در مقابل خود می‌بینند و صدای آتش جهنم در گوش آنها می‌پیچد و این طرز قرآن خواندن صحیح است.

استاد حوزه علمیه قم گفت: مسیر در مجالس قرآن بیشتر به اصالت بخشیدن به الفاظ است و علمای حوزه باید بتوانند در این زمینه تحولی ایجاد کرده و توجه به مفاهیم قرآن، در مرحله اول و توجه به الفاظ قرآن در مرحله دوم قرار گیرد.

وی با اشاره به برخی از اقدامات برای تحقق این هدف یادآور شد: ابتکاری که در مساجد مبنی بر قرائت یک‌صفحه از قرآن کریم و قرائت یک‌صفحه از ترجمه قرآن دنبال شده اقدامی ارزنده است و مقدمه‌ای برای ورود به مفاهیم قرآن است.

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: در حوزه‌های علمیه باید سعی شود که مفسران بیشتری پرورش یافته و به شهرستان‌ها اعزام شوند و در ماه مبارک رمضان و دیگر ایام به شهرستان‌ها رفته و به تفسیر قرآن کریم بپردازند و اصالت مفاهیم را تبیین کرده و به الفاظ قرآن کریم اکتفا نکنند.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های تفسیری نباید در حاشیه دروس حوزوی باشد و لازم است تفسیر قرآن کریم جزء برنامه‌های اصلی حوزه بوده و باید کمک کنیم این برنامه‌ها در متن حوزه قرار گیرد.

// فارس

آدرس کوتاه :