رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

مردمانی از «غدیر» در تشییع جنازه‌ای از جنس غیرت - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


امروز قم دردانه‌هایی را در آغوش خود داشت که برای خدا به سمت خانه خدا حرکت کردند اما در منا قربانی جهالت ابوجهل‌ها شدند.

فرش قرمز قم برای استقبال از زنبق‌های سفید گسترده شد

 

 امروز قم حال و هوای دیگری دارد. پیکر تنی چند از حجاج کشته شده در فاجعه منا به شهر مقدس قم و آستان حضرت معصومه (س) رسیده است و مردم در بزرگداشت این قربانیان سوء مدیریت آل سعود سنگ تمام گذاشته‌اند. قم امروز یک پارچه غیرت علوی است و زن و مرد آن در عزای یک مصیبت بزرگ به سوگ نشسته است. مصیبتی که عامل اصلی آن سوء مدیریت دولت عربستان بوده که به جای تمرکز در برگزاری کنگره عظیم حج، تمام هوش و حواس خود را برای بمباران مدارس و بیمارستان‌‌های یمن جمع کرده است. امروز قم یکپارچه خروش علیه دولتی است که برخلاف سیاست‌های اسلامی حرکت می‌کند و تبدیل به پادوی آمریکایی‌ها در منطقه شده است. امروز قم در عزای پرندگان مهاجری که به سوی آسمان الهی پر کشیدند ماتم گرفته بود و یکپارچه ندای مظلومیت مردم عراق، سوریه، یمن و بحرین را سر می‌داد.

امروز اگرچه این حادثه تلخ برای تمام خانواده‌های حجاج سخت و گران بود اما با درایت و صلابت رهبری معظم انقلاب اسلامی فشار سیاسی سنگینی بر دولت عربستان وارد شد و پیکر حجاج در گذشته نیز با احترام تمام به میهن اسلامی بازگشت اما هستند شیعیانی در عراق و یمن و بحرین که عمال آل سعود حتی به جنازه‌های آنان نیز رحم نمی‌کنند. حضور خبرنگار فارس در میان سیل انبوه جمعیت مردم قم که در مراسم تشییع پیکر این عزیزان جان باخته حضور یافته بودند نیز همین حال و هوا را تائید می‌کند.

حمزه مرادپور شهروند قمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به اینکه حضور من در این مراسم صرفا برای ادای احترام به حجاجی است که جان خود را ناجوانمردانه از دست دادند، افزود: ما نیز مانند خانواده‌های این حجاج عزادار هستیم و امروز برای تسلای دل مصیبت زدگان در این مراسم باشکوه حضور یافته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه اغلب مردمی که امروز در این مراسم حضور یافته‌اند به شدت از سیاست‌های دولت عربستان در خصوص مدیریت حج ابراز انزجار می‌کنند گفت: متاسفانه سران برخی از کشورهای به اصطلاح اسلامی سرسپرده آمریکا هستند و همین مسئله موجب شده است تا جز ایران و چند کشور دیگر فاجعه منا را به صورت جدی پیگیری نکنند.

حجت الاسلام والمسلمین یدالله مویدی استاد حوزه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به حضور گسترده مردم عزادار در مراسم تشیع پیکر جانباختگان فاجعه منا گفت: این حضور و این اعلام هم‌بستگی نشان می‌دهد که مردم ایران در روزهای سخت در کنار هم هستند.

وی با اشاره به موضع‌گیری رهبر معظم انقلاب اسلامی در برابر این حادثه افزود: ایشان از ابتدایی‌ترین ساعات اعلام این حادثه به طور جدی پیگیر امور مربوط بودند و با اعلام سه روز عزای عمومی بار تحمل این مصیبت سنگین را برای خانواده‌های حجاج آسان‌تر کردند.

مویدی با بیان اینکه همچنین رهبری پس از تعلل مقامات عربستانی یک موضع جدی و هشدار دهنده علیه عربستان اتخاذ کردند گفت: می‌توان گفت این موضع‌گیری یکی از نمونه‌های نادر در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است و این مسئله نشان می‌دهد که جان و عزت حجاج ایرانی تا چه میزان برای رهبر معظم انقلاب دارای اهمیت است.

این استاد حوزه با اشاره به اینکه در کنار تمام هزینه‌هایی که این مصیبت بزرگ برای کشور و جهان اسلام داشت، بدون شک خون حجاج گریبان دولت ظالم آل سعود را خواهد گرفت، افزود: این حادثه تلخ و غم بار سبب شد تا جهان اسلام بار دیگر توجهات خود را نسبت به سیاست‌های اشتباه دولت سعودی متوجه سازد تا حداقل راه برای جنایات بیشتر آل سعود در منطقه سخت‌تر شود.

علیرضا مرادی کارشناس مسایل سیاسی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با تاکید بر اینکه فاجعه منا یک بحران به تمام معنای سیاسی برای حکومت عربستان محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: چه در ابعاد داخلی و چه در ابعاد بین‌المللی این فاجعه تبعات بسیار سنگینی را برای خاندان آل سعود در پی داشته است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ندای اختلاف و تنش در حکومت آل سعود به گوش می‌رسد، افزود: فقدان یک دموکراسی واقعی در عربستان، حکومت سیاسی این کشور را درگیر یک استبداد تمام عیار کرده است که عوامل آن به بهانه‌های مختلف به دنبال جنگ قدرت و کسب بیش از پیش منافع سیاسی و اقتصادی هستند.

مرادی با اشاره به اینکه در خلال فاجعه منا شکاف‌ها در خاندان آل سعود بسیار بیش از گذشته شده است افزود: از سوی دیگر نارضایتی‌ها در عربستان در حال تشدید است و این مسئله می تواند این کشور را در آستانه یک جنگ سیاسی تمام عیار قرار دهد.

این کارشناس مسایل سیاسی با تاکید بر اینکه در زمینه بین‌المللی نیز این فاجعه یک افتضاح مدیریتی محسوب می‌شود، افزود: دولت آل سعود با استفاده از توان مالی گسترده خود همواره سعی در پوشاندن ضعف‌های مدیریتی داشته است اما این بار حتی دلارهای نفتی نیز نتوانست مانع از این فاجعه بزرگ شود.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تشکیل یک کمیته حقیقت یاب بین‌المللی می‌تواند برای عربستان تبعات متعدد و سنگینی داشته باشد گفت: اگر این کمیته اسنادی مبنی بر عمدی بودن و یا قصور دولت عربستان در این فاجعه پیدا کند آن وقت مسئولان این کشور باید در دادگاه‌های بین المللی پاسخگوی افکار عمومی باشند.

مرادی به مراسم باشکوه استقبال از پیکر حجاج در قم نیز اشاره کرد و گفت: امروز ملت ایران یکپارچه پشت سر ولایت حرکت می کند و این استقبال نیز نشان از پویایی جامعه دینی و نفرت از دشمنان خدا دارد.

***

گاهی اوقات کلمات برای بیان احساسات انسانی کفایت نمی‌کند و امروز نیز از آن زمان‌هایی است که نمی‌توان در قاب کلمات شور و شعور مردمی را گفت که یکپارچه برای اعلام تسلیت به خانواده‌های حجاج سیاه پوش و در هوای گرم به خیابان‌ها آمدند. امروز قم دردانه‌هایی را در آغوش خود داشت که برای خدا به سمت خانه خدا حرکت کردند اما در منا قربانی جهالت ابوجهل‌ها شدند. امروز قم یک سره غیرت بود و دین داری. غیرتی که از ناجوانمردی آل سعود به جوش و خروش آمده بود و این پیام را به ریاض مخابره می‌کرد که ملت ایران مردمانی از جنس غدیرند که آماده‌اند در پیش پای دفاع از ارزش‌های اسلامی از تمام داشته‌های خود عبور کنند. امروز قم یکسره فریاد در دفاع از مظلوم بود. مظلومینی که شب‌ها را زیر بمباران هواپیماهای آمریکایی آل سعود به صبح می‌رسانند و صبح را در هراس از حملات وابستگان صهیونیسم شب می‌کنند.

امروز قم یکپارچه خروش بود علیه یک تفکر غلط و انحرافی و جمود اندیشه‌ای که سابقه آن از ماجرای مظلومانه فدک و صلح غریبانه امام حسن به ذبح اکبر در عاشورا می‌رسد. آری امروز جماعت ناکثین و قاسطین و مارقین یکجا در آل سعود جمع شده اند و فضا را برای امت اسلامی سخت و دردناک کرده اند. امید داریم با ظهور حضرت صاحب الامر، مهدی صاحب الزمان(عج) هرچه سریعتر کلید داری کعبه به صاحب اصلی آن باز گردد و شر کفار منافقین از سر امت اسلامی باز شود./ فارس

آدرس کوتاه :