رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

ماجرای نامه آیت‌الله مکارم شیرازی به شیخ الازهر - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

ماجرای نامه آیت‌الله مکارم شیرازی به شیخ الازهر


مدیر شبکه جهانی ولایت گفت: آیت‌الله مکارم شیرازی طی نامه‌ای به شیخ الازهر پیشنهاد برگزاری کنفرانسی علمی با حضور برجسته‌ترین علمای دو مذهب شیعه و سنی را داده تا در این کنفرانس، مهمترین موانع وحدت اسلامی مورد بررسی قرار گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌قزوینی عنوان کرد

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد قزوینی عصر امروز در نشستی خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: آیت‌الله مکارم شیرازی که در سفر مشهد به سر می‌برد طی تماسی خواستار برگزاری جلسه‌ای مطبوعاتی برای اطلاع‌رسانی در زمینه نامه‌ای است که ایشان به یکی از علمای اهل سنت نوشته‌اند.

وی افزود: دکتر طیب شیخ الازهر که بالاترین مقام را در این نهاد دارد و توسط دولت مصر تعیین می‌شود امسال طی ماه رمضان هر روز بحثی را دنبال می‌کرد که بیشتر نقد عقاید شیعه و خطاب به مراجع تقلید شیعه بود.

مدیر شبکه جهانی ولایت با بیان اینکه شیخ الازهر در چند محور مباحثی را مطرح کرد گفت: در موضوع وحدت شیعه و سنی، به حق مطالبی را بیان کرد و بهتر از عبارات او در ضرورت شیعه و سنی را نمی‌توان عنوان کرد.

وی ادامه داد: دکتر طیب همچنین به موضوع تبشیر و تبلیغ شیعیان در مصر اشاره کرده بود که دین واسطه برخی جوانان اهل سنت به سمت تشیع گرایش پیدا کرده‌اند؛ او همچنین گفته بود شرط شیعه شدن شهادت به ولایت امام علی(ع) و جهنمی بودن عایشه است.

حسینی‌قزوینی با بیان اینکه برخی افراد همچون یاسرالحبیب در شبکه فدک مدام به ترویج مطالبی برای بیشتر شدن اختلاف میان شیعه و سنی می‌پردازند گفت: یاسرالحبیب داماد سید مجتبی شیرازی برادر آیت‌الله سید صادق شیرازی و صاحب شبکه فدک در لندن و البته پناهنده شده به دولت انگلستان است.

مدیر شبکه جهانی ولایت عنوان کرد: آیت‌الله مکارم‌شیرازی در نامه‌ای که به دکتر طیب نگاشته تاکید داشته‌ که همه مراجع تقلید و فضلای شیعه، اقدامات یاسرالحبیب را محکوم می‌کنند همچنین ایشان گفته‌ سب و لعن صحابه را بر شیعیان حرام اعلام کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه شیخ‌الازهر در طول ماه رمضان امسال به نقد عقاید تشیع پرداخت گفت: انتظار نداشتیم که او برای عقیده شیعه، استناد به سخنان احمد الکاتب که فردی مطرود در جامعه شیعه است داشته باشد؛ الکتاب فردی وهابی بوده و کتاب‌هایش مملو از سب و لعن شیعیان است که البته بعد از شکست در مناظره با آقای کورانی، از شبکه‌های وهابی هم طرد شده است.

حسینی قزوینی به استناد شیخ الازهر به سخنان سید علی امین و مرجع شیعه نامیدن او خاطرنشان کرد: این فرد از سوی عربستان سعودی تغذیه می‌شود و حقوق ثابتی می‌گیرد و به هیچ وجه شیعه نیست.

مدیر شبکه جهانی ولایت با بیان اینکه روایات متواتر مبنی بر امامت حضرت علی(ع) وجود دارد افزود: با این حال دکتر طیب گفته است حتی شیعیان هم در کتاب‌های خود روایاتی مبنی بر امامت نداریم همچنین عصمت اهل بیت(ع) را نیز زیر سئوال برد.

وی ادامه داد: دکتر طیب همچنین خواستار این موضوع شد که علمای اهل سنت و شیعه در الازهر جمع شوند و شیعیان فتوا بر حرمت ریختن خون اهل سنت بدهند و علمای سنی هم فتوای خود بر حرمت ریختن خون شیعیان را اعلام کنند؛ این سخنان از سوی بسیاری گروه‌ها و افراد همچون اخوانی‌ها مورد انتقاد قرار گرفت و آنها اعلام کردند شیعیان مرتد هستند و این صلاحیت را ندارند که در الازهر با اهل سنت یکجا بنشینند.

حسینی قزوینی در بخش دیگری از سخنان خود به بیانات آیت‌الله مکارم‌شیرازی در این زمینه اشاره کرد و گفت: در ماه مبارک رمضان طی 30 شب آقای دکتر احمد الطیب شیخ الازهر بحث‌هایی پیرامون اختلاف شیعه و سنی داشت که از برخی رسانه‌ها پخش شد و پیشنهاد کردند که علمای شیعه و اهل سنت در کنار هم بنشینند و راجع به مسائل اختلافی صحبت کنند و راهی برای همزیستی مسالمت‌آمیز دو مذهب پیدا کنند.

مدیر شبکه جهانی ولایت افزود: شیخ الازهر در سخنانش که از رسانه‌ها پخش شده این دعوت را تکرار کرد و اتفاقا آیت‌الله مکارم‌شیرازی طی نامه‌ای ضمن تشکر از اهتمام او به وحدت میان شیعه و سنی، مطالب بسیار مهم و اساسی را به شیخ الازهر ارسال کرد و هم اکنون در انتظار پاسخ آن است.

وی با بیان اینکه سخنان شیخ الازهر بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت، آیت‌الله مکارم شیرازی گفت ما هم آن نامه را که خصوصی بوده به ناچار رسانه‌ای می‌کنیم عنوان کرد: این مرجع تقلید در این زمینه خاطرنشان کرد این نامه را رسانه‌ای کردیم تا برای همگان معلوم شود ما هم طرفدار همین پیشنهادیم و قبلا نیز حمایت خود را از آن ابراز داشته‌ایم.

حسینی قزوینی ادامه داد: آیت‌الله مکارم‌شیرازی همچنین عنوان کرد تصور ما این است که ضرورتی ندارد در آغاز، مراجع دینی و شیخ الازهر حضور بهم رسانند بلکه ابتدا علمای بزرگی که در سطوح دیگر هستند جلسات مشترکی تشکیل دهند و زمینه را برای شرکت علمایی که در سطح بالا هستند فراهم کنند، امیدواریم آقای دکتر طیب شیخ الازهر جواب مثبت به این پیشنهاد بدهد تا مقدمات آن فراهم شود.

وی تصریح کرد: در طول 14 قرن گذشته، هیچ عالم شیعه فتوا به ریختن خون اهل سنت نداده و هیچ عالم اهل سنت هم فتوایی مشابه علیه شیعیان صادر نکرده است و تنها وهابی‌ها هستند که چنین فتوایی دارند.

حسینی قزوینی بیان کرد: شیخ الازهر می‌تواند هنرنمایی کرده و علمای وهابی را در مجلسی که در نظر دارد حاضر کند تا علمای شیعه به آنها ثابت کنند که فتواهایشان مخالف اسلام و نظرات پیامبر اکرم(ص) است.

مدیر شبکه جهانی ولایت با اشاره به مشکلاتی که برای حضور مراجع و علمای شیعه در مصر وجود دارد گفت: اعلام آمادگی شده که علمای اهل سنت و الازهر در قم یا در مکان ثالثی حضور یابند تا راه حل‌های برون‌رفت از معضلی که وهابیت برای جهان اسلام به وجود آورده مورد بحث قرار گیرد.

وی افزود: پس از برگزاری کنگره جریان‌های تکفیری در قم، آیت‌الله مکارم شیرازی نامه‌ای مفصل به شیخ الازهر نوشت و اعلام کرد در این کنگره که بیش از 60 درصد از علمای اهل سنت حضور داشتند، مطالب خوبی در ارتباط با حرمت تکفیر و رعایت وحدت میان شیعه و سنی بیان شد؛ دکتر طیب هم پس از یک ماه و نیم، جوابی را ارسال و از اهتمام آیت‌الله مکارم شیرازی برای برگزاری چنین کنگره‌ای تقدیر و تشکر کرد؛ همچنین بعد از دو هفته، کنگره‌ای با عنوان مبارزه با ترور و تکفیر در الازهر برگزار شد و بیانیه خوبی را هم صادر کردند.

حسینی قزوینی تاکید کرد: شبهات وهابیت به قدری سخیف و بی‌پایه هستند که اگر کسی روش پاسخگویی به شبهه را بداند می‌تواند به خوبی از عهده آنها برآید.

مدیر شبکه جهانی ولایت در ارتباط با چرایی پرداختن به نقد شیعه از سوی شیخ الازهر در ماه رمضان عنوان کرد: عده‌ای می‌گویند شاید عربستان سعودی و آمریکا در این زمینه دخیل بوده تا اینگونه القاء کنند که نه تنها وهابیت بلکه اهل سنت با تشیع مشکل دارند ولی نظریه دیگر این است که امروز گسترش مذهب تشیع در مصر زیاد شده و آنها احساس می‌کنند اگر این روند تداوم یابد، امنیت مصر به خطر می‌افتد؛ نظر شخصی من این است که علت اصلی این سخنرانی‌ها هیچ یک از این دو مورد نیست بلکه گسترش تشیع همراه با فحاشی به مقدسات اهل سنت و صحابه، موجب شعله‌ور شدن غضب دکتر طیب شده است.

وی ادامه داد: احساس می‌کنیم مطالبی که از جهان تشیع به شیخ الازهر می‌رسد از سوی طیفی صورت می‌گیرد که افرادی مغرض یا ناآگاه در آن حضور دارند؛ استناد به افرادی همچون احمد الکتاب و سید علی امین که مزدور عربستان سعودی است گویای این حقیقت است. همچنین اطلاعات ناکافی و اشتباه گرفتن سید علی امین و سید محسن امین صاحب اعیان‌الشیعه هم در همین راستاست.

حسینی قزوینی با بیان اینکه از مباحث علمی استقبال می‌کنیم گفت: با این حال آیت‌الله مکارم شیرازی در نامه خود گلایه کرده‌اند که جای این مباحث در جلسات علمی است نه رسانه‌هایی که مورد سوء استفاده دشمنان قرار گیرد.

مدیر شبکه جهانی ولایت تصریح کرد: مولوی عبدالحمید چندی پیش نزد آیت‌الله مکارم‌شیرازی آمد، مطالبی در این جلسه بیان شد که برای آنها سنگین بود چه اینکه آیت‌الله مکارم شیرازی گفت بسیاری از کشت و کشتارهایی که در برخی مناطق صورت می‌گیرد ریشه در کتاب‌های اهل سنت دارد.

وی ادامه داد: مراد‌زهی و برخی دیگر به نزد من آمدند و از این سخنان گلایه داشتند ولی به آنها گفتم به کتاب‌های شما بیش از خودتان آشنایی دارم و سپس مطلبی را از کتاب‌های درسی اهل سنت به آنها نشان دادم و پرسیدم آیا طلبه مبتدی با خواندن چنین مطالبی، شیعه را مشرک نخواهد دانست؟

حسینی قزوینی با بیان اینکه آیت‌الله مکارم شیرازی از کانال‌های مختلفی، اطلاعات مربوط به دنیای اسلام را دریافت می‌کند گفت: حتی این مرجع تقلید برخی شبکه‌ها را به طور مستقیم تماشا می‌کند.

مدیر شبکه ولایت با اشاره به شایعه تخریب نمازخانه پونک و کوه ساختن از کاه توسط برخی افراد عنوان کرد: آنچه دردآور است اینکه الازهر اعلام کرده تخریب تنها مصلی اهل سنت را محکوم می‌کنیم ولی طی بازدیدی که صورت گرفته حتی یک آجر از این نمازخانه کم نشده است.

وی بیان کرد: طی تماسی که با شهرداری تهران داشتیم دریافتیم چند خانه توسط اهل سنت ادغام و نمازخانه‌ای شکل گرفته که شهرداری هم پس از اخطارهای لازم، دیوارهای تراس‌ها و دیوارهای میانی را برداشته و از آنها تعهد گرفته که نسبت به احداث مجدد دیوار اقدام نکنند ولی برخی افراد تصاویری از تخریب چند خانه فلسطینی‌ها توسط صهیونیست‌ها را به عنوان تخریب نمازخانه پونک منتشر کرده‌اند.

=============

گزارش از صدرالدین فلاح / فارس

=============

آدرس کوتاه :