جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

مراسم گرامیداشت 15 خرداد - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

مراسم گرامیداشت 15 خرداد

مراسم گرامیداشت 15 خرداد


Loading the player...


 

 

 

15خرداد، روز قيام خونين مردم جان بركفي بود كه، به نام اسلام و براي اسلام به ميدان آمدند و عليه نظام ستمشاهي شوريدند. 15 خرداد روز آغاز نهضت مقدس اسلامي، روز عصيان عليه طاغوت و طاغوتيان و روزي بود كه ملت ايرانزير بيرق اسلام گرد آمد و براي مقابله با دشمنان اسلام و قرآن وارد صحنه شدو پشت رژيم ستمشاهي را به لرزه انداخت.

 

در سحرگاه 15 خرداد سال 1342، دژخيمان رژيم ستمشاهي به خانه ي امام در قم يورش بردند و امام خميني «قدس سره» را كه سه روز پيش از آن، به مناسبت عاشوراي حسيني در مدرسه فيضيه، طي سخنان كوبنده اي پرده از جنايات شاه و اربابان امريكايي و سراييلي او برداشته بود، دستگير و دور از چشم مردم به زنداني در تهران منتقل كردند.

 

هنوز چند ساعتي نگذشته بود كه خيابانهاي شهر قم زير پاي مردان و زنان مسلمان و انقلابي كه به قصد اعتراض از خانه هايشان بيرون آمده و به حمايت از رهبرشان فرياد برآورده بودند، به لرزه در آمد. همين صحنه، در همان روز در تهران و چند شهر ديگر نيز به وجود آمد و مردم ايران با قيام گسترده ي خود نشان دادند كه خواستار برقراري حكومت اسلامي و پايان دادن به رژيم ستمشاهي هستند. به همين جرم بود كه گلوله هاي شليك شده از خشم و كينه ي حكومت شاه، قلب صدها مسلمان انقلابي به پا خاسته را در 15 خرداد 1342 نشانه رفت و آنان را به خاك و خون كشيد. بدين ترتيب، تاريخ ايران اسلامي و تاريخ مبارزات امت اسلامي، در روز 15 خرداد 1342 ورق خورد و فصل جديدي دركارنامه ي رويارويي مستضعفان با مستكبران گشوده شد.

 

فرارسيدن محرم 1383قمري و پا بر جا بودن حوزه ي قم با وجود تلاشي كه دولت در تعطيل آن نمود، معني بسيار داشت. معني حضور امام حسين عليه السلام در مبارزه اي بزرگ. به همين جهت رژيم حاكم مي بايست تدابير لازم را كرده باشد تا، به هر ترتيب از محرم بگذرد. اعلاميه ي شهرباني كل كشور، عباراتيداشت كه نگراني دولت را مي رساند و از مردم مسلمان سوگواري مشروع مي خواست،يعني سوگواري كه توأم با دعاي به تاج و تخت شاه باشد و زياني به منافع امپرياليسم امريكا و انگليس نرساند. اما رهبر بيدار نهضت، تمام قوا را مجهزكرد، تا محرم صورت واقعي خود را باز يابد و به همين لحاظ در پيامي كه امام خميني« قدس سره» به وعاظ و گويندگان ديني و هيأت هاي مذهبي داد، فرمود:

 

دستگاه جبار درصدد گرفتن التزام و تعهد از مبلغين و سران هيأت عزاداراست كه از مظالم دم نزنند و دستگاه جبار را به خودسري واگذارند...

 

 

امام خميني(ره)تكليف خود را به اين ترتيب انجام مي داد. و با دقت اوضاع را بررسي ميكرد و نتايج به دست آمده را در اختيار مبارزان مي گذاشت. همان طور كه در آن همه ي محرم، وعاظ تنها لعن و نفرت و اظهار انزجار نسبت به يزيدِ دودمان اموي نداشتند، بلكه با نوحه سرايي و خواندن اشعار انقلابي براي كشتگان مدرسه فيضيه، به ياري امام حسين «عليه السلام» مي شتابند، خطر اسراييل رابراي امت مسلمان يادآور مي شوند و تأكيد روي خطري مي كنند كه، از جانب رژيم هاي وابسته، بر اسلام وارد مي شود و كمتر از خطر بني اميه نيست.

 

ويژه برنامه سالگرد مراسم گراميداشت 15 خرداد بصورت زنده ومستقيم با سخنراني حجه الاسلام والمسلمين محسني اژه اي از حرم مطهر حضرت معصومه (س) ارائه گرديد.

 

 

 

عوامل برنامه:

تهيه کننده و کارگردان: آقاي رامندي

تصويربردار: آقاي ماندني

صدابردار: آقاي جوان مجيدي

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.