جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

مراسم بزرگداشت آیت‌الله معرفت برگزار می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

مراسم بزرگداشت آیت‌الله معرفت برگزار می‌شود


مدیر موسسه تمهید از برگزاری مراسم نهمین سالگرد ارتحال آیت‌الله معرفت در روز هفدهم مهر ماه خبر داد.

مدیر موسسه تمهید:

 حجت‌الاسلام عبدالکریم بهجت‌پور ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت نهمین سالگرد آیت‌الله معرفت برگزار شد اظهار کرد: مراسم بزرگداشت آیت‌الله معرفت 17 مهر راس ساعت 20 در محل بیت آن عالم بزرگوار برگزار خواهد شد.

وی افزود: آیت‌الله معرفت شخصیت بسیار ارزنده و دانشمندی بودند که برای اهل بیت(ع) و قرآن همیشه دل‌سوز بود و تمام تلاش و سعی خود را می‌کرد تا قدمی برای خدمت به قرآن و اهل بیت بردارند و آثار ارزشمندی در این رابطه تالیف کردند و به چاپ رسید که هم اینک مورد استفاده دوستداران مکتب اهل بیت(ع) و قرآن قرار گرفته است.

مدیر موسسه تمهید ضمن توضیح درباره نحوه تاسیس موسسه تمهید گفت: این مرکز از سال 86 در راستای نشر و گسترش و آموزش عقاید و نظرات آیت‌الله معرفت شروع به کار کرد و در ابتدای امر به ساماندهی آثار ایشان پرداخت و در همان آغاز کار «تفسیر اثری» که یک کار بزرگ بود را به جامعه علمی کشور ارائه کرد.

وی ادامه داد: با تلاش‌هایی که داشتیم توانستیم 70 هزار فیش که در ارتباط با قرآن کریم در زمان خود استاد توسط شاگردان ایشان جمع‌آوری شده بود به‌دست آوریم و تفسیری از قرآن را ارائه کنیم که جمع روایات شیعه و سنی باشد تا عظمت قرآن و مکتب اهل بیت(ع) را بیان کنیم تا فهم قرآن ساده باشد.

بهجت‌پور بیان کرد: این اثر در 6 جلد تهیه شد که جلد نخست آن که تا پایان سوره بقره است در زمان خود ایشان به چاپ رسید و پنج جلد باقیمانده در حال چاپ بود که ایشان فوت کردند اما هم اکنون این جلدها در حال چاپ است که به زودی در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت.

وی گفت: آیت‌الله معرفت در زمان حیاتشان مجموعه‌ای از مباحث قرآنی در زمینه جمع قرآن، اعجاز، تحریف ناپذیری و دفاع از کرامات قرآن را در 10 جلد به رشته تحریر در آورده بودند که خوشبختانه توانستیم با تهیه این نوشته‌ها این کتاب را به‌نام «التمهید» به چاپ برسانیم که تا کنون پنج جلد از این کتاب به فارسی ترجمه شده و تا پایان امسال کار چاپ آن به اتمام خواهد رسید و به بازار نشر کتاب وارد خواهد شد.

وی به چاپ کتاب شبهات نزول به قلم آیت الله معرفت اشاره کرد و گفت: این کتاب در مقابل کتاب کتابی که یک کشیش مسیحی نوشته و شبهات فراوانی را درباره قرآن مطرح کرده است، از سوی آیت‌الله معرفت نوشته شد.

مدیر موسسه تمهید افزود: پس از چاپ، این کتاب با استقبال خوبی روبه‌رو شد و به درخواست دفتر تبلیغات اسلامی خلاصه کتاب برای روحانیونی که در ایام مختلف سال به تبلیغ می‌روند به چاپ رسید.

وی گفت: نظرات آیت‌الله معرفت درباره قرآن که در مکان‌های مختلف عنوان شده بود جمع آوری شد و در جلد دوم «معرفت قرآنی» در قالب 33 مقاله با حمایت مرکز فرهنگ و اندیشه اسلامی به چاپ رسید.

وی یاد آور شد: هم اینک 200 مقاله در موضوعات مختلف از ایشان در سایت معرفت قرار دارد که علاقمندان می‌توانند با مراجعه به سایت ایشان از این مقالات استفاده کنند.

بهجت‌پور اعلام کرد: تا کنون کارهای زیادی برای نشر عقاید و افکار آیت‌الله معرفت انجام شده که از جمله می‌توان به حمایت از پایان نامه‌ها و پژوهش‌هایی اشاره کرد که موضوعات آن با محوریت آیت‌الله معرفت انجام می‌شود.

وی به موضوع مهندسی فرهنگی در جامعه اشاره کرد و گفت: بحث مهمی که امروز در جامعه وجود دارد و این موسسه به آن پرداخته است موضوع مهندسی فرهنگی است که از مطالبات رهبر معظم انقلاب بوده که در این حوزه اقدامات مناسبی انجام داده‌ایم.

مدیر موسسه تمهید بیان کرد: موسسه تمهید با توجه به اینکه بر روی پژوهش‌های قرآنی تمرکز دارد مسئله مهندسی فرهنگی را با محوریت قرآن پیگیری کرده و در این ارتباط بیش از 50 نفر از متخصصان برادر و خواهر حوزه و دانشگاه با این موسسه همکاری می‌کنند.

وی افزود: تا کنون 2 هزار طلبه در سراسر کشور مهارت‌های لازم را در مورد با نحوه بیان و تفسیر قرآن فراگرفته‌اند که این امر به همت این موسسه اتفاق افتاد و از این پس همین تعداد هر سال آموزش می‌بینند تا بتوانند مفاهیم قرآنی را به زبان ساده و گویا به مخاطبان خود انتقال دهند.

وی بیان کرد: موضوع عفاف و حجاب از برنامه‌های جدید این موسسه است که با توجه به تقاضای شورای عالی انقلاب فرهنگی از این مرکز، پژوهشی در 500 صفحه جمع‌آوری شده است که بخش اول این پژوهش، عفاف و حجاب در سیر تنزیلی قرآن است که هم اکنون در حال چاپ است.

بهجت‌پور اعلام کرد: این موسسه در دو موضوع فعالیت‌های قرآنی خود را انجام می‌دهد، در مرحله نخست نشر آثار آیت‌الله معرفت را دنبال کرده و سپس به تربیت طلابی اهتمام داریم که بتوانند اندیشه‌های آن بزرگوار را گسترش دهند./ فارس

آدرس کوتاه :