جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

مرکز پیگیری مصوبات کنگره ضد تکفیر در حوزه تشکیل شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

مرکز پیگیری مصوبات کنگره ضد تکفیر در حوزه تشکیل شود


یکی از مراجع تقلید گفت: در حوزه علمیه قم باید مرکزی تشکیل شود که مصوبات کنگره جهانی ضد تکفیر را پیگیری و تنظیم کند تا همیشه ارتباط بین علمای جهان اسلام برقرار باشد.

آیت الله سبحانی؛

یکی از مراجع تقلید گفت: در حوزه علمیه قم باید مرکزی تشکیل شود که مصوبات کنگره جهانی ضد تکفیر را پیگیری و تنظیم کند تا همیشه ارتباط بین علمای جهان اسلام برقرار باشد.

آیت‌الله جعفر سبحانی در دیدار نمایندگان مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم اظهار کرد: داعشی‌ها واقعاً جزء مفسدین فی‌الارض هستند، برای اینکه صدها نفر را بدون محاکمه و به نام الله ذبح می‌کنند.

وی ادامه داد: داعش از شعار «لا اله الا الله» که برای موحدها است برای کشتن آن‌ها استفاده می‌کند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه اصول دین مبنای زندگی مسالمت‌آمیز است، گفت: دین بدون معاد معنا و وجود ندارد و اساس هر دین با معاد است.

وی با اشاره به اینکه کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام برای این بود که مشخص شود که میزان در تکفیر چه چیزی است، افزود: مهمانان این کنگره به زبان‌های مختلف بیان کردند که سبک زندگی تکفیری سبک زندگی اسلامی نیست.

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم ادامه داد: داعشی‌ها مقیاسی را در خود گرفته‌اند و می‌گویند هر کس غیر این باشد کافر است و حتی با الازهر نیز مخالف هستند.

وی منشأ شکل‌گیری تکفیری‌ها را استکبار جهانی دانست و گفت: آن‌ها با همه مسلمانانی که اهل توسل و شفاعت هستند و برای اولیای خدا احترام قائلند مخالف هستند.

سبحانی تصریح کرد: استکبار جهانی این گروه را برای اینکه مسلمانان به جان هم بیافتند و یکدیگر را بکشند تا دیگر قدرتی نداشته باشند، ایجاد کردند.

وی تصریح کرد: استکبار جهانی سال‌ها برنامه‌ریزی کرده است تا راهی پیدا کند که مسلمانان را به جان هم بیندازند و اسرائیل حاشیه امنی داشته باشد و بهترین راه همین بود که گروهی را تشکیل دهند که به نام الله به جان مسلمانان بیفتند.

این مرجع تقلید اظهار کرد: پیامبر (ص) با کشتن و قتل‌ عام مخالف بودند و در طول جنگ‌های پیامبر تنها 800 نفر کشته شدند؛ این در حالی است که داعشی‌ها در هر حمله‌ای صدها نفر را می‌کشند و تاکنون تعداد بسیاری از مسلمانان سوریه و عراق کشته و یا مجروح شده‌اند.

وی با بیان اینکه اسلام دین رحمت و محبت است، افزود: نخستین جمله‌ای که ما در اسلام یاد می‌گیریم «بسم ‌الله الرحمن الرحیم» است که نشان از رحمت و محبت اسلام دارد و رفتار داعشی‌ها با این آموزه ما کاملاً مخالف است.

سبحانی اضافه کرد: امام علی (ع) از اینکه دشمنان خلخال از پای زن مسیحی در سرزمین‌های اسلام خارج کردند ناراحت می‌شوند و گریه می‌کنند.

وی گفت: در این کنگره علمای برجسته جهان اسلام فهمیدند که شیعیان و حوزه علمیه به دنبال این هستند که همه مسلمانان در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه در حوزه علمیه قم باید مرکزی تشکیل شود که مصوبات کنگره جهانی را پیگیری و تنظیم کند تا همیشه ارتباط بین علمای جهان اسلام وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: از آیت‌الله مکارم شیرازی برای برگزاری این کنگره تشکر می‌کنم، همه زحمات این کنگره بر دوش ایشان بود و بنده نیز تا حد توان سعی کردم که در خدمت ایشان باشم.

آدرس کوتاه :