جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

مبعث خط بطلانی بر باورهای غلط جاهلیت است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

مبعث خط بطلانی بر باورهای غلط جاهلیت است


به گفته معاون پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی استان قم، مبعث روزی است که بنده‌ای از بندگان خدا به سر دلبری آگاه شد و باورهای غلط جاهلیت را خط بطلان کشید.

معاون پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی استان قم:

 مبعث حضرت محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب(ص) مهمترین روز تاریخ بشریت است؛ در این روز برترین و آخرین پیامبر الهی برای هدایت بشر و راهنمایی دائمی انسان‌ها از سوی پروردگار سبحان برانگیخته شد. بعثت آن حضرت در 27 رجب سال چهلم عام‌الفیل مطابق با سال 610 میلادی در 40 سالگی واقع شد. این بخشی از تاریخی است که با زندگی مسلمانان عجین شده است.

 

در این راستا با حجت‌الاسلام محمود نجاریان‌زاده معاون پژوهشی، آموزشی و فرهنگی سازمان تبلیغات استان قم به گفت‌و‌گو پرداختیم.

مبعث به چه معناست؟

مبعث تولد دوباره احکام متعالی خدای سبحان برای بشریت است به این معنا که با فرستادن پیامبر برای بشریت، الگوی خلق و خوی خلیفة الله واقعی به مردم معرفی می‌شود. انسان آینه‌دار جلال و جمال الهی است و هدف از آمدن انبیاء تکامل بشریت است. هرجا ذره‌ای از کمال و شعور انسانی احساس شود، رد پای پیامبران دیده می‌شود و بعثت پیامبر نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

در مورد ویژگی‌های رفتاری پیامبر توضیح بفرمائید.

رفتار پیامبر در زیبایی، عفو و گذشت همان رفتاری است که خداوند نسبت به بندگانش دارد و او با تذکر و امر به معروف و نهی از منکر و با رفتار خود به صورت عملی آنها را به خوبی‌ها دعوت و از پلیدی و زشتی و انحرافات باز می‌دارد. پیامبر(ص) مایه رحمت و آرامش دل برای مومنان و رنج و عذاب و سختی برای کافران و مستکبران است. در زیارت جامعه کبیره آمده که شما بر لبه دره سقوط بودید و خدای سبحان شما را نجات داد.

جامعه عربی قبل از ظهور پیامبر اکرم(ص) دارای چه ویژگی‌هایی بود؟

قبل از بعثت بربریت به تمام معنا حاکم بود و امروز رگه‌ها و نشانه‌هایی از آن در جامعه عربستان حاکم است. ظلم و تعدی، حق‌کشی و جنایت جزء خلق و خوی جدایی‌ناپذیر عرب جاهلی بود. جاهلانی که برای مقام زن ارزشی قائل نبودند و دختردار شدن را ننگ و عار می‌دانستند، در حالی که رفتار جاهلانه آنها ننگ واقعی در زندگی آنها بود.

پیامبر آمد و با روش و منش خود بر تمام رفتارهای جاهلانه آنها خط بطلان کشید و الگوی رفتارهای غلط عرب‌های جاهل را شکست و او همان کسی بود که وقتی او را به خاطر دختردار شدنش ابتر خواندند خدایش سوره کوثر را در شان عزیز دخترش، فاطمه (س) نازل کرد. او با رفتارش شان و مقام والای زنان و دختران را در سرزمین جاهلان، بالا برد و بر دست و پیشانی دخترش بوسه می‌زد و به همسرش حضرت خدیجه (س) احترام فراوان می کرد.

پیامبر برانگیخته شد تا مردم را به خلق و خو و رفتاری که منظور و مراد خالق بود، دعوت کند. پیامبری که قبل از بعثتش امین بود در همان جامعه جاهلی و همه او را قبول داشتند. خلق و خوی نیکو داشت و آمد تا مکارم اخلاق را را برای مردم بیاورد. پروردگار از بشر خواسته است الگوی رفتاری کاملی مثل پیامبر داشته باشند و به الگوی گفتاریشان که همان قرآن و تعالیم وحی است تمسک جویند.

راه کمال در فلسفه بعثت چیست؟

بشر برای رسیدن به کمال به دو چیز نیاز دارد یعنی پیامبر و قرآن تا با تمسک به آنها از انحرافات اخلاقی، فردی و اجتماعی نجات پیدا کند و خداوند وسایل رسیدن انسان به کمال را فراهم آورده است. اسلام عزیز برای بشریت و خون انسان ارزش زیادی قائل بوده و هست و از آنجا که جان مومن، مال او و آبرویش حریم مومن محسوب می شود؛ عظمتش از خانه کعبه بیشتر است.

پیامبر آمد تا به مومنین عزت ببخشد و هرگاه کسی بخواهد این عزت را خدشه دار کند او با آن مقابله می کند. نخست با زبان نرم با امر به خوبی‌ها و نهی از پلیدی‌ها و اگر این روش جوابگو نبود، وارد جنگ می‌شد. طبق نص صریح آیه قرآن در برابر آن کس که عزت مسلمانان را لکه‌دار کند و در تعدی به مسلمانان جسورتر شود باید از تمام قوا و سلاح‌ها در برابرش استفاده کرد و آنجاست که فرمان جهاد صادر می‌شود. ارزش شهادت در راه خدا و دفاع از دین و حیثیت و آبروی مومن تا جایی است که 99 درصد جنگ‌های پیامبر برای این امر بوده است.

چرا دین اسلام اینقدر مورد هجمه دشمنان قرار گرفته است؟

اسلام ناب محمدی(ص) پرچم عزت و آزادی و آزادگی بشر را بر‌افراشته کرد و ارزش‌های عالی انسانی را به جای تبعیض‌ها آورد. بنابراین آنهایی که می‌خواهند همه جا کدخدایی کنند و صاحب و مالک همه چیز و همه کس باشند، نمی‌توانند این شرایط را تاب بیاورند و به دشمنی با آن بر می‌خیزند.

انبیاء آمدند تا فطرت بشر را برانگیخته و صورت الهی به کارها بدهند. آنها به دنبال رشد و تکامل بشر بودند و آمدند تا به انسان‌ها بیاموزند که آنقدر قدرت و توان دارند که هر چه را اراده کنند، می‌توانند انجام دهند و این موضوع به مذاق آنهایی که می‌خواهند با تعدی و ظلم کارهایشان را از پیش برند و همه چیز را در قبضه خود داشته باشند، خوش نمی‌آید و به دشمنی با اسلام بر‌می‌خیزند.

-----------------------------------‌
گفت‌وگو از: معصومه فرمایشی // فارس

 

آدرس کوتاه :