رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

مدیریت و کاهش سرقت، هدف اصلی قرارگاه مبارزه با سرقت - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

مدیریت و کاهش سرقت، هدف اصلی قرارگاه مبارزه با سرقت


رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان قم، هدف اصلی تشکیل قرارگاه مبارزه با سرقت را مدیریت سرقت و کاهش آن عنوان کرد

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان قم

سرهنگ مهدی قدمی در جمع خبرنگاران، در خصوص تشکیل و چگونگی فعالیت قرارگاه مبارزه با سرقت پلیس آگاهی، اظهارداشت: به دلیل افزایش سرقت در سال 92 در کشور، فرماندهی وقت ناجا دستورالعمل تشکیل قرارگاه مبارزه با سرقت با هدف کنترل و کاهش سرقت ها را تهیه و به تمامی استان ها ابلاغ کرد.

وی هدف اصلی تشکیل قرارگاه مبارزه با سرقت را مدیریت سرقت و کاهش آن با همکاری و هم افزایی مجموعه های درون و برون سازمانی عنوان و خاطرنشان کرد: پلیس فقط وظیفه دستگیری مجرم و مقابله با جرائم را ندارد، بلکه باید نسبت به مدیریت جرم و پیشگیری آن در جامعه نیز تلاش و با آسیب شناسی های صورت گرفته، دستگاه ها و نهادهای مختلف را نسبت به وظایفشان در تامین امنیت اجتماعی آگاه کند.

قدمی با بیان اینکه از خرداد ماه سال گذشته تاکنون 25 جلسه اصلی و 20 جلسه فرعی با محوریت قرارگاه مبارزه با سرقت در استان تشکیل شده است، عنوان داشت: این جلسات به منظور افزایش امنیت و احساس امنیت، افزایش سرمایه اجتماعی پلیس و افزایش جلب مشارکت های درون و برون سازمانی، با دستگاه ها، نهادها و صنوف مختلف استانی برگزار شده است.

وی ارتقاء آگاهی و ارائه آموزش را از مهم ترین مصوبات و اقدامات در جلسات این قرارگاه عنوان و تصریح کرد: بررسی های پلیس آگاهی نشان می دهد که سهل انگاری، بی توجهی و عدم آگاهی مالباختگان، علت اصلی وقوع بیش از 75 درصد سرقت ها را تشکیل می دهد که آموزش های لازم در این خصوص می تواند این بستر را کمرنگ کرده و به کاهش سرقت در جامعه منجر شود.

وی، انگیزه مجرمانه و شرایط و فضای اجتماعی را از دیگر عوامل اصلی و موثر در وقوع سرقت برشمرد و گفت: دستگاه های مرتبط باید با همکاری، هم افزایی و اقدام مسوولانه خود، زیرساخت های لازم برای مدیریت و کنترل جرم را فراهم کرده و بسترهای وقوع آن را از نظر سخت افزاری و نرم افزاری بررسی و در جهت رفع آن ها تلاش کنند.

قدمی با اشاره به اینکه پیشگیری از جرائم بسیار کم هزینه تر از مقابله و کشف است، افزود: گرچه با لحاظ کردن شرایط و موقعیت ویژه استان قم از نظر زائرپذیری و قرارداشتن آن در مسیر مواصلاتی 17 استان کشور، از نظر کشف سرقت وضعیت مناسبی داریم، ولی هوشمندسازی معابر و کنترل ورودی و خروجی های استان می تواند در کنترل سرقت نقش بسزایی داشته باشد.

وی بر مسوولیت خطیر اصحاب رسانه در امر اطلاع رسانی و آموزش همگانی در جهت ارتقاء سطح دانش انتظامی و پیشگیری از وقوع انواع جرائم در جامعه تاکید و اظهار امیدواری کرد: با مساعدت و همکاری مردم، مسوولان، رسانه ها و پلیس، بیش از پیش شاهد کاهش انواع سرقت در جامعه باشیم.** دستگیری سارق طلاجات کودکان و کهنسالان در قم

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان قم از دستگیری سارق طلاجات کودکان و کهنسالان در این استان خبر داد.

قدمی گفت: با شکایت شهروندان مبنی بر سرقت طلاجات کودکان و کهنسالان، پرونده ویژه ای در پلیس آگاهی استان تشکیل شد.

وی افزود: با تلاش کارآگاهان از طریق روش های نوین پلیسی و اقدامات فنی، متهم شناسایی و دستگیر شد که سوابق کیفری پرونده وی نشان از حرص وی در سرقت طلاجات کودکان داشت.

این مقام انتظامی اظهار داشت: اظهارات ضد و نقیض در خصوص محل کار و منبع درآمد و همچنین اعتیاد شدید وی به مواد مخدر مانع از فرار متهم از بزه انتسابی بود و در نهایت لب به اعتراف سرقت طلاجات گشود.

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان قم اظهار داشت: با بیان محل های وقوع سرقت توسط سارق و شکایت شاکیان، تعداد زیادی از مالباختگان شناسایی شده و تلاش پلیس برای شناسایی سایر مالباختگان ادامه دارد.

قدمی در پایان به همشهریان توصیه کرد: هنگامی که کودکانتان در سطح شهر تردد یا بازی می کنند، زیورآلات آنها را در منزل نگه داشته و فرزندانتان را همراه با زیورآلات گرانبها در کوچه و خیابان رها نکنید.** دستگیری سارقان کابل برق فشار قوی در قم

فرمانده انتظامی شهرستان قم از دستگیری سارقان کابل برق فشار قوی به ارزش تقریبی 30 میلیون ریال خبر داد.

سرهنگ هادی دیده ور با اعلام این خبر گفت: ماموران پاسگاه لنگرود در راستای اجرای طرح پیشگیری از سرقت اماکن خصوصی در حین گشت زنی در جاده کاشان به یک دستگاه خودروی وانت مشکوک و برای بررسی به وی دستور توقف می دهند.

این مقام انتظامی افزود: سرنشینان خودرو با نادیده گرفتن دستور پلیس، اقدام به فرار کردند، اما در نهایت در تعقیب و گریزی کوتاه هر دو سرنشین دستگیری شدند و در بازرسی از خودرو مقدار قابل توجهی کابل برق فشار قوی به ارزش تقریبی 30 میلیون ریال کشف شد.

فرمانده انتظامی شهرستان قم در ادامه اظهار داشت: با بررسی سوابق دستگیر شدگان مشخص شد، متهمان دارای سابقه سرقت و مواد مخدر بوده و به صراحت به بزه انتسابی اعتراف کرده و ابراز داشتند کابل ها را از یک دامداری سرقت کرده اند که در ادامه با شناسایی فرد مالباخته، اموال به وی عودت داده شد.

دیده ور در پایان به شهروندان توصیه کرد: برای حفاظت از محل کار خود از آژیر خطر استفاده کرده و محل نصب آن را به گونه ای انتخاب کنید که به سادگی برای سارقین قابل تشخیص نباشد

آدرس کوتاه :