جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

مردم قم همچنان در انتظار ساماندهی وضعیت خط ریلی متروکه - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

مردم قم همچنان در انتظار ساماندهی وضعیت خط ریلی متروکه


در حالی که مردم قم از وضعیت ریل متروکه در بخش‌هایی از این شهر گله‌مند هستند مدیرکل راه آهن قم از احیای این ریل برای تردد در مسیر حرم تا جمکران خبر می‌دهد.

زادخور مطرح کرد؛

برای زیباسازی و حفظ ظاهر شهر، همه ارگان‌ها باید همکاری‌های لازم را داشته باشند و هر کسی در جایگاه خود وظیفه‌اش را انجام دهد.

اگر هر دستگاهی طبق وظایفی که به او محول شده، تلاش‌های کافی را انجام دهد قطعاً شاهد بروز مشکلات نخواهیم شد و این باعث می‌شود همکاری و همیاری مردم نیز بیشتر شود.

بحث زباله همیشه یکی از مباحثی بوده که زیبایی و نظافت شهر را به خطر انداخته و باعث بروز آلودگی‌هایی شده است.

متأسفانه بخش اصلی این موضوع به مردم بر می‌‌گردد چرا که اگر در نظافت شهر کوشا باشند و زباله‌های خود را در مخروبه‌ها و مکان‌های غیرمعمول دیگر نریزند کار مسئولان نیز راحت می‌شود و از طرفی پاکبانان به زحمت نمی‌افتند.

علاوه بر همه این‌ها وقتی عده‌ای توجه به نظافت شهر ندارند همشهریان خود را نیز آزار می‌دهند، انباشته شدن زباله در برخی مکان‌ها بوی نامطبوع و ظاهر ناپسندی به همراه دارد.

به نگاهی گذرا بر سطح شهر به راحتی می‌توان برخی نقاط را که محلی برای انباشته شدن زباله هستند، دید؛ حاشیه ریل‌های راه‌آهن که به حالت متروک در آمده‌ یکی از این مکان‌ها به حساب می‌آیند که به دلیل عدم عبور و مرور قطار تبدیل به مخروبه و زباله دانی می‌شوند.

محمد طاهری یکی از شهروندان ساکن خیابان رسالت که در جوار ریل راه‌آهن سکونت می‌کند با گلایه از وضعیت نامطلوب در این منطقه، می‌گوید: ریل راه‌آهن این منطقه هیچ استفاده‌ای ندارد و مدتی بوده که قطاری از روی آن رد نشده و فقط مکانی شده است تا مردم زباله‌های خود را در آنجا بریزند.

وی با اشاره به اینکه آلودگی این منطقه باعث آزار ساکنان می‌شود، بیان می‌کند: علاوه بر اینکه بوی نامطبوعی به علت وجود زباله در فضا می‌پیچد چهره شهر نیز نازیبا می‌شود و کسانی که در خانه‌های جنب ریل زندگی می‌کنند چشم‌انداز مناسبی ندارند.

مجتبی رسولی یکی دیگر از شهروندان مقصر اصلی را مردم می‌داند و معتقد است باید هر کسی فرهنگ شهرنشینی را رعایت کند و به نما و ظاهر شهر خدشه وارد نکند.

وی در ادامه خواستار همکاری مردم می‌شود و خاطرنشان می‌کند: شهروندان همانطور که به نظافت خانه‌های خود اهمیت می‌دهند باید در شهر خود نیز رفتار قابل قبولی داشته باشند چون در این صورت ابتدا خود از فضای پاکیزه استفاده می‌کنند.

رسولی با ابراز تأسف از ایجاد آلودگی در مخروبه‌ها، عنوان می‌کند: در سطح شهر بسیار دیده می‌شود که مردم تا مخروبه‌ای می‌بینند آنجا را تبدیل به محلی برای زباله‌های خود می‌کنند که البته انتظار می‌رود مسئولان شهرداری توجه بیشتری در نظافت داشته باشند و برای جلوگیری از ریختن زباله توسط مردم نیز به فرهنگ‌سازی بپردازند.

نجف سالاری هم که سال‌ها منزلش مجاور ریل راه آهن بوده است، خاطرنشان می‌‌کند: شرایط ریل کنونی کاملاً نامشخص است؛ کنار آن را از طرفی برای تسهیل عبور و مرور خیابانی احداث کرده‌اند و برخی اوقات سخن از جمع‌آوری ریل به میان می‌آید.

وی ادامه می‌دهد: یادم می‌آید چند سال پیش مسئولان مدیریت شهری می‌گفتند که قرار است برای تردد تراموا از ریلی که دیگر متروکه است استفاده کنند؛ هرچند که بعید به نظر می‌رسد هیچ کدام از این طرح‌ها به سرانجام برسد چراکه پروژه‌های مهم‌تر یعنی مترو و منوریل با ضعف جدی اعتبار روبه‌رو هستند و به همین دلیل بعید به نظر می‌رسد طرحی مثل تراموا در ریل متروکه اجرا شود.

این شهروند قمی اضافه می‌کند: هر طرحی برای ساماندهی این وضعیت در نظر گرفته شده است امیدواریم سریع‌تر به مرحله اجرا برسد تا شهروندان نیز با مشکلات کمتری روبه‌رو شوند.

رضا موسوی معاون شهرداری منطقه چهار قم در پاسخ به مشکلات شهروندان با اشاره به پیگیری‌های شهرداری در این زمینه بیان می‌کند: نظافت و توجه به جمع‌آوری زباله در این منطقه در دستور کار قرار گرفته است به همین منظور مردم از این جهت اطمینان خاطر داشته باشند.

وی در ادامه می‌گوید: موضوع راه‌آهن و متروکه بودن آن نیز به مدیریت راه‌آهن قم مربوط می‌شود که امیدواریم به زودی شاهد سامان یافتن این ریل شویم.

 معاون شهرداری منطقه چهار قم خواستار توجه بیشتر مردم به رعایت نظافت می‌شود و می‌گوید: در هر نقطه از شهر چنین مشکلی وجود داشته باشد قطعاً مسئولان هر منطقه در صورت اطلاع پیدا کردن برای نظافت اقدام می‌کنند البته قبل از هرچیزی همکاری مردم با مسئولان در داشتن شهری پاکیزه امری مهم و ضروری است.

فرشاد زادخور، مدیر‌کل راه‌آهن قم می‌رویم به بررسی ابعاد مختلف این موضوع پرداخته و در این خصوص می‌گوید: بار‌ها درباره این منطقه صحبت شده و هم‌اکنون نیز باید بگویم که این ریل که از سمت مصلی تا خیابان رسالت کشیده شده متروکه نیست و شهر نیازمند این ریل است.

وی از احیای این ریل قطار خبر می‌دهد و عنوان می‌کند: به خدمات ریلی این ایستگاه‌ها در قم نیاز داریم و قرار است در سال جاری این خط ریلی احیا شده و به بهره‌برداری برسد.

مدیرکل راه آهن استان قم با بیان اینکه از این خط ریلی برای ارتباط بین حرم تا جمکران استفاده می‌شود، خاطرنشان می‌کند: از این ریل به صورت درون شهری و برون شهری استفاده خواهد شد که در بخش درون شهری ریل موجود در مسیر حرم تا جمکران مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بخش برون شهری برای مسیر کاشان و اصفهان از آن استفاده خواهد شد.

با همه این‌ها و توضیحات مسئولان امیدواریم مردم پاسخ‌های خود را دریافت کرده باشند و مشکلات موجود در کنار راه‌آهن حل شود.

اگر هیچ مشکل و چالشی هم وجود نداشته باشد در هر صورت زندگی در جوار خط راه‌آهن برای ساکنین بسیار دشوار است و آن زمانی که قطارها از آن عبور می‌کردند نوعی مردم ساکن در حاشیه ریل از سر و صدای آن در عذاب بودند و حال که قطاری دیگری برای عبور نیست؛ مردم از مشکلات و آسیب‌هایی که در حواشی این ریل رخ می‌دهد گلایه‌مند هستند.

با وجود همه سخنان مطرح شده این انتظار می‌رود که اگر هم قرار است طرحی برای این ریل اجرایی شود باید هرچه زودتر کلید آن زده شود و از سوی دیگر مردم نیز خود احساس مسئولیت کرده و به بهداشت و نظافت شهرشان همچون نظافت منازل خود اهمیت دهند./گزارش از فارس

آدرس کوتاه :