رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

مراسم خطبه خوانی حضرت زهرا - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

مراسم خطبه خوانی حضرت زهرا

مراسم خطبه خوانی حضرت زهرا


Loading the player...

مراسم خطبه خواني حضرت زهرا سلام الله عليها


در عصر پيغمبر (ص) و صدر اسلام، مسجد تنها مركز دادخواهى بود. هر كس از صاحب قدرتى شكايتى داشت، هر كس حقى را از دست داده بود، هر كس از حاكم يا زمامدار، رفتارى دور از سنت پيغمبر مى‏ديد، شكوه خود را بر مسلمانان عرضه مى‏كرد، و آنان مكلف بودند تا آنجا كه مى‏توانند او را يارى كنند و حق او را بستانند. از دختر پيغمبر حقى را گرفته و با گرفتن اين حق سنتى را شكسته بودند. او مى‏ديد نزديك است ‏حكومت در اسلام، رنگ نژاد و قبيله را به خود بگيرد (كارى كه سى سال بعد صورت گرفت). مهاجران كه از تيره قريش‏اند انصار را از صحنه سياست ‏بيرون راندند. انصار كه خود ياوران پيغمبر بودند، پس از وى خواهان زمامدارى گشتند. قريش در دوره پيش از اسلام خود را عنصرى ممتاز مى‏دانست و امتيازاتى براى خويش پديد آورد. با آمدن اسلام آن امتيازها از ميان رفت. اكنون اين مردم بار ديگر گردن افراشته‏اند و رياست مسلمانان را حق خود مى‏دانند، آنهم نه بر اساس امتيازات معنوى چون علم، تقوى و عدالت ‏بلكه تنها بدين جهت كه از قريش‏اند. دختر پيغمبر (ع) نمى‏توانست ‏برابر اين اجتهادها يا بهتر بگوئيم نوآورى‏ها، آرام و يا خاموش بنشيند. بايد مسلمانان را از اين سنت‏شكنى‏ها برحذر دارد، اگر پذيرفتند چه بهتر و اگر نه نزد خدا معذور خواهد بود.

اين بود كه خود را براى طرح شكايت در مجمع عمومى آماده ساخت. در حاليكه جمعى از زنان خويشاوندش گرد وى را گرفته بودند، روانه مسجد شد. نوشته‏اند: چون به مسجد مى‏رفت راه رفتن او به راه رفتن پدرش پيغمبر مى‏ماند....

مراسم خطبه خواني حضرت فاطمه زهرا(سلام الله عليها ) ) در سالروز شهادت حضرت، در حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الل عليها ) برگزار گرديد و سيماي مرکز نور اقدام به پخش زنده ومستقيم برنامه نمود.

 

عوامل اين برنامه:

تهيه کننده و کارگردان: آقاي پاينده مهر

تصويربرداران: آقايان اصغري، ماندني

صدابردار: آقاي جوان مجيدي

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.