رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

مداحان و سخنرانان عزاداری‌های محرم وارد مسائل اختلافی نشوند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی‌ العالمیه گفت: مسائل مطرح شده در منبرهای محرم باید مورد اتفاق نظر همه مسلمانان و شیعیان باشد و مداحان وارد جزئیات اختلافی نشوند.

حجت‌الاسلام غرویان:

حجت‌الاسلام محسن غرویان امروز در قم با اشاره به نکته‌ای مهم در عزاداری‌ها اظهار کرد: خداوند به برکت امام حسین(ع) و به ویژه دهه اول محرم تا عاشورا می‌خواهد دل‌های مردم را آماده کند تا به این وسیله آماده پذیرش موعظه شوند.

وی خاطرنشان کرد: مردم می‌خواهند در ماه محرم زنگار گناهان از دلشان پاک شود و خداوند به برکت خون امام حسین(ع) این آمادگی را به مردم به ویژه جوانان می‌دهد.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی‌ العالمیه با بیان اینکه اکثر جوانان حتی کسانی که ظاهر مناسبی ندارند، در شب‌های محرم در مساجد، تکایا و هیئت‌ها حضور پیدا می‌کنند، گفت: مداحان، خطبا و گویندگان باید از این فرصت استفاده کنند و زمین‌های آماده کشت را آبیاری کرده و ظرف‌های آماده را پر از معارف اخلاقی و معنوی کنند، بنابراین نباید این فرصت را از دست بدهند.

وی خاطرنشان کرد: مجالس عزاداری امام حسین(ع) همانطوری که مراجع تقلید تذکر دادند، نباید آلوده به مباحث حزبی، سیاسی و گروهی نشود.

غرویان ادامه داد: مداح و سخنرانی که در مجلس امام حسین(ع) سخنانی مربوط به گروه‌ها،‌ احزاب و اشخاص و مسائل ریز سیاسی مطرح می‌کند، باید بداند که در مسجد کناری مداح و سخنران دیگری مطالب دیگری را مطرح می‌کند.

وی یادآور شد:‌ مردمی که از این دو مسجد خارج می‌شوند، به طور طبیعی هر یک متاثر از یک فکر، بحث یا گروه سیاسی قرار می‌گیرند، نتیجه آن تضاد بین افکار مردم می‌شود، یعنی اختلاف و تفرقه بین مردم آغاز می‌شود، این مجلس حسینی وحدت‌آور نخواهد بود.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی العالمیه با بیان اینکه مداحان و سخنرانان باید مسائلی را مطرح کنند که همه گروه‌ها با هر سلیقه‌ای در آن مسائل اتفاق نظر دارند، گفت: کمالات، توصیه‌های اخلاقی، شهادت،‌ شهامت،‌ پایداری، استقامت و آزادگی از جمله مباحث مورد قبول جمع است، بنابراین مطرح کردن این مباحث مشترک سبب همدلی و همزبانی می‌شود.

وی یادآور شد: مداحان باید توجه کنند و خروجی مجالس عزاداری امام حسین(ع) همدلی و همزبانی باشد که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید داشتند.

غرویان با بیان اینکه مطرح کردن مسائل سیاسی، حکومتی و اجتماعی از سوی مداحان مشکلی ندارد، گفت: مسائل مطرح شده باید مورد اتفاق همه مسلمانان و شیعیان باشد و مداحان وارد جزئیات اختلافی نشوند، البته دیانت از سیاست جدا نیست و این مسئله روشن است و حرکت امام حسین(ع) نیز حرکت سیاسی بوده، ولی نباید در مراسم محرم به جزئیات وارد شد.

وی خاطرنشان کرد: بهترین راه این است که مردم در مجلسی که مشاهده می‌کنند، مداح یا سخنران وارد مسائل شخصی و گروهی شد، از مجلس خارج شوند تا مداح بفهمد، چنین محفلی جای مسائل شخصی، فردی و گروهی نیست و باید مشترکات را مطرح کرد و نباید مجلس امام حسین(ع) به مباحث گروهی و شخصی آمیخته شود.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی العالمیه با اشاره به گریاندن مردم به هر بهانه‌ای در مجلس امام حسین(ع) گفت: مداحان اشعار و مطالب را بسنجند و مطالبی که در شان ائمه است را مطرح کنند.

وی با بیان اینکه برخی اوقات مداحان مطالب ضعیف از نظر سند و دلالت مطرح می‌کنند، عنوان کرد: برخی اوقات دلالت مطلب ضعیف است، ولی آن را مطرح می‌کنند، مطالب در زمینه امام حسین(ع) باید از نظر سند و دلالت قطعی باشد تا شان مجلس عزای حسینی حفظ شود./ فارس

آدرس کوتاه :