جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

مستند مبدا عطف - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

مستند مبدا عطف

مستند مبدا عطف


Loading the player...

قيام 15 خرداد، نقطه عطفي در تاريخ مبارزات ملت ايران به رهبري حضرت امام خميني (ره) مي‌باشد. در سحرگاه 15 خرداد 1342، عوامل رژيم شاه به خانه ساده و بي‌آلايش حضرت امام در قم يورش بردند و امام خميني (ره) که روز پيش از آن در روز عاشوراي حسيني در مدرسه فيضيه قم، طي سخنان کوبنده‌اي پرده از جنايات شاه و اربابان آمريکايي و اسرائيلي او برداشته بودند، ‌دستگير و به زنداني در تهران منتقل شدند. هنوز چند ساعتي از اين حادثه نگذشته بود که خيابان‌هاي شهر قم زير پاي مردان و زنان مسلمان و انقلابي که به قصد اعتراض از خانه‌هايشان بيرون آمده و به حمايت از رهبرشان فرياد برآورده بودند، به لرزه درآمد.

همین صحنه در تهران و چند شهر دیگر به وجود آمد تظاهرات مردم رژیم را سخت به وحشت افکند و برای سرکوب این قیام تاریخی به اسلحه روی آورد. در این روز حدود 15 هزار نفر مسلمان انقلابی به خاک و خون کشیده شدند و بدین ترتیب تاریخ ایران اسلامی در روز 15 خرداد ورق خورد و فصل جدیدی در رویارویی مستضعفان با مستکبران گشوده شد. پس از این واقعه در تهران و قم و سایر شهرها دولت به دستگیری و محاکمه روحانیون و مردم ادامه داد.

زندان‌ها از روحانیون و بازاری‌ها و کسبه پر شد و عده‌ای نیز محاکمه و اعدام شدند. جریان 15 خرداد هر چند ظاهرا با سرکوب خونین به نفع شاه تمام شد اما در حقیقت ماهیت رژیم ستمشاهی را بیش از پیش برای همگان آشکار کرد و نقطه آغازی برای توفان عظیم انقلاب اسلامی گردید که ظرف 15 سال با مجاهدت و ایثار و جانبازی عده زیادی از حق طلبان و مجاهدان راه خدا به پیروزی رسید و تاروپود رژیمی که اقتدار خود را در وابستگی به ابرقدرت‌ها و نیروی نظامی می‌دانست مانند تار عنکبوت از هم گسست.

مستند مبدا عطف به قيام خونين مردم قم در 15 خرداد 1342 مي پردازد.

عوامل اين برنامه:
تهيه کننده: آقاي صفايي
نويسنده: آقاي دهکردي
تصويربردار: آقاي حجت پناه
صدابردار: آقاي اسلامي
کارگردان: آقاي ترقي
 
 
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.