جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

مرگ یک قطعه لک لک در قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

مرگ یک قطعه لک لک در قم


رییس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست قم گفت: یک قطعه لک لک دراین استان که از ناحیه بال به شدت آسیب دیده بود ، با وجود تلاش بسیاری از بین رفت

محمد رضا عابدی درگفت وگویی با بیان اینکه این لک لک براثر ضربات وارده از سوی کشاورزان درجاده قدیم قم ـ تهران به این وضعیت ناگواردچار شده بود، خاطرنشان کرد: متاسفانه این پرنده زیبا با وجود تلاش بسیار دامپزشک اداره کل محیط زیست، براثر عفونت ناشی از شکستگی بال از بین رفت.
وی تصریح کرد: با توجه به پایان فصل گرما و نزدیک شدن به ایام مهاجرت پرندگان وحشی، از تمامی مردم فهیم استان قم خواهشمندیم با این میهمانان بی آزار، بیش از گذشته مهربان باشند.

**تفاهم نامه همکاری محیط زیست و میراث فرهنگی قم
تفاهم نامه همکاری های مشترک بین ادارات کل حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم به امضا رسید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست قم، در راستای اصل پنجاهم قانون اساسی و تحقق اهداف سند چشم انداز 20ساله و به منظور توسعه طبیعت گردی پایدار و تقویت زیرساختهای استان در حوزه گردشگری و محیط زیست، تفاهم نامه همکاری فیمابین این اداره کل و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم به امضا رسید.
بر اساس این گزارش، توسعه همکاریها به منظور رفع مشکلات موجود در حوزه طبیعت گردی استان، سیاستگذاری و هماهنگی در زمینه توسعه طبیعت گردی در جهت بهره برداری خردمندانه مبتنی بر اصول و مبانی توسعه پایدار و ظرفیت قابل تحمل محیط زیست استان و اشاعه فرهنگ زیست محیطی و طبیعت گردی همسو با حفاظت از منابع زیستی از جمله اهداف این تفاهم نامه ذکر شده است.
از دیگر اهداف انعقاد این تفاهم نامه می توان به هماهنگی و بهره برداری از ظرفیت های دو اداره کل به منظور پیشبرد اهداف کلان طبیعت گردی استان، اعمال تدابیر لازم جهت مشارکت جوامع محلی در طرح ها و پروژه های توسعه طبیعت گردی و تسهیل در صدور مجوزهای لازم به منظور ورود گردشگران در قالب تورهای طبیعت گردی به مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه اشاره کرد.
بر اساس تفاهم نامه فیمابین ادارات کل حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، دو طرف در زمینه برگزاری کارگاهها و انتشارات کتب و مقالات علمی و آموزشی، تولید فیلم و عکس و پوستر با موضوعات مرتبط، فعالسازی مناطق نمونه گردشگری، فرهنگسازی و معرفی جاذبه های استان و برگزاری نمایشگاهها و همایش های ملی و بین المللی همکاری و مشارکت خواهند داشت.

**آبشخورهای منطقه حفاظت شده پلنگ دره قم بازسازی می شوند
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست قم گفت: آبشخورهای حیات وحش در منطقه حفاظت شده پلنگ دره با حضور جمعی از دوستداران طبیعت احیاء و بازسازی شده و آبشخورهای جدید احداث می شوند.
طیب احمدی در گفت وگویی اظهار داشت: به دلیل کاهش شدید میزان بارندگی وبروز خشکسالی دربسیاری از مناطق در سالهای گذشته، احیاء و لایروبی چشمه ها و تامین آبشخورها در زیستگاههای طبیعی استان بسیار ضروری است.
وی با اشاره به بروز مشکلات و آسیب های جدی برای گونه های جانوری همچون قوچ و میش، کل و بز و پرندگان بر اثر بروز خشکسالی و کم آبی در مناطق تحت مدیریت، خاطرنشان کرد: در راستای حفظ و حراست از این گونه های ارزشمند، احداث و بازسازی آبشخورهای مناطق در دستور کار قرار گرفته است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست قم درپایان تصریح کرد: این اداره کل با مشارکت جمعی از تشکل های مردم نهاد زیست محیطی و دوستداران طبیعت و همچنین جوامع محلی، احداث آبشخورهای جدید و بازسازی آبشخورهای قدیمی در منطقه حفاظت شده پلنگ دره را آغاز کرده است که امیدواریم این اقدام مثبت و موثر با روند خوبی ادامه داشته باشد

آدرس کوتاه :